יוזמת חקיקה: 3 שנות מאסר לתוקפי עיתונאים

יוזם החקיקה הוא ארגון זולת, שבראשו עומדת חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון, והיא מקודמת בכנסת על ידי ח"כ מרב מיכאלי ■ גלאון: "לעיתונאים אין רשת הגנה חוקית"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פעיל של "לה פמיליה" במהלך הפגנה אלימה בירושלים בשבוע שעבר
פעיל של "לה פמיליה" במהלך הפגנה אלימה בירושלים בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

תקיפת עיתונאים תיחשב עבירה בנסיבות חמורות ותעמיד את העבריין בפני עונש של עד שלוש שנות מאסר - זו יוזמת החקיקה שתקודם בקרוב בכנסת על רקע גל תקיפות העיתונאים ברחבי ישראל. יוזם החקיקה הוא ארגון זולת, שבראשו עומדת חברת הכנסת לשעבר זהבה גלאון, והיא מקודמת בכנסת על ידי ח"כ מרב מיכאלי (העבודה).

המהלך מגיע לאחר שבשבועות האחרונים התרחשו תקיפות רבות של עיתונאים, בעיקר סביב ההפגנות נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברחוב בלפור וברחבי הארץ. ההתקפות כללו פגיעה בצוותים של ערוצי טלוויזיה, למשל ערוץ 13 ו-i24, וקללות ואיומים שנשלחו לעבר עיתונאים, למשל אבישי בן חיים מחדשות 13.

זהבה גלאוןצילום: תומר אפלבאום

יוזמת החקיקה כוללת שני תיקונים: התיקון הראשון יתבצע בחוק העונשין, ויקבע עבירה פלילית נגד אנשים שתוקפים עיתונאים בעת מילוי תפקידם. במקרים מסוימים תקיפת עיתונאי תיחשב בנסיבות מחמירות, כולל אלימות משטרתית כלפי אנשי תקשורת. במקביל, יבוצע תיקון לחוק הטרדה מאיימת, שייקבע שיקול דעת מחמיר בעת בחינה של היועמ"ש בנוגע לקובלנות של עיתונאים על הטרדה מאיימת. מוצע גם מנגנון של פיצוי ללא הוכחת נזק אם הופר צו במקרה של עיתונאי.

זהבה גלאון, נשיאת ארגון זולת לשוויון וזכויות אדם, הסבירה: "במשך יותר מעשור נתניהו מנסה להשתלט על התקשורת, לחוקק חוקים כדי לשעבד אותה, מסית ומדיח כנגד עיתונאים כדי לקבל תקשורת כנועה, צייתנית וממושטרת. ההסתה הזו מחלחלת למטה.

"שוטרים מכים מפגינים ועיתונאים שמבקשים למלא את עבודתם, וקבוצות קיצוניות כמו לה פמיליה מכות מפגינים ועיתונאים, ולעיתונאים אין רשת הגנה חוקית. נייר המדיניות מצביע על צורך דחוף בחקיקה שתגן על עיתונאים ועיתונאיות מפני כל סוג של אלימות המופנית כלפיהם בעת מילוי תפקידם".

ח"כ מיכאלי מסרה בתגובה: "בישראל, חופש הביטוי והזכות לחופש העיסוק הן זכויות מוגנות, אבל על העיתונות יש בעיקר הגבלות ולא הגנות. ואכן, לאורך השנים הולכות ומחריפות המתקפות על כלי העיתונות והתקשורת ועל העיתונאיות והעיתונאים עצמם, מנבחרי ציבור ובהמשך לכך גם מציבור. אי אפשר להפריז בחשיבות המתקפות האלה. לכן הגשתי את הצעת החוק שתענה על הצורך הדחוף להבטיח שכל עיתונאית ועיתונאי, מטעם כל גוף באשר הוא, יוכלו לפעול במקצוע שבחרו ללא כל חשש ומורא. הצעת החוק באה להרתיע את אלה שרוצים לפגוע בעיתונאיות ועיתונאים ואם חלילה יעשו זאת, ייענשו בחומרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים