הנדל: HOT תהיה מחויבת בפרישת סיבים לכ-30% בלבד

הדרישה הזאת לא מהותית, שכן החברה בכל מקרה התכוונה לפרוש סיבים בשיעור דומה מכיוון שיש לה תשתית עצמאית בהיקפים כאלה ■ הנדל מחייב את IBC להגיע לפרישה של 40%

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר התקשורת, יועז הנדל
שר התקשורת, יועז הנדלצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

שר התקשורת, יועז הנדל, החליט לבצע כמה שינויים בנוגע להמלצות הוועדה שדנה בהיקף חובת הפרישה של סיבים אופטיים ברחבי ישראל. השינוי העיקרי הוא חובה על HOT לפרוש סיבים בכ-30% ממשקי הבית. עם זאת, לא מדובר במהלך משמעותי עבור חברת הכבלים, זאת במקביל לחובה של 40% שהוטלה על המתחרה IBC.

חוק ההסדרים הקרוב צפוי לכלול שינויים הנוגעים למדיניות הסיבים בישראל. עד כה בזק ו-HOT היו מחויבות להציע כל שירות שלהן באופן שיוויוני לכל דורש. המשמעות היתה שאם הן היו רוצות להשיק רשת סיבים אופטיים, הן היו מחויבות לפרוש את הסיבים בכל רחבי ישראל. אלא שבמשרד התקשורת סברו כי חובה זו מעכבת את פרישת הסיבים, שכן יש אזורים רבים שבהם אין כדאיות כלכלית בפרישה.

לפי המתווה הנוכחי, בזק ו-HOT לא מחויבות כלל בפרישת סיבים. במקביל, תוקם קרן שתפעל מהכנסות חברות התקשורת (0.5% בכל שנה - כ-90 מיליון שקל בשנה). הקרן תממן את פרישת הסיבים באזורי שבהם לא תהיה כדאיות כלכלית. עד כה HOT לא היתה מחויבת כלל בשיעור מסוים בפרישה ובניגוד לבזק, יכלה להתמודד על הפרישה מכספי הקרן. כעת הנדל החליט לחייב את HOT לפרוש ב-30% ממשקי הבית באופן שיוויוני בין מרכז לפריפריה.

פרישת סיבים אופטיים של בזקצילום: רונן טופלברג

החובה על HOT אינה מהותית. החברה בכל מקרה התכוונה לפרוש סיבים בשיעור דומה, מאחר שיש לה תשתית עצמאית בהיקפים כאלה. החוברה על HOT גם נמוכה יותר לעומת החובה המוטלת על חברת IBC (מיזם הסיבים על גבי תשתית חברת החשמל), שתחויב להגיע לפרישה של 40%.

שינויים נוספים שהוביל הנדל הנוגע ל-HOT יחייב אותה לבצע שדרוג משמעותי ברשת, ורק לאחריו יתאפשר לה להתבסס על תשיתית הסיבים של בזק במודל השוק הסיטוני ולמכור ללקוחותיה שירותים על גבי הסיבים של בזק.

הנדל גם החליט להקדים את פעילות הקרן ל-2021, ומנגד להקצות משאבים מוקדם יותר לאזורים בעלי עדיפות לאומית - גבולות או יישובי פריפריה. לדברי הנדל, "התוכנית תיתן מענה לכלל אזרחי מדינת ישראל באופן ייחודי וחסר תקדים ביחס למדינות העולם".

חברת HOT מסרה בתגובה להחלטה: "HOT מציעה כבר כיום שירות אינטרנט רחב פס במהירות 500 מגה, המהירות הגבוהה ביותר בפריסה ארצית, וזאת תוך מתן מענה מלא ללקוחותיה בתקופת הקורונה. השקעות בהקמה ובפריסה של רשת סיבים אופטיים נאמדות במיליארדי שקלים. אנו לומדים לעומק את החלטת השר, מתוך תקווה כי הטלת חובות רגולאטורים, לא יהוו חסם להשקעות עתידיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"