ארגון העיתונאים: מועצת הרשות השנייה לא מתפקדת, היו"ר ניתקה לנו את הטלפון

יו"ר ארגון העיתונאים: התנהלות הרשות השנייה בנוגע לסיקור משפט נתניהו מצד רשת 13 היא חוסר תפקוד קיצוני ■ יאיר טרצ'צקי: יו"ר המועצה ביקשה לא לפנות אליה בסופי שבוע, אלא רק "בהתאם לשעות העבודה של גוף ציבורי" ■ הרשות השנייה: "בוחנים מקרוב את תפקודה של חברת החדשות"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוליה שמאלוב ברקוביץ'
יוליה שמאלוב ברקוביץ'צילום: עזרא לוי
נתי טוקר
נתי טוקר

אחרי פסק הדין של בג"ץ שקבע כי רשת 13 היתה מחויבת לשדר את משפט ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באמצעות חדשות 13, צפה השאלה היכן היה הרגולטור של ענף הטלוויזיה - הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו - שלא פעל בעניין עד להתערבות בג"ץ. במכתב של יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'צקי, ליו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', הוא מגדיר את התנהלות הרשות השנייה "חוסר תפקוד קיצוני".

ארגון העיתונאים וועד עובדי חדשות 13 פנו בשבוע שעבר לרשות השנייה וביקשו את התערבותה בנוגע למאבק בין הנהלת רשת לבין עובדי החדשות, ובעיקר סביב הכוונה לשדר את משפט נתניהו שלא באמצעות חברת החדשות. "אתם יושבים בחיבוק ידיים", כתב טרצ'צקי לשמאלוב-ברקוביץ'. "הופקדתם על ידי הציבור לפקח על הטלוויזיה המסחרית, שנמצאת באחת משעותיה הקשות, ועל החופש העיתונואי והזכויות הציבוריות רמות המעלה הכרוכות בו, ואתם מועלים בצורה בוטה ומבישה באמון שניתן לכם. כל יום שחולף רק מעמיק את הנזק שבחלקו הינו בלתי הפיך - נזק לחברת חדשות מפוארת, שמאז ומעולם נודעה בעצמאותה ובאיכותה, נזק לעובדים שרבים מהם עומדים לאבד את פרנסתם ובעיקר נזק לציבור הישראלי".

יאיר טרצ'יצקיצילום: אייל טואג

הרשות השנייה אכן קיימה שיחות עם הדמויות הרלוונטיות ואף קיימה דיון בעניין במועצה, אך לפי השתלשלות העניינים שתיאר טרצ'צקי, היא כלל לא היתה פעילה. "הרשות השנייה נמנעת באופן מופגן וצורם מלעמוד על קיום הוראות החוק והרישיון, באופן שמביא לפגיעה באינטרס הציבורי שעל ייצוגו וקידומו היא אמונה", הוא טען. לדבריו, פניות למועצה בנוגע לכוונה לקצץ בחברת החדשות כלל לא נענו.

לטענת טרצ'צקי, שמאלוב-ברקוביץ' סירבה לבחון פנייה בנוגע לכוונה לשדר את משפט נתניהו באמצעות רשת 13 וכי דרשה שהפנייה לא תהיה אליה בסוף השבוע, אלא "בהתאם לשעות העבודה של גוף ציבורי", והיא קטעה את שיחת הטלפון בניתוק מופגן. "מיותר לציין שסירובך לבחון את הדברים לפני יום ראשון בבוקר היה הופך את כוונת רשת להפר את הוראות הדין ל'מעשה עשוי'", נכתב בפניית הארגון. המועצה גם לא פעלה בהתאם להוראת בג"ץ וכלל לא הציגה את עמדתה בעתירה שהגישו ארגון העיתונאים, שבעקבותיה נאלצה רשת 13 להעביר את שידור החדשות בחזרה לחברת החדשות.

מטעם הרשות השנייה נמסר בתגובה: "פניית ארגון העיתונאים הובאה לידיעת הרשות באמצעות כלי התקשורת, בטרם נשלחה לרשות. הרשות השנייה פועלת מול רשת וחדשות 13 ועוקבת אחר ההתפתחויות בעניין זה בתשומת לב מרובה. במסגרת זו קיימה מועצת הרשות השנייה שתי ישיבות אשר הוקדשו לנושא זה. אין חולק כי רשת 13 נתונה במשבר כלכלי עמוק. המשבר העמוק בחברה נוגע גם לחברת החדשות בערוץ, והרשות השנייה בוחנת כל העת מקרוב את תפקודה של חברת החדשות.

"ביחס לעתירה שהוגשה על ידי הארגון לבג"ץ, הגישה הרשות את עמדתה בהתאם להחלטות בית המשפט, ונמנעה מלהעלות את טענותיה הרבות כנגד העתירה לגופה, וזאת לאור העובדה כי זו התייתרה. הרשות קיימה שיח שוטף עם הצדדים לאורך כל סוף השבוע המדובר. הרשות מכבדת את ארגון העיתונאים. עם זאת, הפנייה לנייד הפרטי של יו"ר הרשות התקיימה ביום חמישי ב-23:00, שעה שהתקיימו שיחות אחרות מול בעלי תפקידים בחברה, שלהם השפעה מעט רבה יותר על המרחש בערוץ.

"ביחס לטענות הארגון בדבר סיקור משפטו של ראש הממשלה, הרי שזו התייתרה, עת הנהלת הערוץ ונציגי חברת החדשות של הערוץ הגיעו להסכמה כי חברת החדשות היא זו שתפיק ותשדר את המשדר המיוחד, לרבות סיקור לאורך היום כולו. גם בהסכמה זו גילתה הרשות תפקיד פעיל ומשפיע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי