קנס חריג של 1.4 מיליון שקל ל-HOT: "מכרה חבילות אינטרנט ופגעה בתחרות"

משרד התקשורת קנס את החברה בגין שיווק של סל שירותים בניגוד להוראות הרישיון ■ HOT: "החברה פועלת על פי ההוראות ואינה משווקת שירותים ללא אישור הרגולטור"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית HOT, טל גרנות-גולדשטיין
מנכ"לית HOT, טל גרנות-גולדשטייןצילום: רפי דלויה
נתי טוקר
נתי טוקר

התנהלות חברת הכבלים HOT ושיווק סל השירותים שלה, הכולל תשתית וגישה לאינטרנט, תעלה לחברה ביוקר: משרד התקשורת הודיע היום (ג') על קנס של 1.4 מיליון שקל לחברה בגין שיווק של סל שירותים בניגוד להוראות הרישיון של החברה.

על החברה מוטלות הגבלות האוסרות עליה לשווק ללקוחותיה מוצר אינטרנט מושלם. במסגרת דרישות ההפרדה המבנית, שנועדו לייצר תחרות במקטעים שונים בשוק התקשורת, הוטלו על HOT הגבלות בדומה לאלה שהוטלו בעבר על בזק.

HOT רשאית למכור תשתית אינטרנט אבל נאסר עליה למכור ספק (ISP). ההוראות של HOT מחמירות יותר מאלה של בזק, שמחזיקה 70% משוק האינטרנט. לבזק מותר למכור ספק אינטרנט -מאך אסור לה לתעדף את החברה הבת בזק בינלאומי, בעוד ל-HOT אסור בכלל למכור ספק אינטרנט כלשהו, בוודאי שלא של הוט.נט שבבעלותה.

אלא שבמשרד התקשורת בחנו את העניין וגילו כי HOT משווקת את ספקית האינטרנט שלה הוט.נט ללקוחות בניגוד להוראות הרישיון. לפי המשרד, "הליך הפיקוח התבסס על שיחות רבות שנדגמו לאורך מספר תקופות שונות, שבהן התברר כי נציגי הוט טלקום משווקים ללקוחות את הוט.נט כספק גישה לאינטרנט".

נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת היוצאצילום: אמיל סלמן

לפי המשרד, "חומרת ההפרה התחדדה נוכח העובדה ששיווק זה נעשה אף שהוט טלקום פנתה כמה פעמים בבקשות למשרד התקשורת לאשר לה לשווק סל שירותים מסוג זה, ובקשותיה נדחו בין היתר נוכח היכולת שלה לנצל את יתרונותיה המבניים בשיווק סל שירותים משותף ומינוף כוחה לשווקים נוספים וכן נוכח אי-מתן גישה שוויונית לתשתיותיה".

ברקע להחלטה על הקנס הגבוה, עומדת תרעומת של משרד התקשורת על HOT בנוגע ליישום רפורמת השוק הסיטוני. HOT מחויבת לאפשר לחברות המתחרות לעשות שימוש בתשתית האינטרנט שלה, אבל לטענת החברות המתחרות, HOT תימחרה את התשתית בשוק הסיטוני במחיר גבוה יותר מזה שהיא עצמה דורשת. משרד התקשורת יצא בשימוע שבו ניסה לקבוע ל-HOT מחיר סיטוני נמוך יותר, אך HOT דחתה זאת. מאחר שמבחינת המשרד יישום הרפורמה ב-HOT עדיין לא בוצע, הרי שיש סיבה להקפיד ולקנוס את החברה בגין פעילות המנוגדת לרישיון ושיווק סלי שירותים.

מנכ"ל משרד התקשורת היוצא, נתי כהן, מסר כי "מדובר בהתנהלות שמפרה את הוראות ההפרדה המבנית ושפוגעת בתחרות, ועל כן החלטתי להטיל עיצום כספי על הוט, בתום הליך מינהלי שבמהלכו נשמעה עמדת הוט, ולאחר היוועצות עם הוועדה המייעצת לעיצומים כספיים".

מ-HOT נמסר בתגובה: "החברה פועלת על פי הוראות הרישיון, ואינה משווקת סלי שירותים ללא אישור משרד התקשורת. מכל מקום, HOT קוראת לרגולטור לפעול לביטול ההפרדה המלאכותית בין שירות תשתית לשירות ספק אינטרנט, ולאפשר ל-HOT למכור ללקוח שירות אינטרנט מלא, כמקובל בשוק התקשורת בארץ ובעולם. צר לנו שב-2020 ועל אחת כמה וכמה בעת הזאת, המשרד עוסק באיסור על שיווק חבילות תקשורת מלאות, במקום לעסוק בהפחתת מגבלות רגולטוריות לרווחת הצרכן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון