"זו הפיכה": מנכ"ל חדשות 13 נגד העיתונאים; ברוך קרא, אביעד גליקמן ואבישי בן חיים עתרו לבג"ץ

בעתירה שהוגשה לבג"ץ טוענים עיתונאי חדשות 13 כי לפי חוק הרשות השנייה, סיקור משפט נתניהו יכול להתבצע אך ורק על ידי חברת החדשות של הערוץ עצמו ■ המנכ"ל ישראל טוויטו: "הושלכתי הצדה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולפן החדשות של רשת 13
אולפן החדשות של רשת 13צילום: צילום מסך חדשות 13

הקרב על עתיד חברת החדשות של רשת 13 הגיע בסוף השבוע לשיאים: הנהלת רשת 13 החליטה באופן חסר תקדים כי שידור משפט ראש הממשלה בנימין נתניהו ייעשה תוך מידור מוחלט של עיתונאי חדשות 13, חברת החדשות של הערוץ.

בתגובה, עתרו עיתונאים בחדשות 13 וארגון העיתונאים, בשיתוף תנועת הצלחה, לבג"צ ודרשו שיורה לרשת 13 לשדר את משפט נתניהו באמצעות חברת החדשות. הנהלת רשת הודיעה כי תגיב לעתירה במוצאי שבת, בג"ץ אישר זאת ויכריע בהתאם בהמשך.

עדכון, שבת, 17:30: הנהלת רשת 13 החליטה לאפשר לעיתונאי חדשות 13 לסקר את משפט נתניהו מחר, לאחר שהעובדים התחייבו לא לשבש את השידורים. מתן חודורוב, לשעבר יו"ר ועד עובדי החברה, צייץ בטוויטר: שמחים ש"רשת" חוזרת בה ומאפשרת לעיתונאי חדשות 13 לשדר ממשפט נתניהו מחר. חבל שנדרשה לשם כך עתירה לבג״ץ, וחבל יותר על טענות השווא בדבר "חשש לשיבוש" משדר שלקראתו חברת החדשות נערכת שבועות. למען הסר ספק וכדי להפריך ספינים: מעולם לא היתה כוונה לאיש מאנשי חדשות 13 כל כוונה לשבש את השידור".

הקרב בחדשות 13 החל בחודשים האחרונים לאחר שהנהלת רשת 13 תיכננה לבצע סבב קיצוצים חריף בחברת החדשות. הקיצוצים מתבצעים על רקע חוב של כ-100 מיליון שקל של רשת וקושי תזרימי חריף. בהנהלת רשת טענו בבית הדין לעבודה כי לא יוכלו לשלם משכורות במאי. בסופו של דבר, המשכורות שולמו לאחר שבעל השליטה בערוץ, לן בלווטניק, הזרים בשבועות האחרונים 10 מיליון שקל נוספים לערוץ.

ברוך קראצילום: גלי איתן

בשבוע שעבר נודע לעובדים כי בכוונת הנהלת רשת 13 לבצע קיצוץ חד של כשליש מעובדי חברת החדשות. בנוסף, יש כוונה להפסיק לרכוש רצועות שידור מחדשות 13 ולהישאר במינימום המחויב בחוק – מהדורת חדשות מרכזית ומבזקים לאורך היום.

כל מה שכדאי לדעת - הצטרפו לערוץ הטלגרם של TheMarker (להורדה - באנדרואיד, באייפון)

המאבק בין העובדים להנהלה הוביל לחרם הדדי
מנגד, מנכ"ל חדשות 13 ישראל טוויטו, ביקר אותם והבהיר כי עובד שלא ידווח בקבוצה בשיתוף אנשי רשת לא ממלא את תפקידו – והוא עזב את הקבוצה החדשה.

ברשת 13 הוחלט במקביל להטיל חרם הדדי. כך, כבר ביום חמישי לא זומנו רוב עיתונאי חדשות 13 להשתתף בתוכניות המופקות על ידי רשת 13 - התוכניות בהגשת שרון גל, אמנון לוי ואפילו המהדורה המוקדמת בהגשת הילה קורח, ששודרה מאולפני חדשות 13 בנווה אילן, אך מופקת על ידי רשת 13.

המנכ"ל מנסה לשתף פעולה עם ynet

ההחלטה הדרמטית יותר של הנהלת רשת 13 היתה לגבי השידור ביום ראשון מפתיחת משפט נתניהו. עד כה, כל שידור מתגלגל – למשל אירוע ביטחוני או פוליטי - הופק רק על ידי חדשות 13, הגוף העיתונאי של רשת 13. ואולם בתגובה להתנהלות עובדי חדשות 13, הוחלט ברשת 13 שלא לשתף את עיתונאי חדשות 13 בסיקור האירוע, והוא יופק על ידי רשת 13 בלבד ללא עיתונאי של חברת החדשות של הערוץ.

מנכ"ל רשת, אבי בן טל, ניסה ליזום שיתוף פעולה עם אתר ynet, אותו ניהל בעבר, וכן עם גופי תוכן נוספים בדיגיטל, במטרה שישדרו עבורו את האירוע. ואולם נכון לעכשיו התוכנית היא שרשת 13 תדבר את האירוע ללא עיתונאי חדשות 13 בהגשת שרון גל – שאינו עובד חברת החדשות.

במקביל, רשת 13 ניסתה לגייס מרואיינים ועיתונאים אחרים שילוו את השידור. ארגון העיתונים, שמאגד את העיתונאים בישראל, יצא בקריאה לכל עיתונאי ישראל שלא לשתף פעולה עם הנהלת רשת ולא להופיע בשידורים מכיוון שהצעד יהווה פגיעה חמורה בעובדי חדשות 13.

בשבוע שעבר גם הפגינו עיתונאי חדשות 13 בקומת ההנהלה של משרדי רשת וקראו "לא לחיסול חברת חדשות 13".

החלטת רשת לשדר את משפט נתניהו באצמעות חברת רשת עצמה ולא באמצעות חברת החדשות שלה, עשויה להיות עבירה על החוק. חוק הרישיונות מחייב את ערוצי השידור להעביר שידורי חדשות רק באמצעות חברת החדשות. אלא שברשות השנייה, שגם כך כמעט אינה מתפקדת, לא עשו דבר בנידון.

זוהי הסיבה שעיתונאי חדשות 13 - ברוך קרא, אבישי בן חיים, אביעד גליקמן, ספי עובדיה, עקיבא נוביק ואבישי בן חיים - הגישו עתירה לבג"ץ נגד מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו ונגד רשת. העתירה הוגשה בשיתוף ארגון העיתונאים ועמותת הצלחה.

בעתירה - שהוגשה באמצעות עוה"ד מורן סבוריא, אמיר בשה, גלעד זבידה ואלעד מן - נכתב כי "בעת האחרונה מתקיימים בחברת החדשות צעדים ארגוניים, וזאת נוכח כוונת רשת לבצע קיצוץ משמעותי ביותר בפעילותה החדשותית של חברת החדשות, עד כדי פגיעה בתנאי הרישיון ובעובדים. ארגון העיתונאים ונציגות העובדים המקומית, יחד עם העובדים, עיתונאי חברת החדשות, חוששים בשל הפגיעה העתידית, הממשית והקרובה, בחופש העיתונות ובזכויות העובדים, העתידה להתרחש חו"ח בשל החלטת רשת".

בעתירה הוצגה עמדת רשת שלפיה סיקור השידור הישיר ממשפטו של ראש הממשלה ייעשה באמצעות רשת בלבד, ללא עיתונאי חברת החדשות. "מעבר לפגיעה המקצועית הקשה במשדר של רשת עצמה, שמתכוונת למנוע מבכירי העיתונאים בישראל לסקר את האירוע, ומעבר להיותו של המהלך פסול וראוי לגינוי, הדברים מהווים גם הפרה בוטה של הוראות החוק ושל תנאי הרישיון בו מחזיקה רשת לשם שידור חדשות", נטען בעתירה.

בעתירה הוצגו תנאי הרישיון של ערוץ 13 ונכתב כי "לא יכול להיות חולק כי שידורי משפטו של ראש הממשלה הם חדשות לכל דבר ועניין, וזאת בצורה מובהקת לחלוטין. בענייננו, שידור משפט ראש הממשלה הוא שידור חדשותי מובהק ... על כן, כוונתה של רשת 13 לשדר את סיקור משפט ראש הממשלה במשדר שיופק שלא באמצעות חברת החדשות היא בניגוד לדין, ונראה שאין מנוס מהתערבותכם הבהולה והמיידית כדי למנוע הפרה בוטה מעין זו של הדין, ולהבטיח שלא יפול כל דופי בשידורי החדשות".

בעקבות עתירה זו הורה בג"צ לרשת 13 להגיב עד מוצאי שבת בשעה 21:30 אם אכן בכוונתה לשדר את משפטו של נתניהו באמצעות רשת או חברת החדשות.

מחלוקת חסרת תקדים עם המנכ"ל

הכאוס ברשת 13 יוצר גם מחלוקת חסרת תקדים בין מנכ"ל חברת החדשות של רשת 13, ישראל טוויטו, שמכהן פחות משנה בתפקיד, לבין עובדי החברה. בעקבות פתיחת קבוצת הוואטסאפ החלופית כתב טוויטו לעובדיו הודעה חריפה.

בהודעה כתב טוויטו כי "מאז אתמול בשעה 12:09 נותקתי, כמנכ"ל וכעורך ראשי, מהתוכן המסופק על ידי כתבי ותחקירני חברת החדשות... בפועל, כבר יומיים שהחברה מתנהלת בלי עורך ראשי בניגוד לחוק... אני ניזון רק ממה שמשודר בפועל כמו כל צופה רגיל. זו אנרכיה, זו הפיכה שמתבצעת בחברת החדשות. העורך הראשי מושלך הצדה - והעובדים מנהלים את החברה כרצונם".

חלק מעובדי חדשות 13 הגיבו באמפתיה לטוויטו והעלו ברשתות החברתיות הודעת תמיכה בו, אך העיתונאים מתכוונים להיאבק משפטית בניסיון להשאיר אותם מחוץ לסיקור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי