ירון זליכה תוקף את רשת: "קיצוץ בחדשות 13 יהפוך את חדשות 12 למונופול"

זליכה טוען כי הנהלת רשת העבירה לעובדים נתונים באופן מניפולטיבי שלא מאפשר לקבל תמונת מצב אמיתית ■ כדי לשרוד במצב העסקי העתידי, המלצתו לערוץ היא לשנות את המודל הכלכלי: כמעט ללא תוכן בידורי ודגש על תוכני דוקו וחדשות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירון זליכה
ירון זליכהצילום: עופר וקנין
נתי טוקר
נתי טוקר

עובדי חדשות 13 ממשיכים להיאבק בכוונת הנהלת רשת 13 לבצע תוכנית קיצוצים דרמטית. העובדים שיגרו לבית הדין לעבודה ולדירקטוריון רשת את חוות הדעת של פרופ' ירון זליכה שתוקף באופן חריף את התנהלות רשת 13. לפי זליכה, "ההכנסות והתזרים של רשת אינם מצדיקים או מסבירים את הקיצוץ הדרמטי בחברת החדשות, שיגרום לה נזק בלתי הפיך". זליכה הציע מודל פעילות אלטרנטיבי לרשת 13 באמצעות קיצוץ תקציבי ההפקות הבידוריות ודגש על תכני חברת חדשות 13.

הנהלת רשת מתכוונת לבצע תוכנית קיצוצים דרמטית של עד כ-40% בחברת החדשות, כולל תוכנית לפיטורים המוניים בחברה. כבר כעת הורידה רשת שתי תוכניות שהופקו על ידי חברת חדשות 13 ברצועות אחר הצהריים – החדשות עם מירי נבו ואלי אילדיס ומהדורת חמש עם יעקב אילון.

כחלק מהמאבק של עובדי חדשות 13, המאוגדים בארגון העיתונאים, סוכם בבית הדין לעבודה כי העובדים יגבשו חוות דעת שתוגש לדירקטוריון רשת בניסיון למנוע את הקיצוצים. בית הדין כפה את הנהלת רשת להעביר לידי העובדים את תזרים המזומנים המלא ללא השחרות. לאחר מכן, העבירו העובדים לדירקטוריון רשת את חוות דעתו של זליכה.

זליכה העלה טענות לאופן שבו הועבר המידע: "הנתונים שהעבירה רשת לעובדים מייצרים תמונה מניפולטיבית המגלה טפח ומכסה טפחיים. הם אינם עולים בקנה אחד עם הדרך שבה כללי חשבונאות מקובלים מגדירים דיווח על תזרימי מזומנים, ולא בכדי נאלץ בית הדין לעבודה להתערב לשם ביאורם. העובדה שרשת סירבה לדרישת העובדים לחשוף גם נתונים על הוצאותיה, מעוררת שאלות".

זליכה סבור כי הירידה בתקציבי הפרסום ברבעון הראשון, כולל תחילת אפריל, אינה חמורה ואינה מצדיקה קיצוץ משמעותי כל כך בחברת החדשות. עוד כתב זליכה כי "נוכח מגמת ההתאוששות במשק ובשוק הפרסום, תחזית החברה על צניחה דרמטית בהכנסותיה עד סוף השנה נראית מוגזמת - ובכל מקרה, אין הצדקה לבצע על בסיסה כבר כעת קיצוץ של 35% מתקציב החברה שיגרום לנזק בלתי הפיך".

יעקב אילון. תוכניתו הוסרה מרשת 13צילום: עופר וקנין

זליכה ציין במכתבו כי ההנחה של הנהלת רשת, שלפיה בעלי המניות לא יזרימו לחברה כסף עד סוף 2020 והחברה לא תקבל הלוואה בערבות מדינה כחלק מההטבות לעסקים במשבר הקורונה, "מייצגות תרחיש קיצון שלילי, שההסתברות להתממשותו נראית נמוכה". עוד ציין זליכה כי חברת החדשות נקטה כבר בצעדי התייעלות משמעותיים והפחיתה כ-12% מתקציבה בין השאר באמצעות פינוי האולפנים בגבעתיים (בית הוורד), שילוב אנשי הקונטרול באולפן רשת ברמת החייל, קיצוץ זמני בשכר העובדים שמרוויחים מעל 10,000 שקל בחודש וצעדים נוספים.

זליכה מזהיר גם כי הקיצוץ בתקציב חדשות יביא לירידה ברייטינג וישפיע לרעה גם על הכנסות רשת עצמה. "בשוק ייווצר מונופול של חברת חדשות 12", כתב זליכה.

כדי לשרוד במצב העסקי העתידי ממליץ זליכה לשנות את המודל הכלכלי של הערוץ ולהפוך אותו למודל הדומה לאופן שבו פעל בעבר ערוץ עשר - כמעט ללא תוכן בידורי ודגש על תכני דוקו וחדשות. "במקום לרכוש תוכן בידורי יקר, שהחזר ההשקעה בו מתאפשר רק בהינתן שיעורי צפייה גבוהים וגאות בשוק הפרסום, תיבחן האפשרות להתבסס על תוצרים פרי הפקתה של חברת החדשות, שהם זולים משמעותית (ולעתים איכותיים אף יותר!)", כתב זליכה. "גם אם מודל כזה יובל לפגיעה מסוימת ברייטינג ובהכנסות מפרסום, הוא צפוי להניב חיסכון דרמטי יותר בצד ההוצאות – ובכך להפוך את ההשקעה בערוץ 13 לפחות מסוכנת עבור בעלי המניות שלו. דומה כי האסטרטגיה הקיימת, שבה הערוץ מתפרש על הפקות בידור וחדשות במקביל, מגדילה את הוצאותיו מחד (בדגש על כפילויות במטות ההנהלה) – ומאידך, מקטינה את סיכוייו להתבדל מערוץ 12 וליצור לעצמו זהות עסקית שתבטא את המיזוג עם חדשות 10".

מרשת 13 נמסר בתגובה: "למרות הצגתם המגמתית של הדברים, רשת 13 לא מנהלת דיאלוג בתקשורת אלא ישירות מול חברת החדשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב