הלחץ עבד: המדינה תעניק פיצויים והטבות של 6 מיליארד שקל לרשתות האופנה והמסחר

ברשתות הודיעו על השבתת הסניפים ואיימו בפיטורי אלפי עובדים, ואף הסתבכו בדרך עם רשות התחרות. כעת צפויות הרשתות להודיע על הפסקת ההשבתה ולהודות לאוצר אחרי שתקפו אותו בחריפות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בעל השליטה בקבוצת פוקס, הראל ויזל
בעל השליטה בקבוצת פוקס, הראל ויזלצילום: עופר וקנין

הלחץ של הרשתות הגדולות הכריע את האוצר: משרד ראש הממשלה והאוצר פירסמו הערב (א') הודעה משותפת לפיה "ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון, בתמיכת נגיד בנק ישראל, החליטו להקצות תקציב מיוחד נוסף של עד 6 מיליארד שקל לשימור והחזרת עובדים למעגל התעסוקה במשק".

על פי ההודעה, "בימים הקרובים תובא לאישור הכנסת בקשה להרחבת התוכנית הכלכלית מעבר ל-80 מיליארד שקל, שתכלול את התוכנית להחזרת העובדים למעגל התעסוקה, וצעדים נוספים. זאת, בנוסף לקרן ההלוואות בערבות מדינה לעסקים גדולים בסכום של 6 מיליארד שקל. המודל המפורט להקצאת המסגרת התקציבית לתוכנית החדשה יפורסם בימים הקרובים".

במשרד האוצר התעקשו בימים האחרונים על כך שהסיוע שעליו הוחלט עד כה לעסקים מספיק לעת עתה. על כן, נראה כי כי ההכרזה על תוספת התקציב כעת מלמדת כי - כמו תוכנית מענקי 500 השקלים לפסח - גם התוכנית הנוכחית מקודמת למרות מחאתם של אנשי המקצוע באגף התקציבים. במשרד האוצר אומרים כי בניגוד למענקים לעסקים שאישרה הממשלה ביום שישי, הסיוע לעסקים שיחזירו עובדים מחל"ת יעוגן בחקיקה. תוכנית המענקים נקבעה כהחלטה מנהלית של הממשלה, בניסיון למנוע הרחבה שלה בכנסת.

יעקב הלפרין, בעלי אופטיקה הלפריןצילום: ניר קידר

בהתאגדות רשתות האופנה והמסחר, המונה יותר מ-200 רשתות, אמרו הערב כי הרשתות צפויות לקבל את הצעת רה"מ והאוצר ולהודיע בקרוב על ביטול השבתת החנויות עליה הכריזו ביום חמישי - כך לדברי יעקב הלפרין, מבעלי אופטיקה הלפרין, החבר בוועד המנהל את ההתאגדות. הרשתות אף מתכוונות להודות למשרד האוצר ולרוה"מ אחרי שתקפו אותם בחריפות בימים האחרונים.

מוקדם יותר היום עוד ביקרו בכירים במשרד האוצר את התנהלות ההתאגדות ואמרו כי "יש פה ניצול ציני של המצב, גם על גב העובדים של הרשתות, שרובם מועסקים בשכר נמוך. יש עסקים רבים שעדיין לא רואים אופק, כמו חדרי כושר, מסעדות ועסקי תיירות – ואילו הן (רשתות האופנה, ההנעלה, הספרים, כלי הבית ועוד) יכולות לעבוד, לפחות בחלק מהחנויות שלהן. הן עושות את זה מפני שהן מעוניינות לקבל פיצוי, ובעת הדיונים על המענק לעסקים הן ניסו להרחיב אותו גם לעסקים עם מחזור של מעל 20 מיליון שקל בשנה – אף ש-99% מהעסקים הם מתחת", כך לדברי בכיר במשרד האוצר.

התאגדות לשכות המסחר והאופנה דורשת מהמדינה מענק פיצוי חלקי לכל עסק שהכנסותיו במארס-אפריל ירדו ביותר מ-25%; 10,000 שקל עבור כל עובד שיוחזר מחל"ת, הגדלת שיעור ערבות המדינה להלוואות מ-15% לכדי 50% וצירוף חברות האשראי והחוץ בנקאיות למעגל המלווים, הארכת תקופות היציאה לחל"ת וביטול הדרישה למינימום של 30 יום. בנוסף, דורשת ההתאגדות כי "תתבטל האפליה הפוטרת מע"מ רק מרכישות המתבצעות באתרי איקומרס בחו"ל" (פטור ממע"מ בהזמנות עד 75 דולר). עד שיקבלו את דרישותיהן במלואן, הודיעו הרשתות החברות בהתאגדות כי לא יפתחו חנויות ברחוב ובמקביל איימו לפטר השבוע אלפי עובדים ב"לשכות פיטורים מאולתרות" שיקימו בסניפיהן.

במקביל, רשות התחרות הודיעה היום כי פתחה בבדיקה של התנהלות התאגדות רשתות המסחר והאופנה, במסגרתה תבדוק את אופן ההתנהלות והפעולה של ההתארגנות שקמה בתקופה הקורונה, כזרוע שמאגדת מעלה מ-200 רשתות מול הקניונים והמדינה. בין היתר דורשת הרשות לקבל נתונים כדי לוודא שהפעילות אינה עומדת בסתירה לחוק. "ככל שתוצאות הבדיקה יעלו כי המעשים היו עלולים לפגוע בתחרות באופן שמפר את הוראות החוק – הרשות לא תהסס לנקוט בפעולות אכיפה", נמסר.

ממטה המאבק של התאגדות רשתות האופנה והמסחר נמסר: "אנו מברכים על החלטת הממשלה, שלפיה יוקצו 12 מיליארד שקל נוספים למגזר העסקי לכלל החברות - קטנות, בינוניות וגדולות. אנו שמחים כי הממשלה החליטה לסייע לנו לצלוח את המשבר ומצפים ליישומה בפועל של הודעת הממשלה. לבקשת ראש הממשלה ושר האוצר, ממליצה ההתאגדות לחבריה לפתוח את חנויותיהן ממחר (בהתאם ליכולת התארגנותן)".

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי