חשש: למידה מרחוק במגזר החרדי תגרום לקריסת שירותי הסלולר

הלימודים בישיבות ובמוסדות התורניים נעשים מרחוק בעיקר באמצעות קווי טלפון ייעודים שאליהם מועלים שיעורי תורה - והדרישה למכשירים וקווים כשרים זינקה, בעיקר של רמי לוי וגולן טלקום ■ משרד התקשורת נעתר בשבועות אחרונים לדרישה מצד המגזר החרדי, והגביל את התשלום עבור חריגות ממכסת דקות השיחה בסלולר

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בני ברק
בני ברק, החודשצילום: עופר וקנין
נתי טוקר
נתי טוקר

עשרות אלפי תלמידים שבו היום ללימודים בישיבות החרדיות, אך הם עושים זאת מביתם ולא בישיבות. על פי הוראת הרבנים, מכיוון שבאופן רשמי האינטרנט עדיין נאסר במגזר החרדי, הלימודים בישיבות ובמוסדות התורניים נעשים מרחוק בעיקר באמצעות שירותים קוליים – קווי טלפון ייעודים שאליהם מועלים שיעורי תורה וניתן לקיים שיח קבוצתי או לימוד משותף בחברותא.

במגזר החרדי פועלות חברות, בהן חברת ימות המשיח, שמספקות מערכות לניהול שירותים קוליים. גם בתי הספר החרדיים משתמשים במערכות אלה כדי לספק לתלמידים בבתי הספר היסודיים למידה מרחוק.

משבר הקורונה, ובעיקר התחדשות הלימודים כעת, הביאו לזינוק בביקושים למכשירי סלולר כשרים. בחברות התקשורת מדווחים על גידול של עד כ-50% בהיקף הביקוש היומי להצטרפות למנויי הטלפון הכשרים וברכישת מכשירים כשרים.

לפי הערכות, מדובר באלפי מנויים כשרים שהתחברו בשבועות האחרונים בעקבות התפשטות הקורונה. החברות הפופולריות במגזר החרדי - המספקות שירותים מוזלים במיוחד עבור חבילת שיחות ללא הגבלה, ואינן כוללות חיבור לאינטרנט - הן רמי לוי וגולן טלקום. רמי לוי מציע מסלול ב-18 שקל בחודש וגולן ב-27 שקל.

ואולם בחברות הסלולר יש מי שמזהירים מפני הנהירה הגדולה. מקור באחת מחברות הסלולר מסביר כי רשתות הסלולר משתמשות בסטטיסטיקות המבוססות על ההנחה שהרבה מנויים מבצעים שיחות קצרות, וניתן לחלק את משאבי הרשת בהתאם לצרכים לאורך כל שעות היום. ואולם המצב הנוכחי הוא שמנויים רבים משתמשים בתשתית הסלולר לשיחות ארוכות – שמיעת שיעורים וקיום לימוד משותף.

טלפון כשרצילום: אוליבייה פיטוסי

מצב כזה עשוי לגרום לניצול כל משאבי התדר באזורים מסוימים באופן שעלול להוביל לאי יכולת של משתמשים אחרים להוציא או לקבל שיחות – ממש כמו נפילת רשתות הסלולר במקומות שבהם יש ריכוז אנשים גבוה, כמו הופעה או הפגנה. מכיוון ששירותי הסלולר נחוצים בעיקר לשירותי חירום, הניצול המקסימלי של משאבי התדר עשוי להוות סכנה.

הרשת של רמי לוי פועלת על זו של חברת פלאפון, וזו של גולן טלקום היא בשיתוף חברת סלקום. הקווים המשווקים למגזר החרדי פועלים על רשת הסלולר מדור ראשון או שלישי, ולא אמורה להיות השפעה משמעותית על מכשירים הפועלים על הדור הרביעי.

ברוב המגזר החרדי משתמשים בשירותים סלולריים בעיקר לשיחות, וחלקם מגיעים ל-10,000 דקות שיחה בחודש. במשרד התקשורת נעתרו בשבועות אחרונים לדרישה מצד המגזר החרדי, והגבילו את התשלום עבור חריגות ממכסת דקות השיחה בסלולר. בעוד שבמצב הנוכחי לקוח יכול להגיע לתשלום של מאות שקלים בחודש, המשרד קבע כי בכל חריגה - מחיר החבילה יוכפל. המשרד בוחן אפשרות לקבוע נוהל זמני דומה גם בחבילות של חברת בזק, המוגבלות על ידי המשרד ל-1,500 דקות שיחת בחודש בלבד, וכל דקת חריגה עולה 18 אג'.

ועדת הרבנים חסמה את קו ההסברה של משרד הבריאות

סוגיה נוספת שעומדת לפתחם של מקבלי ההחלטות נוגעת להתנהלות של ועדת הרבנים לענייני תקשורת, שחוסמת באופן סיטוני קווי תוכן שאינם מפוקחים על ידה. תחקיר TheMarker חשף כיצד אדם אחד מחזיק בידיו סמכויות לחסום קווי תוכן ללא כל נימוק או פיקוח, וזאת תוך התעלמות של חברות הסלולר - שמאפשרות זאת. עוד נחשף כי ועדת הרבנים גם דורשת אפשרות לבצע האזנה לקבוצות שיח כדי לוודא שלא עולה בהם תוכן פסול לטעמה.

חסימת הקווים הסיטונית גרמה גם לכך ששירותים קוליים שונים של מוסדות חינוך, ואפילו קו תוכן של משרד הבריאות עצמו שנועד להסברה במגזר החרדי על המגבלות שיש להטיל בשל מגיפת הקורונה – נחסמו לגישה במגזר החרדי על ידי ועדת הרבנים.

הוועדה חוסמת בעיקר את קווי התוכן של חברת ימות המשיח, מכיוון שלטענתה היא אינה מצייתת לה, ובמקביל הוועדה ממליצה למגזר לבצע את השירותים הקוליים דרך חברות אחרות.

במשך חודשים רבים משרד הזניח התקשורת את הטיפול בסוגיה, אבל בשל פרוץ הקורונה שיגר מנכ"ל המשרד, נתי כהן, מכתב לוועדת הרבנים ולחברות הסלולר שבו דרש להפסיק לחסום קווי מידע רשמיים של מדינת ישראל. "אני רואה בחומרה כל ניסיון לחסום מידע של הגורמים הרשמיים במדינת ישראל לציבור זה או אחר... במידה שתופעה זו תימשך, שר התקשורת ישקול את התערבותו בהסכמים הקיימים בין ועדת הרבנים לחברות הסלולר".

דוד אמסלםצילום: אמיל סלמן

בשלב זה עולות טענות כי הוועדה ממשיכה לחסום קווי תוכן של מוסדות לימוד שמנוהלים על ידי חברת ימות המשיח. היום אמור היה שר התקשורת, דוד אמסלם, להיפגש עם נציגי הוועדה, ובמשרד הבהירו כי אם הוועדה לא תפעל לפי הנחיות המשרד - יפעל המשרד לבטל את ההסכמים בינה לבין חברות הסלולר. ואולם אמסלם ביטל את הפגישה ודחה אותה.

ממשרד התקשורת נמסר: "משרד התקשורת מבצע בקרה ומעקב באופן יום יומי אחר עומסי התעבורה ברשת בתחום התשתיות הניידות והנייחות. חרף העומסים הגדולים בשל הביקושים הרבים, חברות התקשורת נערכו כנדרש ובסך הכל עומדות בסך הביקושים.

"בשבוע האחרון, עם המעבר ללמידה מרחוק, חל גידול משמעותי בתעבורת רשתות הטלפוניה בשל שימושים רבים בקרב האוכלוסייה המשתמשת בטלפונים וקווים כשרים, דבר שגורם לקושי בזמינות מלאה של הרשתות באזורים מסוימים. המשרד פועל למציאת פתרונות בעניין עם החברות, עם זאת הציבור נדרש לפעול באופן מושכל על מנת להקל על העומסים בתקופה זו. לדוגמה: לייחד את השימוש בשעות הבוקר לשימוש הלומדים (8:00- 15:00) ולהעדיף שימוש בטלפונים נייחים (ביתיים) על פני טלפונים סלולריים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה