למידה מרחוק אצל החרדים? "משפחות ישלמו בלי ידיעתן 1,000 שקל על השיחות"

בגלל ההגבלות על גלישה באינטרנט במגזר החרדי, הלמידה מרחוק נעשית באמצעות קווי טלפון ייעודיים שבהם מעלים המורים את השיעורים ■ הגלישה המוגברת שצפויה בעקבות הלמידה מרחוק תגרור תשלום רב על חריגה ממכסת הדקות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תלמידים בבני ברק
תלמידים בבני ברק. מסתמכים על חבילות אינטרנט סלולריותצילום: אייל טואג
נתי טוקר
נתי טוקר

היום (ראשון) החל מתווה הלמידה מרחוק של משרד החינוך, אבל עבור מאות אלפי ילדים במגזר החרדי הלמידה מרחוק תהפוך ללא ידיעת הוריהם להוצאה של מאות רבות של שקלים. הסיבה: במגזר החרדי הלמידה מרחוק נעשית באמצעות הטלפון, אך חבילות הדקות בטלפון הקווי מוגבלות, על פי הנחיה של משרד התקשורת, וכל חריגה כרוכה בעלויות גבוהות (18 אג' לדקה).

מאחר שהאינטרנט נאסר באופן עקרוני במגזר החרדי, הלמידה מרחוק אינה נעשית באמצעות תוכנת זום ודומיה, אלא באמצעות קווי טלפון ייעודיים שבהם מעלים המורים את השיעורים. מאות אלפי תלמידים במגזר החרדי מחויבים כעת להאזין לקו טלפון במשך כמה שעות ביום.

חבילות הדקות בחברות התקשורת מוגבלות, גם כאשר מדובר בחבילה ללא הגבלה. בתחום הסלולר החבילות יחסית גדולות, בעיקר במסלולים למגזר החרדי, ונעות בין 2,500 דקות ל-10,000 דקות בחודש. בעקבות השימוש המוגבר בטלפון בעת מגפת הקורונה והתשלום הגבוה עבור החריגה, קיבל באחרונה שר התקשורת דוד אמסלם החלטה שמפחיתה בשיעור חד את ההוצאות על חריגה מחבילת הדקות בסלולר.

לפי ההחלטה, כל חריגה לא תהיה מחויבת בתשלום לפי עלות לדקה, אלא על סמך תרחיש שבו המשתמש ירכוש חבילה נוספת. לשם המחשה, משתמש בעל חבילה של 3,000 דקות בעלות של 50 שקל, שדיבר בפועל 4,000 דקות, היה מחויב עד כה לשלם 440 שקל, אך כעת יחויב בסכום של שתי חבילות של 50 שקל בחודש, כלומר ב-100 שקל בסך הכל.

עם זאת, השינוי נעשה רק בקווי הסלולר, ואינו חל על קווי בזק, המפוקחים על ידי משרד התקשורת. החבילה המקסימלית של בזק היא של 1,500 דקות, וכל חריגה מחויבת כאמור ב-18 אגורות לדקה. היות שבכל בית חרדי נוצר צורך בשימוש נרחב בטלפון הקווי (ההורים זקוקים למכשיר הסלולרי או יוצאים לעבודה), הרי שמכסת 1,500 הדקות אינה מספיקה, והחריגה עלולה לגרור הוצאות כבדות.

שר התקשורת, דוד אמסלםצילום: אוהד צויגנברג

"רשמית, הלמידה מרחוק מתחילה אצלנו מחר", אומר פ', חרדי ואב לשמונה ילדים. "יש אצלי חמישה ילדים בבתי ספר. זה אומר שהם יושבים על הספה ארבע שעות בהאזנה לטלפון כל יום. גם ככה כולם יושבים כל היום בבית ומדברים כל הזמן בטלפון, ועכשיו עם הלמידה מרחוק הציבור החרדי יגיע לסוף חודש יקבל חיובים של עד אלף שקל. מתקשרים לבזק אבל שם אומרים שאי אפשר להגדיל את החבילה".

התעריפים של הטלפוניה של בזק מפוקחים על ידי משרד התקשורת, והחברה אכן לא יכולה להגדיל את חבילת הדקות על דעת עצמה, ולכן הפניות לבזק בנושא זה אינן נושאות פרי, ולחברה נותר רק להציע ללקוחות להתקין קו נוסף.

בעקבות זאת פנה ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) לשר התקשורת אמסלם והבהיר לו את הקושי של משפחות חרדיות לעמוד בתשלום הגבוה עבור הלמידה מרחוק. ממשרד התקשורת נמסר: "המשרד פנה לחברת בזק לקבלת נתונים בעניין זה, וכשהם יתקבלו, המשרד יבחן את הנושא ויחליט אם נדרשת התערבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים