קשת ורשת נגד השר אמסלם: המשרד חייב לנו כסף ויחריף את המשבר

גופי השידור העבירו לקופת המדינה 35 מיליון שקל במסגרת תשלום עבור השימוש באפיקים 12, 13 ו-14, סכום שאמור היה לחזור אליהן לצורך הפקות מקור ■ "המשרד מעדיף לשלוח עובדים לקבל דמי אבטלה על פני השבת הכספים שיאפשרו לעבוד ולהתפרנס"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דוד אמסלם
שר התקשורת, דוד אמסלםצילום: אוליבייה פיטוסי
נתי טוקר
נתי טוקר

שר התקשורת, דוד אמסלם, בהחליט בהמלצת הדרג המקצועי במשרדו כי לא יקדם את המהלך להשבת 35 מיליון השקלים השייכים לקשת ורשת ונמצאים בקופת המדינה. הכספים היו אמורים לחזור לידי קשת ורשת לפחות מ-2017, אך טרם הושבו לאור תקופות הבחירות ומאחר שטרם הוקמה ממשלה.

35 מיליון השקלים שולמו למדינה כחלק מהביד - תשלום של הערוצים עבור השימוש באפיקים 12, 13 ו-14 על ידי קשת, רשת וערוץ עשר בזמנו. החוק קובע כי שר התקשורת יקבע תקנות שלפיהן יחזור הכסף לקופת גופי השידור ויופנה לצורכי הפקות מקור. מאחר שהעניין נמשך זמן רב, קשת ורשת כבר עתרו לבג"ץ בעניין.

בשלב זה שרי התקשורת אינם מכריעים מה המודל שלפיו יוחזרו הכספים. בתחילה העניין היה מתקוע בסחבת פנימית במשרד התקשורת, ולאחר מכן עם פרוץ המשבר הפוליטי נקבע לפי עמדת הייעוץ המשפטי במשרד התקשורת כי אין לשר סמכות להחליט בעניין בשלב זה. הסיבה לכך היא שמגנון העברת הכספים הנוכחי הוא במסלול ישיר מקופת המשרד לידי גוף השידור, בהתאם להחלטת שר, ולכן בתקופת בחירות או טרם הקמת ממשלה אין לבצע מהלך כזה משמעותי.

"משחקי השף". הפקת מקור של רשתצילום: אוהד רומנו

כעת, לאחר שאמסלם הודיע כי לא יכריע בעניין עד הקמת ממשלה, פנו מנכ"לי קשת ורשת, אבי ניר ואבי בן-טל בהתאמה, לאמסלם, וביקשו ממנו לבחון שוב את העניין. "מאז התפרצות וירוס קורונה, הערוצים המסחריים עושים כל שביכולתם על מנת להמשיך בפעילותם מתוקף היותם נותני שירות חיוני לציבור, ומתוקף חובתם הציבורית להמשיך ולספק באמצעות שידורים רציפים, מידע מהימן ובזמן אמת", כתבו שני המנכ"לים.

לטענתם, "הפגיעה הכלכלית הקשה במשק הביאה לקריסה בתקציבי הפרסום. הערוצים המסחריים, שאינם נהנים מדמי מנוי ומתפרנסים ממכירת דקות פרסום בלבד, ספגו וסופגים נזק דרמטי. כתוצאה מכך, נאלצנו לנקוט בצמצומים כואבים שכללו, עד כה, עצירה של הפקות חדשות שטרם יצאו לדרך, הקפאה של הפקות קיימות, קיצוצים בשכר העובדים ואף פיטורים. הערוצים המסחריים מוצאים את עצמם בנקודה שבה הצורך בהחזרת כספי הביד הוא קריטי לצורך המשך פעילות ההפקה ויצירות המקור".

בקשת ורשת הבהירו כי ללא סיוע מיידי "מפיקים עצמאיים רבים ועובדיהם ימצאו את עצמם מחוץ למעגל התעסוקה רגע לפי ערב חג הפסח, ויבואו לפתחו של שירות התעסוקה, וזאת כששיעור האבטלה בישראל הוא יותר מ-20%".

מתוך הסדרה. אין סיכוי שתוכנית טלוויזיה הנמשכת 42 יום ומלאה במניפולציות רגשיות תוכל לסייע לאנשים לעבור תהליך רגשי מורכב כל כךצילום: אירית זום 18

בנוגע להחלטת אמסלם לדחות את הבקשה, טענו בקשת ורשת כי "משמעה של עמדת משרד התקשורת היא כי המשרד מעדיף לשלוח עובדים לקבל דמי אבטלה מאוצר המדינה, על פני השבת כספי הביד, שישמשו להפקות מקור ויאפשרו לאותם אנשים לעבוד ולהתפרנס. זהו אבסורד".

בקשת ורשת מזכירים כי אמסלם קיבל שורת החלטות משמעותיות בתקופת בחירות - למשל ויתור ל-HOT על פרישה אוניברסלית בשווי מאות מיליוני שקלים, ובימים האחרונים הקלות משמעותיות לבזק במנגנון שיווק האינטרנט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט