בלי נימוק ובחסות הקורונה: משרד התקשורת מבטל משלוח חשבוניות ללקוחות

חברות התקשורת מחויבות לשלוח ללקוחות חשבונית חודשית מודפסת - אלא אם הלקוח הסכים לבטל זאת - ומנסות זה זמן רב לשנות את ההנחיה הזאת בטענה שהיא כרוכה בעלויות גבוהות

נתי טוקר
נתי טוקר
תיבות דואר בבניין מגורים
תיבות דואר בבניין מגורים. לשמות אין קשר לכתבהצילום: אייל טואג
נתי טוקר
נתי טוקר

משרד התקשורת מתכוון לבטל באופן זמני את ההנחיה שחלה על חברות התקשורת לשגר לתיבות הדואר של הלקוחות חשבוניות. מנכ"ל המשרד, נתי כהן, שיגר לחברות בתחום הנחיה בעניין, ומאפשר להן להגיב למהלך תוך פחות מ-24 שעות. שר התקשורת, דוד אמסלם, יכול לקבל החלטה בעניין באופן מיידי כחלק מהסמכויות שניתנו לו לשעת חירום - אף שלא ברור מה הקשר בין מגפת הקורונה לבין משלוח דואר.

חברות התקשורת, כמו גופים פיננסיים וחברות נוספות, מחויבות לשלוח ללקוחות חשבונית חודשית מודפסת - אלא אם הלקוח הסכים לבטל זאת. החברות מנסות זה זמן רב לשנות את ההנחיה הזאת בטענה שהיא כרוכה בעלויות גבוהות. ואולם ההנחיה לא מבולטת מאחר שאוכלוסיות מבוגרות וכאלה שאין להן גישה לאינטרנט עדיין זקוקות לחשבונית המודפסת.

בימים האחרונים העלו חברות התקשורת שוב את הדרישה לבטל את משלוח החשבוניות המודפסות בזמן חירום בטענה כי הדבר כרוך בכוח אדם ובעלויות גבוהות. בדרך כלל ספקים חיצוניים מבצעים עבור חברות התקשורת את משלוח החשבוניות והפצת הדואר הכמותי לבתי הלקוחות, כך שלא מדובר על פעילות שנעשית באופן ישיר על ידי חברות התקשורת.

למרות זאת, מנכ"ל משרד התקשורת, כהן, הודיע כי בכוונת המשרד לבטל את ההנחיה. במכתב שהפיץ כהן נכתב כי "בעל הרישיון יהיה רשאי לשלוח חשבונית באמצעות דואר אלקטרוני (עם קובץ מצורף) או מסרון (עם קישור מצורף) למנוי שמסר לבעל הרישיון כתובת דואר אלקטרוני או מספר טלפון נייד - מלבד מנוי שהוא מנוי כשר". הוחרגו לסעיף: מנויים שאין ברשותם דואר אלקטרוני או אפשרות לקבל מסרונים. במכתב לא מוסבר מהם הנימוקים לביטול ההנחיה אלא נכתב רק כי לטענת החברות "בעת הזאת לא ניתן יהיה לעמוד בהוראות מסוימות ברישיונות".

המשמעות היא שכל פעילות החברות שמספקות את שירותי משלוח החשבוניות לחברות התקשורת תופסק בתקופת החירום. בענף פעילות חברות רבות המתבססות על שירותים אלה, ובהן חברת הפצת הדואר הכמותי מסר, דפוס בארי וחברת אוניה שמספקת שירותים בתחום זה (גילוי נאות: קבוצת "הארץ" שותפה בחברת אוניה).

שר התקשורת יוכל לקבל החלטה בעניין ללא הליך שימוע מסודר, וזאת במסגרת התקנות לשעת חירום שהעניקו לו סמכויות לשנות את תנאי הרישיון של החברות. אתמול (ד') קיבל אמסלם שורת החלטות נוספות הנוגעות לשוק התקשורת, ובהן עצירת ניוד המספרים ועצירת רפורמות בתחום התקשורת.

במסגרת התקנות החדשות מתכוון אמסלם גם להציע תקנה הנוגעת לתיעוד השיחות של נציגי שירות הלקוחות עם מנויים. לפי התקנה, ייקבע כי "בכל מקום ברישיון שבו מחויב בעל הרישיון בתיעוד שיחה על ידי הקלטתה - יוכל בעל הרישיון לבצע את התיעוד באופן אחר שבו יבחר תחת ביצוע ההקלטה, ובלבד שיהא זאת בפורמט שמאפשר להעביר את תיעוד השיחה כנדרש על פי הוראות הדין לגורם חיצוני כדוגמת המשרד או המנוי".

נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת (מימין) ודודי אמסלם, שר התקשורת

פגיעה באוכלוסיות מוחלשות

השימוע הנוגע להפסקת משלוח חשבוניות לבתי הלקוחות גורר התנגדות של חברי כנסת. במכתב ששיגר לאמסלם ח"כ יואב בן צור, יו"ר סיעת ש"ס, הוא ביקש: "תשים לנגד עיניך את הפגיעה האפשרית באוכלוסיות שאינן נגישות לשירותים דיגיטליים, אשר לא תדענה מהן חובותיהן במידה שלא יקבלו את החשבוניות בדואר כנוהג - מה שעלול להוביל חלילה לפתיחת הליכי גבייה והוצאה לפועל לאוכלוסיות מוחלשות אלה במיוחד בתקופה רגישה זו".

עוד כתב בן צור: "אבקשך כי תשים לנגד עיניך את העובדה כי עצירת משלוח החשבוניות בדואר רגיל כנהוג, ייתכן שתביא לפגיעה (שלא לומר חלילה מיטוט) ענף הדפוס וענף הדואר המסורתי - ענפים בעלי תפקיד חשוב במשק הישראלי, הן ביום-יום והן בעתות צרה".

גם ח"כ מירב כהן (כחול לבן) הביעה התנגדות למהלך ומסרה: "מה שקורה בסוף תמיד הוא שהזמני הופך לקבוע, ופתרונות לשעת משבר הקורונה ייהפכו לברירת המחדל החדשה גם אחריו. המעבר לחשבוניות דיגיטליות במייל הוא מבורך עבור רוב האוכלוסייה, אבל תמיד צריך לזכור שיש קבוצות, כגון חלק מהקשישים, שלהן זה לא מתאים.

"אם רוצים לעבור לחשבוניות דיגיטליות כברירת מחדל, כל החברות חייבות לפנות פעם אחת לכל לקוח שלהן, ולשאול אותו אם זה מתאים לו, או שהוא מעוניין לקבל את החשבונית בצורה אחרת, כגון דואר רגיל או הודעת SMS, כפי שחברות הביטוח כיום שולחות לכל לקוחותיהן. כך נבטיח מחד התייעלות ודיגיטציה של המשק, ומאידך לא נשאיר מאחור אנשים שלא מסוגלים להתמודד עם זה כיום", מסרה כהן.

חברת מסר שיגרה באמצעות עו"ד יוני פילק ממשרד פישר בכר חן אוריון מכתב למנכ"ל משרד התקשורת שבו נטען כי "שירות הדואר הוא שירות חיוני גם בימי משבר... משמעותה המעשית של ההוראה שאותה שוקל משרד התקשורת היא למעשה צמצום דרמטי של שירותי הדואר בישראל, דווקא בעת שבה מתגברת חשיבותו, תוך פגיעה בציבור ובעובדים רבים בענף.

"מסמכי השימוע אינם מציינים ולו ברמז מדוע נדרש צמצומו של שירות חיוני זה דווקא כעת ומה הקשר בין ההוראות הנשקלות לבין אותן נסיבות הנוגעות למחלת הקורונה, שאף לגביהן לא נאמר דבר בהקשר הנדון". לאור אי-הצגת כל טיעון להפסקת השירות, סבורים במסר כי "מסמכי השימוע אינם מאפשרים התייחסות עניינית בלא פירוט ההצדקות למהלך".

ממשרד התקשורת נמסר: "הנושא נמצא בשימוע. השר הנחה את המשרד לקבל את כלל ההתייחסויות מהגופים השונים והחלטה בעניין תתקבל לאחר שכלל ההיבטים וההשלכות יובאו בחשבון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"