מיזם עיתונות ותחקירים ב-3 מיליון דולר - אבל בלי תחקירים על "ידיעות אחרונות"

מיזם פילנתרופי חדש בעיתונות הישראלית בשם "שומרים" ישקיע את הסכום בשלוש שנים, בניסיון ליזום כתבות תחקיר ובמטרה לשפר את הדמוקרטיה ■ המיזם מעוניין לשתף פעולה עם כל כלי התקשורת ולכן יזנח בשלב זה את העיסוק בכשלים בענף

נתי טוקר
נתי טוקר
נוני מוזס
נוני מוזסצילום: ניר קידר
נתי טוקר
נתי טוקר

מיזם פילנתרופי חדש בעיתונות הישראלית ישקיע 3 מיליון דולר בשלוש שנים בניסיון ליזום כתבות תחקיר. המיזם, בשם "שומרים", יצא בקול קורא לעיתונים פרילאנסרים להציע תחקירים שימומנו על ידי הקרן, במטרה לשפר את הדמוקרטיה.

ואולם בראשות הוועד המנהל של המיזם עומד יואל אסתרון, מו"ל העיתון "כלכליסט" מקבוצת ידיעות אחרונות - שבעל השליטה בה ארנון (נוני) מוזס מואשם כעת בהצעת שוחד באמצעות כלי התקשורת שבבעלותו.

המיזם החדש, "שומרים", הוא במימונם של אנשי העסקים לורה וגארי לאודר. המטרה המוצהרת היא שמירה על הדמוקרטיה באמצעות מימון תחקירים עיתונאיים. בשלב הראשון, תציע הקרן לממן עיתונאים עצמאיים שיגישו לקרן הצעות לתחקירים. התחקירים האלה אמורים להתפרסם באתר "שומרים" אך גם בכלי תקשורת להם יוצע התחקיר. בשלב השני, מקווים במיזם "שומרים" ליזום שיתופי פעולה עם גופי תקשורת קיימים ולסייע להם לממן תחקירים משמעותיים פנימיים הדורשים משאבים רבים.

יואל אסתרון, מו"ל "כלכליסט"

התחקירים ייבחרו על ידי צוות של ארבעה ראשי הקרן: מנכ"לית הקרן אלונה וינוגרד, העורך הראשי אייל אברהמי (לשעבר עורך מוסף "G" של "גלובס"), ראש תחום הדיגיטל רון שוורץ (גם הוא כיהן כעורך "G") ואחת ממייסדות המיזם, תמי ליטני, שכיהנה בעבר כסגנית עורך עיתון "הארץ". עם זאת, לוועד המנהל של הקרן, שבראשו יעמוד אסתרון, יועבר דיווח כללי לגבי התחקירים הממומנים על ידי הקרן.

למיזם הורכבה ועדה מייעצת הכוללת בין השאר עיתונאים בכירים בישראל, בהם הפרשן הצבאי של "הארץ" עמוס הראל, אילנה דיין, רביב דרוקר, גיא זוהר, ראדה זועבי מעיתון "בוקרא", דיוויד הורביץ' מ-Times of Israel ולצדם אנשי תקשורת ועיתונאים בולטים מארה"ב. עם זאת, בעמותה מבהירים כי לוועדה המייעצת, המורכבת מעיתונאים פעילים, לא תהיה גישה למידע לגבי התחקירים המתנהלים בסבסוד העמותה, כדי לא לפגוע בתחרות בשוק.

בקרן אומרים כי לפחות בשלב הראשון לא יעסקו כלל בתחקירים שעוסקים בכשלים בתחום העיתונות, למרות השיח הציבורי הנרחב בסוגיה זו סביב תיקי החקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, העוסקים בעיקר ביחסי שוחד לכאורה עם בעלים של גופי תקשורת. הסיבה לכך היא הרצון לשתף פעולה עם כלי התקשורת בפרסום הכתבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?