מחסור בסחורות ועליות מחירים: וירוס הקורונה ישפיע על הכיס של כולנו

עצירת הייצור בסין משפיעה על חברות מוצרי הצריכה הישראליות, שמרבית הסחורה שלהן מגיעה מסין ■ בחברות מוצרי החשמל כבר נערכים לעליות מחירים, וברשתות האופנה וההנעלה מבינים שלא יוכלו לקבל את קולקציות הקיץ והחורף בזמן

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מפעל טקסטיל בסין
מפעל טקסטיל בסיןצילום: Bloomberg
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

וירוס הקורונה אמנם עדיין לא הגיע לישראל, ככל הנראה, אבל בקרוב כולנו נרגיש את השפעותיו בחנויות. חברות אופנה והנעלה, מוצרי חשמל, מזגנים וכלי בית, כבר מצהירות כי השיתוק בסין יביא למחסור ועליות מחירים. הסיבה: החברות הישראליות, כמו חברות בינלאומיות רבות, נסמכות כמעט לחלוטין על ייצור בסין.

המפעלים בסין נסגרו בשבועיים האחרונים לרגל חופשת ראש השנה הסיני, והיו צריכים לשוב לעבודה סדירה בימים האחרונים. ואולם חברות ישראליות מספרות כי נמסר להן שהמפעלים יישארו סגורים עד להודעה חדשה.

המפעל של העולם

צביקה גיור, בעלי יבואנית ויצרנית מוצרי החשמל ניופאן, מסר ל-TheMarker: "אני בהחלט חושב שנראה עליות מחירים וחוסרים בחנויות". הוא הוסיף כי "סין היא המפעל של העולם. רוב מוצרי החשמל מיוצרים בסין, וגם אלה שלא - כוללים רכיבים קריטיים המיוצרים בסין. אנחנו היבואנים של חברת האייר הסינית, וכרגע הם מדברים אתנו על זה שבעוד שבוע הם אולי יפתחו את המשרדים, אבל אין להם בכלל תאריך לחזרת הייצור במפעלים.

צביקה גיורצילום: דודו בכר

"ספקים אחרים שלנו מסרו לנו שבשבוע-שבועיים הקרובים המפעלים לא יחזרו לעבוד. זאת בעיה רצינית, מפני שמבדיקה שערכנו עולה כי יהיו לנו הרבה חוסרים, מכיוון שיש לי כבר לא מעט סחורות שהיו צריכות לצאת אחרי החג הסיני ולא יצאו. אני מעריך שזה נכון להרבה יבואנים. מזגנים, למשל, אנחנו מזמינים מיד אחרי החג כדי שיגיעו לישראל לקראת הקיץ באפריל-מאי. זה לא קרה ולא יקרה.

"אם המפעלים בסין יהיו סגורים לכמה שבועות כפי שמסתמן, זה ייצור חוסרים וגל התייקרויות, מכיוון שהמפעלים שהיו סגורים תקופה וניזוקו כספית ינסו לפצות על זה באמצעות עליות מחירים. אני מדבר על כל המוצרים המיוצרים כמעט אך ורק בסין - כמו מזגנים, טלוויזיות, מגהצים, קומקומים, בלנדרים, מיקרוגלים ועוד".

ענף האופנה ב"אי-ודאות מוחלטת"

את רשתות האופנה וההנעלה תפס וירוס הקורונה בתקופה בעייתית גם כך, שבה הן נאבקות בירידה במכירות הנובעת מהשפעות של עליית הרכישות של ישראלים באתרים בינלאומיים ובחו"ל. כעת הן מוצאות עצמן עומדות בפני איום חדש ולא מוכר.

מאיר נג'יבי, מבעלי רשת ההנעלה TOGO, מסביר: "כל היצרנים שלנו הם בסין, ואם הם לא יחזרו לייצר בקרוב - נצטרך להתחיל לחפש יצרנים חלופיים בטורקיה, ברזיל וכדומה. אבל אלה לא יוכלו לתת מענה לכמויות שאנחנו מזמינים מסין, ובטח לא להציע את המחיר שאנחנו מקבלים שם".

גם ברשת Weshoes מספרים על פגיעה צפויה עקב המצב בסין. המשנה למנכ"ל הרשת, רן אשכנזי, אומר כי "לא מעט מהמותגים שאנו מוכרים מיוצרים בסין, והמצב הנוכחי הולך לעכב את קבלת הסחורות. כ-50% מהסחורה שלנו לקיץ היתה אמור להגיע בפברואר-מארס, וכרגע יש אי-ודאות לגביה כי היא תקועה בסין. לפחות במקרה של מותגים רב-עונתיים - כמו בלנסטון ומרבית מוצרי קרוקס - אנחנו ערוכים עם סחורה. אבל באופן כללי אנחנו בהחלט צופים השפעה של המתרחש בסין על מה שקורה אצלנו ברשת".

קניון עזריאליצילום: מוטי מילרוד

ב-TOGO מבהירים כי לא צפויה בעיה בכל הנוגע לקולקציית הקיץ, מכיוון שהסחורות כבר נשלחו, אך ייתכן שקולקציות החורף יתעכבו. לדבריו, "אם המפעלים בסין יחזרו לעבוד בתוך שבוע, נהיה בסדר. אבל אם הם יהיו מושבתים חודשיים-שלושה, המחירים בישראל יעלו בעשרות ובמאות אחוזים, וייתכן שגם נראה מחסורים".

הוא הוסיף כי "בימים אלה היינו צריכים לבצע את ההזמנות לחורף, אבל השנה זה יידחה ואנחנו לא יודעים אם ומתי זה יקרה. צריך להבין שאנחנו מזמינים מסין מיליוני זוגות נעליים, שצריכות להיות מיוצרות ולהגיע לכאן בספטמבר-אוקטובר. מכיוון שאין לנו מחסן לוגיסטי, אנחנו מפזרים את שליחת וקבלת הסחורות על פני שלושה חודשים".

בכל הנוגע לרשתות האופנה הגדולות, הן טוענות לציטוט כי המצב בסין לא משפיע עליהן - אך בכירים בחברות מודים בעילום שם כי המצב לא פשוט בכלל, וככל שהשיתוק בייצור בסין יימשך, כך גובר הסיכון לפגיעה גם בהן. בכיר ברשת אופנה גדולה אומר ל-TheMarker כי "חברות האופנה בישראל, כמו גם בעולם, מייצרות יותר מ-60% מהסחורה שלהן בסין, וגם סחורות שמזמינים מבנגלדש, וייאטנם וכדומה מושתתות על חומרי גלם, עבודה וידע מסין.

"כרגע הממשלה בסין הודיעה על שבוע חופש, אבל זה לא נראה כאילו זה ייגמר בזה. את מרבית קולקציית הקיץ כבר קיבלנו, אבל בחודש הבא אנחנו אמורים לקבל השלמות ויהיה עיכוב בקבלתן. במארס אנחנו אמורים כבר להזמין את קולקציות החורף כדי שהן יעלו על האוניות ביולי-אוגוסט ויהיו פה בספטמבר, וכמו שזה נראה כרגע בכלל לא בטוח שזה יקרה. אנחנו במצב של אי-ודאות מוחלטת".

הוא הוסיף כי "אם המפעלים לא יעבדו במשך חודש אחד, אז אני מעריך שבתוך כמה חודשים הסינים יצליחו לפצות על זה, אבל אם הם יושבתו לכמה חודשים - כל הכלכלה העולמית תזדעזע, משום שיהיה מחסור משמעותי בסחורות והמחירים יעלו. אבל אולי זה טוב לעולם - אנשים יקנו פחות זבל".

מקבוצת פוקס נמסר כי "בינתיים סחורות הקיץ כבר פה או בדרך לפה, ולגבי קולקציות עתידיות נצטרך לראות איך דברים יתפתחו ולעשות הערכת מצב בעוד כחודש".

מפעל נעליים בסיןצילום: בלומברג

"יבואנים קטנים יקרסו"

כמו בכל איום על הענף, גם נגיף הקורונה צפוי להפיל את המכה הקשה ביותר על חברות קטנות ובינוניות ללא גב כלכלי שיעזור להן לצלוח תקופה של ירידה בהכנסות. בחברת צ'יינה קונקשן - שעוסקת ביבוא מוצרים מסין באמצעות מפעל וחנויות שהיא מפעילה בסין, שמהם היא מוכרת מוצרים למשווקים ישראליים - סבורים כי המשבר לא קרוב להסתיים, וכי צפויות להיות לו השלכות הרסניות על חברות בישראל.

צ'יינה קונקשן מייבאת לישראל מסין ריהוט, חומרי בניין, בגדים, נעליים, משקפיים, אגרטלים ועוד. לדברי יגאל חביב, בעלי החברה, "מה שיקרה עכשיו בישראל זה שיבואנים ומשווקים שאין להם הון עצמי הולכים לקרוס. אני לא מדבר על החברות הגדולות, כמו ביתילי או הום סנטר, אלא על כל אותן חברות קטנות שהיו צריכות לקבל סחורה לפסח שלא הולכת להגיע.

"יש המון חברות קטנות שמייבאות מסין כל דבר - מוצרי חן לבית, ריהוט, מתנות, צעצועים, מוצרים לגינה ועוד. אני מדבר על יבואנים שמזמינים סחורה בלא יותר מ-100 אלף דולר בשנה, והמשמעות של חודשיים ללא עבודה עבורם היא קריסה. פונים אלי יבואנים ואומרים שהם ישלמו לי כל הון אם אני אצליח להוציא אליהם סחורה עכשיו, אבל זה בלתי-אפשרי. לצערי, אני מכיר את הסינים ואין מצב שהמשבר הזה ייגמר בקרוב".

התאחדות התעשיינים הודיעה היום (א') כי פתחה חדר מצב מיוחד להתמודדות עם השפעות נגיף הקורונה. חדר המצב ייתן מענה לבעיות המתעוררות בקרב חברות התעשייה, כגון בעיות בתשלומים, איתור ספקים חלופיים, סיוע בהסדרת הביורוקרטיה כתוצאה מהאירועים ומתן מענה לשלל בעיות המתעוררות בקרב החברות כתוצאה משיתוק המשק הסיני.

מההתאחדות נמסר כי אלפי חברות עלולות להיפגע, ויותר ויותר יצרנים ישראלים נתקלים בימים האחרונים בעצירת משלוחים של חומרי גלם מסין וממדינות אחרות כתוצאה מהתפשטות הנגיף וכי גם משלוחים של מוצרים מוגמרים צפויים להיפגע.

"כתוצאה מהפסקת המשלוחים מסין וכדי שלא לעצור את הייצור, חברות רבות פונות לספקים במדינות אחרות כדי להמשיך ולקבל חומרי גלם. יבוא חומרים אלה מספקים במדינות אחרות צפוי לייקר את הייצור ולגרור העלאות מחירים. במידה שהמשבר יימשך, עלול להיווצר מחסור במדפים. יודגש כי בניגוד לימי מגפת הסארס, כיום חברות בכל העולם מסתמכות על הכלכלה הסינית, ולכן עצירת הפעילות התעשייתית בסין משפיעה על ספקים בכל העולם העובדים עם חברות ישראליות", הוסיפו בהתאחדות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"