לקראת מיזוג ענק? HOT הציעה לרכוש את פרטנר ב-3 מיליארד שקל

מניית פרטנר מזנקת ב-4% ■ בעבר נרמז שמשרד התקשורת יראה בשלילה מיזוג בין שתי חברות גדולות מחוללות תחרות ■ אם ההצעה תקבל את אישור משרד התקשורת, מניית פרטנר תימחק מהמסחר בתל אביב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מנכ"לית הוט, טל גרנות גולדשטיין
מנכ"לית הוט, טל גרנות גולדשטייןצילום: רמי זרנגר

חברת HOT הציעה לדירקטוריון פרטנר לרכוש את השליטה בחברה תמורת 3 מיליארד שקל. HOT, הנשלטת על ידי איש העסקים פטריק דרהי, הציעה לרכוש את הן את מניות פרטנר המוחזקות על ידי הציבור והן את 28% ממניות פרטנר אותם מחזיק עו"ד אודי סול עבור קרן האצ'יסון. הקרן צפויה להשיב בחיוב לעסקה אך עשויה לדון במחיר. בתגובה, מזנקת מניית פרטנר ב-4%.

פרטנר נסחרת כיום בבורסה לפי שווי של 2.84 מיליארד שקל. כך שההצעה משקפת פרמיה של כ-5% על מחיר השוק. אם ההצעה תקבל את אישור משרד התקשורת, מניית פרטנר תימחק מהמסחר בתל אביב. עם זאת, החברה תמשיך לדווח לבורסה בשל החוב הנסחר של החברה בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקל.

משרד התקשורת טרם קיבל כל בקשה רשמית לאישור העסקה. בעבר נרמז שהמשרד יראה בשלילה מיזוג בין שתי חברות גדולות מחוללות תחרות.

איציק בנבנישתי, מנכ"ל פרטנרצילום: עופר וקנין

פרטנר, שרשמה ברבעון השלישי של 2019 רווח נקי של 7 מיליון שקל – ירידה של 73% בהשוואה לרווח של 26 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2018, ו-HOT כבר משתפות פעולה בתחום הסלולר, בהפעלת הרשת הסלולרית המשותפת להן. תנאי הכרחי לאישור הוא הסכמה של פרטנר לוותר על פעילות הטלוויזיה שלה - פרטנר TV. אף שגם המיזוג הזה מעורר חשש לפגיעה בתחרות בשאר תחומי הפעילות - סלולר או טלפוניה - ייתכן שיש רציונל לקדם אותו כדי ששתי החברות יקדמו יחד את פרישת הסיבים האופטיים ויהיו שחקן שלישי ואגרסיבי בזירת התשתיות הקוויות מול בזק וסלקום־IBC.

יש שיטענו שמיזוג בין פרטנר ל-HOT אמנם יהיה טוב לבעלי המניות, וברור למה דרהי פועל להוציאו לפועל, אולם שעל הרגולטור לא לאפשר זאת. אותם מתנגדים טוענים שפרטנר אמורה להיות שחקנית חזקה בתשתיות, ואסור שהרגולטור יאשר מיזוג בין שחקנים חזקים שעתיד התחרות בידם.

עד כה רשות התחרות התנגדה בכל תוקף למיזוג בענף התקשורת, והתומכים במיזוג ינסו לשכנע את בכירי הרשות כי בענף התקשורת, שדורש השקעות מסיביות בשנים הקרובות בתשתיות, צריך במקצת להתיר את הרסן.

כך, ב-2016 התנגדה רשות התחרות לניסיון מיזוג בהיקף של 1.2 מיליארד שקל בין סלקום לגולן טלקום, בנימוק כי "השוק עלול לחזור למצב שבו לחברות הסלולר הגדולות אין תמריץ להתחרות, והן למעשה עוקבות זו אחר זו בהעלאת המחירים לצרכן".

במשך החודשים האחרונים ניסו ב-HOT להכין את השוק למצב של מיזוג. הכיסים העמוקים של דרהי הובילו אותו ב-2019 למגעים לרכישת סלקום, שהופסקו לאחר שהבעלים בשתי החברות הבינו שהסיכוי לקבל אישור מרשות התחרות קלוש. זאת, מכיוון ששתי קבוצות התקשורת פועלות בתחומים רבים - סלולר, טלפוניה קווית, ספק אינטרנט, טלוויזיה ותשתית קווית. סביר להניח שבדיקת הרשות היתה מעלה שהוצאת שחקן מהשוק בכל אחד מהתחומים האלה תפגע דרמטית בתחרות.

הדבר נכון בעיקר בתחום הטלוויזיה, שבו HOT עדיין מוכרזת מונופול, וסלקום היא שחקנית חדשה בתחום הטלוויזיה, ומי שנחשבת לאחת ממחוללות התחרות - שהביאה באחרונה להורדת מחירים.

אולם HOT לא אמרה נואש והמשיכה להכין את השוק למצב של מיזוג – בימים שבהם היא ראתה את מניות הסלולר קורסות בבורסה. אין זה מקרה שבאוקטובר האחרון, נעמדה מנכ"לית HOT, טל גרנות-גולדשטיין, על במה בכנס של חדשות 12, ובאופן חריג פרשה בפני הציבור את התרחיש הסביר מבחינתה לשוק התקשורת המקומי. "במצב השוק היום, כשההכנסות של חברות התקשורת נשחקות, יש צורך בשינוי מבני משמעותי בשוק - מיזוגים הם הדרך לעמידה באתגר הלאומי הזה", אמרה גרנות־גולדשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש