אלייך, יונית: קשת 12 תשיק אתר חדשות משלה, בתקווה להדיח את ynet מהפסגה

בעשור האחרון קרסו כמה אתרי חדשות בישראל והזירה נשלטת על ידי האתר הוותיק מקבוצת "ידיעות אחרונות" ■ אחרי שנים שבהן היתה חלק אינטגרלי מאתר מאקו של קשת, חדשות 12 תיאבק על הבכורה באתר חדש בשם N12 ■ בתפריט: הבלטת הטאלנטים ויותר פרסומות

נתי טוקר
נתי טוקר
יונית לוי. בונים על ההיכרות עם הפרצופים מהטלוויזיה
יונית לוי. בונים על ההיכרות עם הפרצופים מהטלוויזיהצילום: הדס פרוש
נתי טוקר
נתי טוקר

מותג חדש לתכנים חדשותיים יקום בקרוב בישראל, אחרי יותר מעשור: חדשות 12, שבבעלות קשת, תשיק אתר חדש בשם N12, שייאבק חזיתית באתר שמוביל זה זמן רב את זירת החדשות האינטרנטית בישראל - ynet מקבוצת ידיעות אחרונות.

אתמול נערכו באולפנים בחולון הצילומים לקמפיין הפרסומת שילווה את השקת האתר, בהשתתפות בכירי הכתבים והפרשנים של חדשות 12. כחלק מהקמפיין, נבנה אולפן עתידני המיועד לדמות כביכול את מאחורי הקלעים של האתר החדש.

המהלך של חדשות 12 כולל גיוס כוח אדם ייעודי עבור האתר - כארבעה כתבים חדשים וכן עורכים ועובדי תפעול. ניהול האתר ייעשה באמצעות הפלטפורמות של אתר mako שבבעלות קשת, שיהיה אחראי גם על הצד המסחרי. עד כה התפרסמו תכני חדשות 12 במאקו, וכעת יהיה לה אתר עצמאי שיעוצב באופן שיבליט את זהות העיתונאים, מתוך תפישה שלפיה הפנים המוכרות משידורי הטלוויזיה יסייעו לאתר לגבור על המתחרים, ובעיקר ynet, שבו רוב הכותבים אינו מוכרים.

אתר מאקו של קשת מדורג כיום שלישי בישראל, עם כ-50 מיליון ביקורים בחודש (לפי חברת סימילרווב). ההחלטה לפצל את התכנים לשני אתרים נפרדים - אחד לבידור והשני לחדשות - נולד מתוך הנחה שכך יגדל מספר הגולשים ועמו גם ההכנסות של החברה.

הקמת אתר N12 מגיעה אחרי שנים שבהן לא קם מותג תוכן משמעותי בזירה הדיגיטלית בישראל. למעשה, מאז 2008, השנה שבה הוקם מאקו, לא הוקם אתר גדול כזה - ובשנים אלה גם נעלמו מהמפה אתרי תוכן גדולים כמו NRG (לשעבר בבעלות "מעריב") שהיה בשליטת שלדון אדלסון ו"ישראל היום"; ואתר נענע 10, שהיה בשליטת ערוץ 10. גם רשת 13, שהפעילה בעבר אתר משלה עם תכנים עצמאיים, צימצמה את פעילות הדיגיטל שלה בעיקר לתוכני VOD משידורי הטלוויזיה.

אבי וייסצילום: מוטי מילרוד

הקמת מאקו הציתה סכסוך של שנים

קשת ו"ידיעות" ידעו כבר ימים קשים של תחרות, שהתבטאה בעיקר במתקפות אגרסיביות מצד "ידיעות" נגד קשת. היחסים בין הצדדים התערערו ב-2008 עם הקמת מאקו. מו"ל "ידיעות", ארנון (נוני) מוזס, הנאשם כיום בתיק 2000 בטענה כי התכוון לעשות שימוש במערכת העיתונאית לצרכיו העסקיים, פעל באופן דומה מול קשת. בין השאר, הוא העביר מסרים ברורים לראשי קשת כי אם האתר החדש יכלול את תוכני חדשות 12 - הוא ייאבק בגוף השידור באופן חריף.

במהלך העשור הקודם התנהל קרב חריף בין הצדדים: הקרב כלל חרם מוחלט של קבוצת "ידיעות אחרונות" על קשת, כולל איסור על פרסום ראיונות של כוכבי התוכניות של קשת ובתקופה מסוימת אפילו מדור ביקורת הטלוויזיה של העיתון התעלם לחלוטין מתוכניות של קשת.

הקרב המשיך סביב פרסומים רבים של "ידיעות אחרונות" נגד קשת, הידוע שבהם היה פרשת חלוקת הכדורים הפסיכיאטריים למתמודדים ב"האח הגדול" (שהיתה אז של קשת ומאז עברה לרשת). המחדל אכן נחשף ב"ידיעות", אך בקשת טענו כי הפרסום נועד לתקוף אותם בגלל אינטרסים מסחריים.

בשנתיים האחרונות, בעיקר לאור חולשת "ידיעות אחרונות" ועל רקע המשבר הכללי בעיתונות המודפסת, נרשמה רגיעה בין הצדדים ו"ידיעות אחרונות" חזרו לקדם את תוכניות קשת באמצעות ראיונות ופרסומים שונים. ואולם בקשת ובחדשות 12 מודעים לרגישות של המהלך ולעובדה שהשקת N12 עשויה להצית מחדש את הלהבות בקרב בין שתי קבוצות התקשורת החזקות בישראל.

וואלה, האתר המדורג שני בישראל, שעומד במרכז תיק 4000 (בזק-וואלה) שבו הוגש נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו אישום בשוחד, נמצא בימים אלה במגמת התכנסות וקיצוצי כוח אדם. קבוצת בזק מנסה זה זמן רב למכור את האתר לפי שווי של לפחות 60 מיליון שקל - ללא הצלחה. בעלי המניות של רשת ניהלו משא ומתן לרכישתו בעבר - אך המגעים לא הבשילו לכדי הסכם.

נוני מוזסצילום: עופר וקנין

הגבול האפור שבין עיתונות לפרסום

עד לפיצול ערוץ 2, חדשות 12 (לשעבר חברת החדשות) היתה בבעלות זכייני הטלוויזיה שהחזיקו בה - בתחילה קשת, רשת וטלעד, ומ-2005 רק קשת ורשת, שפירסמו שניהם את תכניה חברת החדשות באתריהם. כל הבקשות של אנשי חדשות 12 להקים אתר עצמאי נתקלו בסירוב, מחשש של הגופים כי אתר כזה יעיב על אתר הבית שלהם. בזירות המובייל, חדשות 12 הצליחה לפעול עצמאית באמצעות אפליקצייה ייעודית, למרות התנגדויות רבות.

לפני כשנה בדיוק בוצע המיזוג בשוק הטלוויזיה, שבמסגרתו רשת וערוץ עשר התמזגו לרשת 13, ואילו קשת רכשה את מלוא הבעלות על חדשות 12 לפי שווי של 240 מיליון שקל. קשת שולטת כעת לחלוטין בחדשות 12, ואף העבירה לידי מערך mako את התפעול הטכנולוגי של אתרי חדשות 12 ומוכרת בעצמה את הפרסום על גבי תוכני חדשות 12.

עם זאת, השקת אתר אינטרנט בעידן הנוכחי היא מהלך שניתן לפקפק בכדאיות הכלכלית שלו. רוב הפרסום בדיגיטל מופנה לענקיות הבינלאומיות פייסבוק וגוגל, שהצפת שטחי הפרסום שלהן מורידה את מחירי הפרסום בכל האתרים.

ואולם מבחינת קשת מדובר במהלך סינרגטי שלא משית הוצאות גבוהות על הקבוצה, מאחר שרוב התוכן כבר קיים. מאקו עדיין יכלול את תוכני חדשות 12 ואילו N12 ישלב בתוכו תכנים של מאקו, למשל בתחומי התרבות והספורט. יתרון נוסף הוא הדגש על תוכני וידיאו ייעודיים לאתר, משום שאלה מאפשרים להגדיל את ההכנסות מפרסום באמצעות שילוב פרסומות לפני ובמהלך הסרטון.

חוק הרשות השנייה אוסר על חדשות 12 לעסוק בפעילות מסחרית מול מפרסמים בטלוויזיה, כדי להבטיח שמירה על עצמאות מערכתית מלאה. חדשות 12 מכרו בעבר בעצמם את הפרסום באפליקציית החדשות וביצעו עסקות שונות למכירת תוכן, למשל עם אל על.

כאמור, ב-N12 אנשי חדשות 12 יספקו את התכנים המערכתיים, ואילו ניהול האתר ומכירת הפרסומות ייעשו על ידי מאקו. עם זאת, החשש להשפעות מסחריות נוגע בעיקר לשטחים אפורים - פעילות תוכן שיווקי שתשולב באתר N12 באמצעות מאקו או פרויקטים מסחריים אחרים. בחדשות 12 טוענים כי לא תהיה עליהם כל השפעה מסחרית.

הלוגו החדש

המהלך מובל בחדשות 12 על ידי סמנכ"ל הדיגיטל אבי אטיאס, שישמש העורך הראשי של האתר תחת המנכ"ל אבי וייס, המשמש עורך ראשי של חדשות 12. אתר מאקו מנוהל על ידי אורי רוזן, שמוביל את ההיבטים התפעוליים והמסחריים של N12.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"