מהפך בשוק התקשורת: חברה חדשה תציע לכם אינטרנט מהיר

משרד התקשורת מכניס את מיזם הסיבים IBC לתחרות ישירה מול בזק,HOT ופרטנר: יאפשר לחברה לשווק ישירות ללקוחות במגזר הפרטי והעסקי, ולהרחיב את תחומי פעילותה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כבל תקשורת
כבל תקשורתצילום: Kacper Pempel/רויטרס
נתי טוקר
נתי טוקר

משרד התקשורת ממשיך בניסיונותיו לחזק את חברת IBC כמתחרה בשוק התקשורת: המשרד יצא במהלך דרמטי ומתכוון להעניק לחברת IBC אישור לשווק בעצמה חבילות אינטרנט ללקוחות. המשמעות היא כניסה של שחקן חדש לתחום שירותי האינטרנט בישראל, שינסה להיאבק בחברות הקיימות, ושינוי של המודל העסקי של מיזם הסיבים.

מיזם הסיבים IBC הוקם ב-2013 במטרה לפרוש תשתית של סיבים אופטיים על גבי תשתית חברת החשמל. המודל העסקי שאושר לו הוא "ספק הספקים" - כלומר נאסר עליו למכור תשתית ישירות ללקוחות קצה, למעט לקוחות גדולים במגזר העסקי. במקום זאת IBC הסתמכה על כך שספקיות האינטרנט (ISP) ישווקו את התשתית שלהן.

ואולם החברה כשלה ולאחר שכמעט קרסה, סלקום וקרן תשתיות ישראל רכשו אותו ב-2019. הרכישה התאפשרה רק לאחר הקלות ושינוי ברישיון IBC. כך, החובה של החברה לבצע פרישה בכל רחבי הארץ הומרה לפני כשנה לחובה לפרוש ב-45% בלבד משטחי ישראל בתוך עשור. בפועל, IBC התקשתה לגייס לקוחות, והחברה העיקרית שמשווקת את התשתית שלה היא אקספון.

טקס הענקת רשיון IBCצילום: עופר וקנין

במשרד התקשורת סבורים כי הסיכוי של IBC להתפתח למתחרה משמעותית בשוק היא נמוכה כאשר היא מתבססת על מתחרותיה, שלא ששים לרכוש ממנה שירותים ולחזק אותה. לכן יצא המשרד בשימוע שמייצר שינוי משמעותי במודל העסקי של IBC. מעתה ואילך, היא תוכל להפוך בעצמה לחברת שירותים ולמכור ללקוחות קצה אינטרנט - למגזר הפרטי והעסקי. המכירה תהיה במתכונת של באנדל הפוך - כלומר IBC תשווק ללקוח את התשתית ואת הגישה לאינטרנט של חברת ISP אחרת. IBC עצמה לא תוכל לספק שירותי גישה לאינטרנט.

כבר כיום בזק ו-HOT משווקות אינטרנט במתכונת של באנדל הפוך. מבחינה זו, בזק נהנית מתנאים רגולטוריים נוחים יותר, שכן היא יכולה לשווק ללקוחותיה בתחום התשתית גם את שירותי הגישה של החברה הבת בזק בינלאומי, בעוד HOT אינה יכולה לשווק את שירותי החברה הבת HOT NET. עם זאת, בתחום הסיבים האופטיים המשרד כבר יצא בעבר בשימוע שלפיו כל החברות יוכלו לשווק אינטרנט במתכונת באנדל הפוך ללא הגבלה. מתחרה נוספת היא פרטנר, שיש לה כבר מאות אלפי משקי בית המחוברים לסיבים והיא יכולה לשווק תשתית לגישה לאינטרנט ללא הגבלה, כמו גם סלקום.

השינוי במודל העסקי אמור לאפשר ל-IBC לספק שירות בעצמה ללקוחות קצה ולהגדיל את מספר לקוחותיה. במתכונת כזו IBC בעצמה תנהל את ההתקשרות עם לקוחותיה. מתכונת כזו תאפשר לחברה ליהנות מהכנסות ישירות ואף להגדיל אותן באמצעות העמסת שירותים נוספים ללקוחות החברה. המשמעות לשוק היא כניסת מתחרה חדש לשוק התקשורת שימכור שירותים ישירות לצרכנים. עם זאת, המהלך יהיה כרוך מצד IBC בעלויות גבוהות בעיקר של הכנת המערכות לשיווק ושירות ללקוחות. IBC תחויב לשווק לפחות שתי ספקיות ISP כדי לא לתעדף את החברה האם סלקום.

ההקלה הנוכחית ל-IBC מגיעה על רקע ויכוח קשה שהתפתח באחרונה בין משרד התקשורת לבין IBC. בחברת הסיבים טוענים כי רף משקי הבית המחוברים לסיבים שאליו היא מחויבת להגיע לפי החוק, כולל את משקי הבית שחוברו על ידי החברה האם סלקום (כ-200 אלף משקי בית), שעברו לשליטת IBC במסגרת העסקה ב-2019. מנגד, במשרד התקשורת טוענים כי כל מהות הרישיון היה ש-IBC תפרוש בעצמה סיבים אופטיים ולא תכליל בחישוב משקי הבית גם את משקי הבית בעלי תשתית שנפרשה בעבר על ידי סלקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות