מנכ"ל וואלה לאלוביץ': "גדעון סער דיבר איתי. הורדתי כתבה משמיצה על גאולה אבן"

תכתובות וואטסאפ בין אילן ישועה לבעל השליטה באתר לשעבר, שנאספו במסגרת חקירת תיק 4000, חושפות כי האתר נעתר לבקשות לשינוי אופי הסיקור גם מטעם גדעון סער, שהיה אז שר הפנים

נתי טוקר
נתי טוקר
גאולה אבן סער וגדעון סער
גאולה אבן סער וגדעון סערצילום: אילן אסייג
נתי טוקר
נתי טוקר

תכתובות וואטסאפ בין מנכ"ל וואלה לשעבר, אילן ישועה, לבין בעל השליטה לשעבר בבזק ובוואלה, שאול אלוביץ', שנאספו במסגרת חקירת תיק 4000, חושפות כי האתר נעתר לבקשות לשינוי אופי הסיקור - לא רק מטעם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לפי התכתובות, הוסרה מהאתר ידיעה שעסקה בגאולה אבן-סער, לבקשת בן זוגה, ח"כ גדעון סער, שהיה אז שר הפנים.

בתכתובות נחשפים גם היחסים האישיים העכורים בצמרת האתר והאשמות על סטנדרטים בעייתיים. ישועה טען בפני אלוביץ' כי עורך האתר בזמנו, ינון מגל, פעל בעניינה של אבן-סער ממניעים אישיים. ואולם טענה זו מוכחשת כיום על ידי כל המעורבים.

בספטמבר 2014, בשלהי פעילותה של רשות השידור, שיגר עיתונאי וואלה ברנז'ה אז, דוד אברהם, בקשת תגובה לרשות השידור. הבקשה עסקה בשעות העבודה של אבן-סער ועלתה בה תמיהה מדוע לא נכחה במשדר מרכזי באותה עת. ידיעה בעניין שעות עבודתה של אבן-סער אכן עלתה לאתר, אך לאחר שיחת טלפון מסער – החליט ישועה להסיר את הידיעה מהאוויר.

אילן ישועה, לשעבר מנכ"ל וואלהצילום: אייל טואג

ישועה הטיח אז בפני מגל ובפני עורך וואלה ברנז'ה דוד ורטהיים (כיום עורך מדור נתח שוק בגלובס) כי הידיעה פורסמה רק בגין יחסיו האישיים העכורים של מגל עם אבן-סער. בין אבן-סער למגל אכן היה עימות נקודתי בעבר, כאשר אבן-סער סירבה להגיש את מהדורת "מבט" לצדו של מגל. בסופו של דבר נבחר מגל להגיש את "מבט", לצדה של מירב מילר.

עוד טען ישועה בפני אלוביץ' כי מי שפועל אף הוא נגד אבן-סער הוא המפיק ואיש הטלוויזיה שי נשר, בן זוגה של העיתונאית אילה חסון, הנחשבת ליריבה נוספת של אבן ברשות השידור באותם ימים. במקביל היתה חסון מועמדת באותם ימים לתפקיד הגשה בוואלה. נשר מכחיש את הדברים.

מההתכתבויות עולה כי ישועה בחר להציג בפני אלוביץ' טענות קשות והכפשות נגד עורך האתר מגל וניסה להביא לסיום כהונתו, בין השאר על רקע ויכוחים ביניהם סביב התערבותו של ישועה בתכנים. לאחר הסרת הידיעה הודיע מגל על התפטרות מתפקידו - אך משך לאחר מכן את ההתפטרות.

הנה התכתובות בין ישועה לאלוביץ' ביולי 2014:

ישועה: גדעון סער דיבר איתי עכשיו.

אלוביץ': על?

ישועה: השמיצו אצלנו את גאולה (אבן) והוא טוען שזה ינון. בדקתי והוא צדק.

אלוביץ': חבל. זה לא צריך לקרות. אמרת לו?

ישועה: בוודאי. הוא (מגל) מופעל על ידי שי נשר. זה מצטרף ליניב (אלדד יניב שכתב טור שבועי לבקשת מגל; נ"ט) ולשורת מקרים המעידה על ילדותיות והיעדר יכולת שיפוט. צריך לסיים את הסיפור הזה בהקדם, אבל אני רוצה לשמרו כאנקור (מגיש).

אלוביץ': או קיי. אם הוא מופעל על ידי שי, אז אילה והוא יהיו קואליציה קטלנית

בהמשך, עידכן ישועה את אלוביץ' כי מגל הודיע על התפטרות.

ינון מגלצילום: עופר וקנין

אלוביץ': בגלל מה?

ישועה: הורדתי לו את הכתבה המשמיצה על גאולה. הוא שיקר לי ושיחק כאילו לא יודע במה מדובר, ואז הכתב (אברהם) אמר לי שזה הונחת עליו מלמעלה, מהעורך שלו (ורטהיים), שקיבל הנחתה מינון… הוא (מגל) עוסק בבישול ידיעות נגד גאולה, שהיתה אויבת שלו בערוץ 1 יחד עם נשר... זה היה צריך לקרות. עדיף שזה על משהו כזה שבו הוא פישל.

אלוביץ': התפטר מכל תפקידיו?

ישועה: הוא כרגע נסער. אני מניח שכן, אבל מעדיף לדבר איתו מחר אחרי שישן על זה, ואז אנסה להשאירו כאנקור. אם לא, אז אין ברירה - נמצא מישהו אחר.

בניגוד לדברי ישועה, מבדיקה שערך TheMarker עם הנוגעים בדבר, אין כל עדות לכך שמגל פעל באופן יזום להעלות כתבות מכפישות נגד אבן-סער. המעורבים בהכנת הידיעה אומרים כי היתה זו ידיעה עניינית ומוצדקת מבחינה עיתונאית, וכי מגל לא היה מעורב כלל בייזומה. בנוסף, הטענה של ישועה לאלוביץ', שלפיה הכתב אברהם אישר כי הכתבה הונחתה על ורטהיים על ידי מגל - אינה נכונה.

העובדה שגם לסער היתה יכולת השפעה על אופן הסיקור באתר וואלה לא מפתיעה. באותם ימים התנהל האתר על ידי ישועה, שנהג לא פעם להסיר ידיעות כאשר הופעל עליו לחץ מאישים פוליטיים שונים או מגופים מסחריים. עם זאת, לפי כתב האישום בתיק 4000, היחסים בין בעלי האתר לבין נתניהו - שכיהן בתפקיד ציבורי - היו מבוססים על יחסי שוחד, והוענקה לו שליטה בפועל בתוכני האתר.

מגל מסר בתגובה: "אין שום דבר מיוחד במערכת היחסים ביני לבין גאולה אבן-סער. מעולם לא הסתכסכנו. לא אני הנחתי לכתוב את הכתבה, אך ייתכן שמושא הכתבה חשב כך והעלה זאת בתלונתו. בכל מקרה, התנגדתי באופן עקבי להנחתות 'עריכתיות' לא מקצועיות מלמעלה בשל לחצים פוליטיים".

נשר מסר בתגובה: "לא היה ולא נברא".

שאר המעורבים סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"