"השתגעת? איך מצילים את ערוץ 20?" - נתניהו הוקלט מתערב בשוק התקשורת

נתניהו הוקלט מתערב בשוק התקשורת על אף שבאותה תקופה נאסר עליו לעשות כן בשל ניגוד עניינים ■ בין השאר נזף בשר קרא בעקבות ידיעה שקרא ב-TheMarker

נתי טוקר
נתי טוקר
מתוך מהדורת החדשות בערוץ 13
מתוך מהדורת החדשות בערוץ 13צילום: צילום מסך חדשות 13
נתי טוקר
נתי טוקר

הקלטות ראש הממשלה בנימין נתניהו כפי שלא נשמעו מעולם: חדשות 13 שידרו הערב (ב') הקלטות של נתניהו מתערב בשוק התקשורת ומנסה לסייע לערוץ 20 בשיחות עם שר התקשורת איוב קרא - זאת אף שעל נתניהו נאסר באותה תקופה לעסוק בשוק התקשורת בשל ניגוד עניינים.

השיחות התקיימו על רקע הניסיונות לשנות את החוק ולאשר מתן היתר לשידורי חדשות לערוץ 20.

נתניהו: "עכשיו, איך מצילים את החדשות עד אז, זה יקח לנו כמה חודשים. עד אז, זה (העברת חוק) ייקח לנו כמה חודשים?"

קרא: "נכון. זאת הבעיה"

נתניהו: "מה אתה מציע (פונה לבכיר בליכוד) - איך להציל את החדשות?"

בכיר בליכוד: "של ערוץ 20?"

נתניהו: "כן"

בכיר בליכוד: "למה, יש סכנה שיסגרו אותו עכשיו?"

נתניהו: "לא נותנים לו (לערוץ 20) לשדר חדשות"

ערוץ 20 לא קיבלו רישיון לשדר לחדשות ממועצת הכבלים לאחר שלא עמד בתנאי הרישיון והיו לו הפרות רבות.

נתניהו התייחס גם לערוצים המתחרים: "מה עם ההפרות של ערוץ 10? מה עם ההפרות של ערוץ 2? מה עם ההפרות האלה? איך הם עושים דבר כזה?"

נתניהו גם שאל את קרא אם אפשר לפזר את מועצת הכבלים והלוויין. קרא השיב כי קיים סעיף כזה. נתניהו השיב: "למה לפזר, בוא נבטל אותה".

נתניהו וקרא שוחחו על ידיעה ב-TheMarker שגילתה כי שרת המשפטים איילת שקד וקרא סיכמו על קידום הצעת החוק למתן חדשות לערוץ 20. אלא שנתניהו זעם על קרא על כך שבידיעה נכתב כי שקד עמדה מאחורי החוק.

נתניהו: "אני קורא בדה מרקר...אתה קראת את דה מרקר?"

קרא השיב שאכן ראה את הידיעה וסיכם על כך עם שקד.

נתניהו זעם וצעק: "תגיד לי אתה השתגעת? 'איוב ושקד'. זה מה שהציל את ערוץ 20? איוב אתה השתגעת. הם מעכבים את זה. מי עושה את הדבר הזה? מי עושה את זה? מי יזם את זה?"

קרא ניסה להשיב שזה חוק של הליכוד אבל נתניהו זעם: "סליחה? שקד שלנו?!"

מההקלטות עולה עוד כי נתניהו לא רק פעל כדי לבטל את מועצת הכבלים והלוויין, אלא גם פעל כדי שהחוק ישונה כך שיאפשר בעלות זרה על ערוצי טלוויזיה. נתניהו דחק בקרא שוב ושוב לשנות את החוק המונע אחזקה זרה של יותר מ-51% בערוץ טלוויזיה.

מתוך מהדורת החדשות בערוץ 13 צילום: צילום מסך חדשות 13

הקשר לבעלי ערוץ 20 - ובלווטניק

השינוי בחוק אכן תוקן במסגרת האסדרה של ערוץ 20. באופן פרדוקסלי, דווקא נציגי רשת, החברה האם כיום של חדשות 13, הם אלה שהציגו את הדרישה הזו במהלך הדיונים. ברשת טענו כי יש הכרח לשנות את החוק כדי לאפשר כניסת משקיעים. בפועל, החוק הזה הוא שמאפשר כיום ללן בלווטניק להיות בעל השליטה של ערוץ רשת 13.

בעליו של ערוץ 20 הוא יצחק מירלשווילי, בנו של המיליארדר מיכאל מירלשווילי. בין נתניהו למירלשווילי יש היכרות מוקדמת, כפי שחשף גור מגידו ב-TheMarker. נתניהו ייחצ"ן סטארט-אפ בבעלות מיכאל מירילשווילי מעל במות בכל העולם: באו"ם, באיפא"ק, בדאבוס ובביקורים באוסטרליה ובאפריקה. בחסותו, נפגשו נציגי החברה עם נשיאים וראשי ממשלות: ממזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, דרך נשיא רואנדה פול קגאמה ועד נשיא ברזיל בולסנרו. את הנשיא טראמפ פגשו נציגי החברה, לאחר שמו"ל "ישראל היום" התערב למענם. הם גם חתמו על הסכם עם הסוכנות הפדרלית להגנה על הסביבה האמריקאית, בעקבות העזרה של אדלסון.

בנוסף, נציגי החברה מגיעים לכל מופע מדיני גדול של נתניהו - פתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, הביקור בברזיל ערב הבחירות ועוד. לראיון שנתן נתניהו לתוכנית 60 דקות של רשת סי.בי.אס, השתרבב איכשהו סרטון התדמית של החברה. לטענת נתניהו ומירילשווילי, הכל היה צירוף מקרים.

קרא עצמו, שהכחיש לאורך כל הדרך כי הוא מקיים שיחות עם נתניהו על שוק התקשורת, קיים עמו דיונים מעמיקים - כך עולה מההקלטות. קרא הסביר בתוכנית כי נתניהו ציפה ממנו גם למנוע את מיזוג רשת ועשר.

קרא אמר לנתניהו כי אין לו יכולת לשלוט במועצת הכבלים והלוויין, אבל "במועצת הרשות השנייה אני שולט לגמרי. פה קיבלתי מועצה לאומית וזה לא פשוט".

"נלחמתי כמו אריה"

מטעמו של בנימין נתניהו נמסר: "תודה לכם על שהצגתם שראש הממשלה נתניהו נלחם כמו אריה כדי להציל את ערוץ 20, כבשת הרש של הימין בתקשורת המשודרת, מול השמאל שניסה לסגור אותו כפי שניסה להשתיק את 'ישראל היום' וערוץ 7.

"כל פעולותיו של ראש הממשלה תואמות לחלוטין את הנחיות היועמ"ש לאחר שעזב את תפקידו כשר התקשורת. כך כתב היועמ"ש: 'נתניהו רשאי לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים והעובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת עוד את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה'. כלומר לראש הממשלה היה מותר לחלוטין לעסוק בפעולות אותן הצגתם, כפי שנלחם כל חייו למען גיוון הדעות בשוק התקשורת - חטא בל יסולח בעיני מתנגדיו.

"ההגבלות היחידות שהוטלו על ראש הממשלה הינן ביחס לאלוביץ' ובזק - תחום שבו ראש הממשלה לא עסק לאחר הנחיית היועמ"ש. באתם לקלל ויצאתם מברכים".

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"