חמצן כדי לעבור את החגים: יינות ביתן העמידה למכירה סניפים

ויקטורי מנהלת מו"מ לרכישת 10 סניפים תמורת כ-100 מיליון שקל ■ עם זאת, בענף היו כאלה שהתעקשו: "יצטרך למכור 50% מהרשת או את כולה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של יינות ביתן ברחובות
סניף של יינות ביתן ברחובותצילום: נימרוד סונדרס

יינות ביתן תנסה למכור סניפים במטרה להרוויח אוויר לנשימה: שלוש שנים לאחר שרכשה את מגה, נחום ביתן העמיד למכירה חלק מסניפי יינות ביתן. חברת ויקטורי דיווחה היום (ב') לבורסה כי היא "מנהלת משא ומתן מול קבוצת יינות ביתן לרכישת סניפים שבבעלותה, כאשר היקף התמורה הנדונה במשא ומתן יכולה להיות מהותית לחברה". בויקטורי הדגישו כי טרם הגיעו להסכמות בנוגע לתמורה ולתנאי הרכישה.

מדובר בכעשרה סניפים מתוך כ-60 סניפי יינות ביתן שמפעילה הקבוצה. הקבוצה מפעילה בנוסף כ-100 סניפים של מגה בעיר ועוד כ-20 סניפי שוק העיר מהדרין. ל-TheMarker נודע כי מדובר בסניפים בשטח כולל של 13 אלף מ"ר נטו ו-20 אלף מ"ר ברוטו, שמגלגלים 30 מיליון שקל בחודש. בעוד שבסביבת יינות ביתן מבקשים כ-150 מיליון שקל עבור הסניפים, ההערכה בענף היא כי ביתן יצטרך לוותר על לפחות 40% מהסכום המבוקש.

יש בענף מי שלא מתרשמים מהמהלך המתרקם בין יינות ביתן לויקטורי, וסבורים שלא יציל את הקבוצה. "כמה עשרות מיליוני שקלים לא יעזרו. גם אם ביתן יצליח למכור את הסניפים, הוא מאבד את המחזור בהם ויהיה לו פחות כסף להחזיר לנאמנים (עד סוף 2021 ביתן צריך לשלם לנאמנים כ-150 מיליון שקל עבור היתרה מרכישת מגה). לכן הוא יצטרך למכור לפחות 50% מאחת הרשתות שבבעלותו (מגה בעיר או יינות ביתן), אם לא את כולה", אומר בכיר בחברת מזון גדולה.

במשך השנים שחלפו מאז רכש את מגה, ניסה נחום ביתן, בעלי יינות ביתן, להימנע ממכירת סניפים אולם לאחרונה חלה הרעה במצב החברה שמחייבת אותו לתהליך. ירידה במכירות של הרשתות יינות ביתן ומגה בכ-10%-5% בחודשים האחרונים, לצד החזרים גבוהים לנאמנים בשל יתרת התשלום לרכישת מגה, הביאו אותו למצב שבו עיכב תשלומים לספקים.

בעקבות כך, חברת המידע העסקי דן אנד ברדסטריט העלתה את דירוג סיכון ההתקשרות עם הקבוצה. ביתן אומנם הזרים עשרות מיליוני שקלים לחברה אולם לא היה בכך די וחברות ביטוח האשראי בסס"ח וכלל ביטוח הודיעו לחלק מהספקים כי הן מקטינות את היקף האשראי המבוטח, בגין סחורות שהם מספקים לרשתות הקבוצה. צעד זה תפס את ביתן בזמן לא נוח, שכן בסוף החודש יחול ראש השנה, שהינו חג המאופיין בגידול של כ-20%-25% ברכישות מהספקים – אלה עלולים לפחד לספק לו את מלוא הסחורה שירצה לרכוש בשל ההגבלה של חברות ביטוח האשראי.

"הספקים אמרו לביתן שאם הוא לא מביא מזרים כסף לחברה, הוא יהיה בבעיה מולם. הוא היה חייב להעמיד סניפים למכירה", אמר מקורב למשא ומתן. הבחירה של יינות ביתן למכור סניפים ולא להכניס שותף, מתיישבת עם התנהלותו של ביתן. הוא לא מעוניין לאבד את השליטה המלאה בקבוצה. כך, הזכרנו בעבר את שמה של קבוצת פז כשותפה אפשרית, אולם המגעים הראשוניים שהיו בין הצדדים הופסקו – ככל הנראה ביוזמת ביתן.

לפני כמה חודשים נחשף ב-TheMarker כי יינות ביתן תפעל למימון מחדש של החוב לנאמנים — או לחלופין להכנסת משקיע לחברה בתמורה להזרמת הון. זאת לאחר שבהנהלת יינות ביתן החליטו לבחון מחדש את תמהיל החזר החוב לנאמנים, כך שיצטרכו לשלם תשלומים חודשיים קטנים יותר לטווח ארוך יותר, תוך שהם מוציאים לפועל תוכניות פיתוח לחברה. יינות ביתן טרם הצליחה לבצע מימון חוזר או להציג משקיע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"