עדות ארדן נחשפת: נפגשתי עם אלוביץ' בביתי; הוא רמז שיש לו קשרים עם רה"מ

חלקים מעדותו של גלעד ארדן בתיק 4000 פורסמו הערב בחדשות 12. שר התקשורת לשעבר סיפר בין היתר: "אמרתי לאנשים שהתחושה שלי היא שאלוביץ' גרם לכך שאני לא שר תקשורת" ■ לדבריו, נתניהו אמר לו: "חשוב לתת להם להישמע, שלא יגידו..."

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וארדן
נתניהו וארדןצילום: עמית שאבי
נתי טוקר
נתי טוקר

שר התקשורת לשעבר, גלעד ארדן, סיפר בעדותו במסגרת תיק 4000, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה אליו בנוגע לרפורמות בבזק. לדבריו, זכור לו שבעלי בזק לשעבר, שאול אלוביץ', רמז לו כי יש לו השפעה על ראש הממשלה. לפי ארדן, "אמרתי לאנשים שהתחושה שלי היא שאלוביץ' גרם לזה שלא היה שר תקשורת".

ארדן היה זה שקידם ב-2014-2013 את הרפורמות שפגעו בבזק, בעיקר רפורמות השוק הסיטוני. חלקים מעדותו של ארדן פורסמו הערב על ידי גיא פלג בחדשות 12. במסגרת כתב החשדות נגד נתניהו, נכתב בין השאר כי נתניהו הדיח את ארדן מתפקיד שר התקשורת על רקע הרפורמות שקידם כשר תקשורת נגד בזק.

ארדן סיפר בעדותו מה גרם לו ליזום את הרפורמות נגד בזק: "אחרי התקופה של משה כחלון עם הסלולר חיפשתי איפה הדברים המשמעותיים ביותר בתחום התקשורת, שיכולים להביא לתחרות, וזה היה ברור שבזק בכוח שלה, בתשואה השנתית שלה, במונופוליזם שלה, בכל זה, זה המקום המרכזי שאפשר בו להביא להוזלת מחירים. אז החלטתי שאני מפעיל את כל היכולת הפוליטית שלי, היכולת הציבורית, כדי לדחוף את הרפורמה הזו. אין דבר שיותר האמנתי בו מאשר הרפורמה הזאת".

ארדן אמר בעדותו: "רציתי לקדם תחרות והישגים לציבור ולי. בעלי הון יש להם דרכים לזכור את ההוא ולפנות למקורביו של הזה ולמקורביו של ההוא ולנסות להשפיע על ההחלטות שלך. היו ברפורמה הזו ניסיונות כאלה, אבל אני הייתי מאוד מחויב והאמנתי ביתרונות שלה".

ארדן סיפר כי נפגש עם אלוביץ גם בביתו. "אני לא רואה שום פסול בזה שאנשים, שרואים עצמם כנפגעים מהחלטות שלי ישמיעו את עמדתם. אני חושב שזאת זכותם וזאת חובתי לשמור אותם אבל בהחלט הם (בזק) מאוד מאוד התנגדו לרפורמה", סיפר ארדן בעדותו. לדבריו, "היו לו טיעונים מפה עד הודעה חדשה. פעם דלפו לעיתון התעריפים הצפויים, והוא אמר שזה הולך למוטט אותו ואת בזק, ושהוא ימכור את בזק ובזק תקרוס וכל מיני דברים כאלה".

עוד סיפר ארדן: "היתה שיטה שהוא היה בוכה לכל אחד שמכיר אותי שאני לא שומע אותו ולא נותן לו את יומו ולא מקשיב לו. הוא אמר לאנשים שאני מכיר: 'מה יש לו נגדי' כאילו שזה משהו אישי, והייתי אומר להם תקשיבו - הוא מבלבל לכם בשכל, הבכיינות אצלו זו שיטה".

שאול אלוביץ' צילום: מוטי מילרוד

ארדן סיפר כי נתניהו אכן פנה אליו בנוגע לבזק: "אני מתאר לעצמי שאתם שואלים על ראש הממשלה, אז הדבר היחידי שראש הממשלה אי פעם דיבר איתי בהקשר הזה זה לא בהקשר של המיזוג (בזק, יס), זה בכלל לא בנושא של השוק הסיטונאי או הרפורמה בבזק. הדבר היחידי זה היה לשאול אותי אם אני באמת שומע אותם (את בזק) ונותן להם את יומם בפניי. אז אמרתי לו: "נראה לך שלא? זה נשמע לך הגיוני ראש הממשלה? שאני אעשה רפורמה ולא אשמע אותם?'

והוא אמר: 'חשוב לתת להם להישמע שלא יגידו...' זאת הייתה השיחה היחידה שלי איתו בעניין. השיחה הזאת היתה הרבה לפני סיום הקדנציה. זה היה תוך כדי פגישה איתו במשרד".

חוקר: השם בזק עלה במפורש?

ארדן: "הסברתי לו שמדובר בפתיחה של תחרות. התחושה שלי היתה שבכו לו על התעריפים ואמרו לו שזה יביא להתמוטטות החברה. הוא לא אמר לי שבכו לו, אבל יש לי אינטליגנציה בסיסית. זכור לי במעומעם שעלה גם שיכול להיות שהתעריפים לא הגיוניים וזה יביא להתמוטטות החברה. השיחה היתה לא יותר מארבע חמש דקות כשרק שנינו נמצאים בחדר".

חוקר: שאול אלוביץ' העלה אופציה שילך מעליך כי אתה פוגע בו בצורה לא פרופורציונלית?

ארדן: זכור לי במעומעם שהוא היה רומז כאילו יש לו קשר או שהוא יכול להגיע לשם.

חוקר: שאתה אומר לשם מה כוונתך?

ארדן: "לשכת ראש הממשלה".

חוקר: ראש הממשלה?

ארדן: "כן".

בסופו של דבר, בסוף 2014 נתניהו בחר למנות את ארדן לשר הפנים במקומו של גדעון סער, וסירב לאפשר לו להמשיך במקביל במשרד התקשורת.

ארדן: "אי אפשר היה להבין שמשהו שעשיתי במשרד התקשורת לשאול אלוביץ' זה הגורם לכך שלא נשארתי במשרד התקשורת. נאמר לי שהבעיה היא פוליטית, שלא אוכל להחזיק שני תיקים. התמרמרתי מאוד הלכתי לראש הממשלה. אמרתי לו תחכה עם זה, תעצור הכל, ואז הוחלט שאשאר עוד 14 ימים כדי לרצות אותי".

חוקר: הגיעו אליך ידיעות שיש לחצים על ראש הממשלה שלא להשאיר את תיק התקשורת אצלך?

ארדן: "לא. אבל יכול להיות שאמרתי לאנשים שאני מרגיש ששאול אלוביץ' גרם לזה שאני לא אשאר בתיק התקשורת. יכול להיות שהתבטאתי בפני אנשים שזאת התחושה שלי"

חוקר: מאיפה הגיעה התחושה הזאת?

ארדן: "סתם תחושה. אין לה ביסוס לתחושה הזאת"

חוקר: על מה התבססה התחושה?

ארדן: על, על, תחושה

חוקר: לאיזה אנשים אמרת את זה

ארדן: "אמרתי את זה לדעתי בכמה מקומות. זה לא משהו שהסתרתי. הייתי מתוסכל באותה התקופה. מי היה בסביבתי? אבי ברגר, אשתי, אני לא יודע למי עוד סיפרתי את זה. אני לא אדם מופנם בדרך כלל, כשאני כועס יודעים. אני לא חושב שיש לי מה להסתיר".

חוקר: על מה התבססה התחושה הזאת?

ארדן: "התחושה התבססה על זה ששאול היה מידי פעם זורק כאילו איזה מילה על ההשפעה שלו"

חוקר: אתה מתכוון להשפעה שיש לו על ראש הממשלה?

ארדן: כן.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "כל המדינה מבינה שערוץ 12 מגוייס למסע תעמולה שקרית נגד ראש הממשלה נתניהו שהולכת ומתגברת באופן מכוון ככל שהבחירות מתקרבות.

"אתמול נתפס גיא פלג בשקר כשהוא ערך עדות של פילבר, ועד עכשיו לא התנצל כלפי ראש הממשלה. היום שוב בחרתם להשמיט באופן מגמתי ומסולף את עדותו של גלעד ארדן. הרי שר התקשורת ארדן בגיבוי מלא של ראש הממשלה הביא רפורמות מרחיקות לכת לגבי בזק, והיה זה שר התקשורת נתניהו שיישם את הרפורמות הללו שעלו לאלוביץ׳ ולבזק מיליארדים רבים. העובדות עומדות בסתירה מוחלטת לשטיפת המוח השקרית והמרושעת שאתם עושים ערב ערב בשירות הפרקליטות".

תגובת לשכת השר ארדן: "השר ארדן נדרש בעדותו ברשות לניירות ערך, למסור תיאור מלא של הרפורמות שקידם כשר תקשורת. מעבר לרכילות עולה מעדותו עובדה מרכזית אחת אותה תיאר לחוקרים ושעליה אין מחלוקת ואין עוררין: ראש הממשלה מעולם לא ניסה לעצור, להשפיע או להתערב בשום דרך או צורה ברפורמות שקידם השר ארדן במשרד התקשורת, למרות שהן פגעו פגיעה ניכרת בבזק ובמר אלוביץ'.

"בנוגע לטענה על פגישת השר ארדן עם מר אלוביץ: אין שום מניעה לכל שר לשמוע גורמים העלולים להיפגע ממדיניותו.

"השר ארדן נפגש עם גורמים שונים גם באופן אישי, בנוסף להליך המתקיים במשרד, בדיוק כפי שהתקיימו פגישות דומות עם ראשי ערוץ 2 ו-10 בזמנו, ועם גורמים נוספים שביקשו להציג טענות לשר מאחר וחשו עצמם נפגעים מהמדיניות שהתווה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב