ג'רוזלם פוסט-מעריב מסרבת לחשוף את מספר העובדים בקבוצה: "אין להסתדרות הלאומית ייצוג"

בין ההסתדרות הלאומית לג'רוזלם פוסט מתנהל בחודשים האחרונים קרב משפטי, עקב ניסיונות ההסתדרות להיהפך לארגון העובדים היציג ■ הקבוצה מסרבת לחשוף את מספר העובדים מכיוון שמדובר לטענתה בסוד מסחרי

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי עזור
צילום: מוטי קמחי
נתי טוקר
נתי טוקר

קבוצת ג'רוזלם פוסט, הכוללת את עיתון "מעריב", טוענת כי ההסתדרות הלאומית אינה הארגון היציג בחברה. הסיבה: הארגון לא הציג חתימות של שליש מעובדי החברה. כמו כן, בג'רוזלם פוסט דוחים את הדרישה של ההסתדרות לחשוף את מספר העובדים בקבוצה, בטענה כי זהו סוד מסחרי.

בין ההסתדרות הלאומית לבין ג'רוזלם פוסט מתנהל בחודשים האחרונים קרב משפטי בבית הדין לעבודה סביב ניסיונות ההסתדרות להיהפך לארגון היציג בעיתון. ההסתדרות החלה לאגד את העובדים לאור סבב התייעלות בארגון. היום (חמישי) יתקיים דיון בעניין בבית הדין האזורי לעבודה בעניין זה.

הדיון יעסוק בבקשת ההסתדרות הלאומית להכיר בה כארגון היציג. ההסתדרות כבר הציגה יותר מ-100 חתימות של עובדים, ולטענתה היא הארגון היציג. אלא שבג'רוזלם פוסט דחו את טענותיהם. בג'רוזלם פוסט טוענים כי ההסתדרות לא הציגה עדיין בפניהם תשתית ראייתית כלשהי להיותה נציגות עובדים.

עוד טוענים בקבוצה כי התנהלות ההסתדרות לוקה בחוסר תום לב, בכך שהתיימרו להכריז על ייצוגית, אף שידעו כי 100 עובדים אינם מהווים שליש מעובדי הקבוצה. בקבוצה טוענים גם כי יש עובדים שהתאגדו בהתאגדות כפולה – גם בהסתדרות הלאומית וגם בארגון העיתונאים של ההסתדרות.

בין הצדדים יש מחלוקת על יחידת המיקוח הנכונה. בהסתדרות טענו כי יחידת המיקוח שלגביה מנסה ההסתדרות להקים ארגון היא כל קבוצת ג'רוזלם פוסט-מעריב. לאחר מכן הבהירה ההסתדרות כי ההתאגדות היא בחברת ג'רוזלם פוסט בלבד, ולא חברות אחרות בקבוצה.

מנגד, בג'רוזל פוסט מציגים כמה דוגמאות לעובדים שאינם תחת חברת ג'רוזלם פוסט, אלא תחת חברה בשם "ישראל פוסט מדיה ופרסום". לפי ג'רוזלם פוסט, "יש עורכים במערכת עיתון 'מעריב השבוע' המועסקים על ידי חברת ג'רוזלם פוסט, ואילו עורכים אחרים, שעובדים לצדם על אות עמודי עיתון ממש, ומועסקים על ידי חברת ישראל פוסט מדיה ופרסום".

מכיוון שההסתדרות הגישה מסמכים של עובדים מחברות שונות, טוענים בג'רוזלם פוסט כי ההסתדרות הוכיחה בכך כי שתי החברות הם תחת יחידת מיקוח אחת, והפעילות שלובה זו בזו. בעקבות כך, טוענים במעריב כי להסתדרות אין כרגע שליש המאפשר לה להכריז ייצוגית.

כדי להצדיק זאת, הגישו בג'רוזלם פוסט לבית המשפט מעטפה סגורה עם תצהיר של סמנכ"ל הכספים בחברה שבו נטען כי אין להסתדרות את השליש הדרוש. עם זאת, בג'רוזלם פוסט מסרבים לחשוף את מספר העובדים המלא בחברות, מכיוון שמדובר ב"נתונים סודיים...חשיפת נתונים אלה באופן פומבי לכלל הציבור, לרבות מתחרים בעולם התקשורת, עלולה לגרום לג'רוזלם פוסט נזקים".

מנגד, בהסתדרות טוענים כי ג'רוזלם פוסט "ממשיכה לפעול לסיכול ההתארגנות תוך זלזול בוטה בעובדים". בהסתדרות התייחסו להצעות פשרה בעבר בנוגע להסדר שלפיו יוכלו עובדי ההסתדרות להיכנס למשרדי ג'רוזלם פוסט. ואולם לטענת ההסתדרות, ג'רוזלם פוסט לא עמדה בהסכם ופגעה ביכולת של העובדים להתאגד בשל נוכחות של מנהלים בכירים במקום.

עוד טוענים בהסתדרות כי ג'רוזלם פוסט נוקטת "טקטיקה מכוונת של משיכת זמן", וכי היא "נמנעת מלציין נתונים על מספר העובדים ביחידת המיקוח הנטענת ג'רוזלם פוסט...לא ניתן לנהל דיון יעיל בנושא היציגות כשאין בפני בית הדין כל נתון ממוסמך". בהסתדרות דורשים מג'רוזלם פוסט להגיש לידיה את התצהיר החסוי ואת הדיווחים לביטוח הלאומי כדי לדעת את מספר העובדים.

גילוי נאות: קבוצת ג'רוזלם פוסט הגישה תביעה בסך מיליון שקל נגד עיתון TheMarker ובעלי תפקידים בו, כולל כותב שורות אלה, בטענה כי דיווח קודם שעסק בשינויים המבניים הנוכחיים בעיתון ובסבב ההתייעלות בו לא היו נכון ופגע בחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו