"עובדה": HOT שכרה את בלאק קיוב - שתיכננה לשלוח נערת פיתוי לגיא לרר

תחקיר התוכנית העלה שחברת הכבלים שכרה את שירותיה של חברת בלאק קיוב על מנת לפעול נגד צוות התוכנית צינור לילה. בלאק קיוב: "רצף ההטעיות של 'עובדה' הוא פשוט בלתי נתפש. מדובר בנקמה על שמייסד החברה, דן זורלא, סירב להתראיין להם"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא לרר בטקס פרסי הטלוויזיה 2017
גיא לרר בטקס פרסי הטלוויזיה 2017צילום: מוטי מילרוד
נתי טוקר
נתי טוקר

חברת HOT שכרה את חברת הריגול העסקי בלאק קיוב כדי לחלץ מידע מהמגיש גיא לרר ומצוות התוכנית "צינור לילה". הרקע לפעולה היה סדרת כתבות ב"צינור לילה" נגד HOT בגין שירות לקוחות לקוי - כך עולה מחשיפה בתוכנית "עובדה".

"צינור לילה" חברו בזמנו לארגונים חברתיים נוספים ולדף הפייסבוק "סטטוסים מצייצים" כדי למחות נגד שירות הלקוחות של HOT. לפי הדיווח ב"עובדה", HOT החליטה לשכור את שירותי בלאק קיוב להשתיק את הפרסומים ולצבוע את כל הפרסומים כאילו מישהו מנהל קמפיין נגד HOT מטעמים זרים.

לפי הדיווח, HOT סימנו את חברי מערכת הצינור. בשלב הראשון הם ניסו להפיל בפח את התחקירן אדם שפיר. אנשי בלאק קיוב שלחו סוכנת צעירה שהציעה לשפיר להצטרף כשותפתו לדירה. הסוכנת שאלה את שפיר שוב ושוב על HOT אך הוא לא מסר לה פרטים.

בשלב הבא עברו למגיש לרר. לפי התוכנית, אמורה היתה להישלח אישה יפה שתפנה ללרר ותפתה אותו לספק פרטים על פרסומיו. לרר עצמו לא זכר מקרה כזה, אך לפי "עובדה" הפרויקט נקרא "הרווק".

במקביל, בלאק קיוב באירופה עסקו בתוכניות דווקא להכפיש את שמו של בעלי HOT, פטריק דרהי. לפי הדיווח, עלה רעיון בחברה להכפיש את דרהי באמצעות פרסום התמיכה של דרהי בהתיישבות ביהודה ושומרון.

דן זורלא, ממייסדי בלאק קיובצילום: אייל טואג

לפי התחקיר, בלאק קיוב גם ניסו לאגור פרטים ממגיש הטלוויזיה והעיתונאי שי גולדן, וזאת באמצעות שימוש בסיפורו האישי והמשפחתי. סוכן של בלאק קיוב נשלח אל גולדן עם הצעה לשמש פרזנטור לפרויקט וולנטרי ליתומים, אבל ניסה בעיקר לדלות ממנו מידע אם בכוונתו להצטרף לביקורת על HOT ומה המניעים שלו.

האירועים התרחשו ככל הנראה בשנים 2015-2014. באותה תקופה עזב את תפקיד מנכ"ל HOT הרצל עוזר, ולתפקיד מונה אילן צחי. בהמשך עזב צחי ולתפקיד מונתה טל גרנות-גולדשטיין, אך בתקופתה לא דווח על שכירת שירותי בלאק קיוב.

ב-HOT סירבו להגיב.

בעובדה נחשף גם כי שליט קונגו לשעבר, ג'וזף קבילה, שכר את שירותיה של בלאק קיוב כדי לעקוב אחרי אנשי אופוזיציה המתנגדים למשטרו.

כפי שפורסם ב-TheMarker' על פי תחקיר "עובדה", המיליארדר עידן עופר שכר ב-2014 את בלאק קיוב כדי לטרפד את מסקנות ועדת ששינסקי 2 ולהשפיע על הבוררות סביב התמלוגים מים המלח. על פי התחקיר, חברת המודיעין העסקי פתחה במבצע לאיסוף מידע מכפיש על המעורבים, בהם שר האוצר דאז יאיר לפיד, והחשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו. בתגובה אמר עופר כי "העבודה נמשכה זמן קצר ואין בה פסול".

מבלאק קיוב נמסר בתגובה לתוכנית "עובדה": "מערכת עובדה העבירה את 'ממצאיה' לחברת בלאק קיוב לאחר שנתיים או יותר של ניסיונות תחקיר וזאת רק יום וחצי לפני שידור הכתבה, שבזמן זה כבר נערכה, הוכנה לשידור ושודרו כבר קדימונים. על כן, אנו מעריכים שהמערכת לא התעניינה בתשובות לטענות אלא רק רצתה לצאת ידי חובה וכך אכן פעלה.

"התסכול מאי מציאת 'סקופים' במשך שנתיים גרם לצוות התוכנית לבדות אירועים מומצאים ובעיקר לחבר לא נכון חלקי פאזל שאספו על החברה, מאירועים ישנים מלפני חמש שנים.

"ננסה להתייחס לעשרות הסעיפים בזמן השידור המועט שניתן לנו להגיב: רצף ההטעיות הוא פשוט בלתי נתפש. החברה פועלת רק במרחב העסקי והמשפטי, כאשר תפקידה הוא להביא 'אקדחים מעשנים' לסכסוכים משפטיים או בוררויות, ראיות אשר קבילות בבית משפט מערבי. בלאק קיוב לא פועלת בשביל אף גורם פוליטי בארץ או בחו"ל, ולא פועלת בסכסוכי יישות או סכסוכים משפחתיים.

"למרות ניסיונותיה של עובדה לעורר תהיות רמות עולם, בלאק קיוב אינה נדרשת בשל אופי פעילותה - של הבאת ראיות לבתי משפט - לפיקוח בטחוני, ואף עברה בחינה של משרד הביטחון בנושא זה. וכן, אינה נדרשת לרישוי כלשהו השמור לחוקרים פרטיים ואחרים, ואף עברה בחינה של משרד המשפטים בנושא זה. בלאק קיוב, למרות ניסיונות של רבים ממתחריה להכפישה ולשים לה רגליים, אינה מתחזה לאנשים קיימים ואינה פועלת ליצירת 'מנופי לחץ', אלא פועלת לפי החוק ביותר מ-70 מדינות, ובליווי יועצים משפטיים המובילים בכל מדינה בה היא פועלת.

"לאחר מקרה הרווי ויינשטיין, החברה הפיקה לקחים, נבנה נוהל מסודר לקבלת לקוחות ומונתה ועדה האחראית על קבלת לקוחות, בהשתתפות הדירקטוריון המייעץ הבכיר של החברה, אשר אין עוררין על מידת מוסריותו, ותכליתה לבדוק כל לקוח פוטנציאלי, את עברו וכוונתו. הלקח הזה נשמר עד היום בחרדת קודש.

"לגבי פרשיית עידן עופר, אנו עומדים על כך שמערכת עובדה בדתה עובדות שאין להן ולמציאות כלום ושום דבר. החברה מעולם לא נפגשה עם עידן עופר, החברה מעולם לא עבדה עמו, החברה מעולם לא עקבה אחר פוליטיקאים, שופטי בית משפט או רגולטורים בישראל או ביצעה עליהם מבצעים כלשהם. ה'עובדות' מתבססות על פגישה ומסמך סיכום מידע מהרשת מלפני חמש שנים, לא טובים במיוחד, אל מול עוזר של עוזר של עוזר של אחת ממאות החברות במערך החברה לישראל, שנשכחו עם ההיסטוריה ומעולם לא יצאו לפועל. לבסס על זה שורת ראיונות של אנשים "מזועזעים" על משהו שמעולם לא התרחש, הוא נבזי אך בעיקר מטעה.

"לעומת זאת, עשרות פרויקטים שתורמים לציבור ולחברה בכללותה, שהובילה בלאק קיוב, למשל בתחום של איתור נכסים והשבתם לציבור כגון מקרה מוטי זיסר ואליעזר פישמן, או מקרים של חשיפת שחיתויות במערכת המשפט הבינלאומית וניקיונה משוחד, כגון הבורר המושחת שחשפה באיטליה או שופט בית המשפט העליון שחשפה בפנמה, כלל לא ענייננו את מערכת עובדה שכן הצגתם אינה תואמת את הנרטיב השלילי שבנו ואינו מביא רייטינג. בתי משפט ובנקים מערביים כבר הפנימו שבלאק קיוב תורמים לחברה ולטובת הציבור, אך מערכת עובדה עדיין לא.

"אין ספק, עיתונאות חוקרת, אקטואלית ומאוזנת. על כל אלה ועוד הוגשה היום תביעה כנגד עובדה, אילנה דיין וגורמים נוספים על סך 15 מיליון ליש"ט בבית המשפט העליון של אנגליה, ואנו בטוחים שפרשת סרן ר׳ תהיה טיול בפארק לעומת השקרים המזעזעים שהצופים נחשפו אליהם בעל כורחם.

"מערכת עובדה התדפקה על דלתו של מנכ"ל ומייסד החברה, דן זורלא, במשך שנים וגיבשה לעצמה, כמוכת שיגעון, את המחשבה שמגיע לה ראיון בלעדי איתו. מרגע שבלאק קיוב סירבו להתראיין למערכת, החלו בעובדה במסע איומים על עובדים ומנהלים שאם וכאשר הם לא ישתפו פעולה עם עובדה המערכת תתנקם בהם.

את הנקמה ראיתם כרגע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים