yes נוטשת את הלוויין - תעבור לשידור מלא על גבי האינטרנט

החברה החליטה להפסיק לשדר בעזרת הלוויין של חלל תקשורת, ותעבור לשידורים מלאים על גבי האינטרנט עד 2028 ■ חדשות טובות ללקוחות: בסופו של המהלך, העלות למנוי תרד משמעותית

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רן גוראון
רן גוראון, מנכ"ל פלאפון, בזק בינלאומי ו-yesצילום: יונתן בלום
נתי טוקר
נתי טוקר

דירקטוריון חברות yes ובזק הכריע אתמול כי החברה תפסיק לשדר על גבי הלוויין, ותעבור לשידורים מלאים על גבי האינטרנט. הדירקטוריון החליט על מתווה מעבר, אך לא ברור מתי הוא ייושם באופן מלא.

כבר כיום yes משדרת באופן חלקי על גבי האינטרנט. שירותי הוי. או. די של החברה משודרים כבר יותר מעשור בדרך זו, ולפני כשנה היא השיקה את שירותי סטינג - שירותי טלוויזיה מוזלים על גבי האינטרנט.

yes משתמשת כיום בשירותי הלוויין של חלל תקשורת, שהיתה בשליטת שאול אלוביץ'. ההסכמים ביניהן מסתיימים ב-2028, והמשמעות היא שעד מועד זה yes תעבור לשידורים מלאים על גבי האינטרנט. ל-yes יש אפשרות לסיים את ההסכם במועד מוקדם יותר - 2026, ולתאריך זה היא מכוונת.

לווין של חלל תקשורתצילום: AP

עם זאת, היתכנות למעבר כזה תלויה בקצב פרישת הסיבים האופטיים בישראל. ב-yes מקווים כי בתוך שבע שנים תהיה בארץ פרישת סיבים נרחבת, שתאפשר לה להתבסס על האינטרנט בלבד. אם התשתית לא תהיה ראויה, ייתכן ו-yes תמשיך להתבסס על האינטרנט באופן חלקי בלבד.

המשמעות של מהלך כזה היא יציאה להשקעות משמעותיות של yes בשנים הקרובות. החברה תיאלץ גם לפתח טכנולוגיית שידורים חדשה, ובעיקר להחליף מאות אלפי ממירים בבתי המנויים שלה. טרם פורסם היקף ההשקעות הדרוש למהלך.

חברת yes מבצעת את המעבר אף שהיא עצמה נקטה עד באחרונה באסטרטגיה פרסומית שבה הושם דגש על יתרונות השידור בלוויין. בפרסומות של החברה נאמר כי בלוויין אין דיליי המאפיין את השידורים באינטרנט.

במהלך השנה הקרובה, צפויה החברה להשיק מוצר טלוויזיוני על גבי האינטרנט תחת המותג yes. עם זאת, המותג sting.tv של החברה ממשיך לפעול המותג תוכן מוזל - ואילו yes תמשיך להיות מותג בפרמיה.

הפרסומת של החברה

המעבר של yes לשידורים מלאים על גבי האינטרנט עשוי למעשה לגרום לכך שהחברה כלל לא תהיה מפוקחת, ולא תהיה מחויבת למשל להשקיע בהפקות מקור. כיום HOT ו-yes מחויבות להשקיע 8% מההכנסות בתוכן מקומי, בעוד פרטנר וסלקום המשדרות על גבי האינטרנט לא חייבות להשקיע כלל בתוכן מסוג זה.

בשנים הקרובות yes תידרש אמנם להשקעות נרחבות, אבל בסופו של דבר העלות למנוי תרד משמעותית לאחר שתחדל לשדר בלוויין. בכך היא תצטרף לחברות כמו סלקום ופרטנר שכאמור, משדרות על גבי האינטרנט גם הן. yes ניסתה להיאבק בהן ולשמור על פרמיה במחיר, אבל כעת מרימה דגל לבן.

סלקום ופרטנר הצליחו לסחוף בשנים האחרונות מאות אלפי מנויים לשירותי הטלוויזיה שלהן. ב-12 החודשים האחרונים, עד רבעון שלישי 2018, נוספו להן יותר מ-140 אלף מנויים. מלבד זאת, ההערכות הן ש-HOT ו-yes עצמן העבירו עשרות אלפי מנויים לשירותים שלהן על גבי האינטרנט - NEXT ו-sting בהתאמה.

כפי שפורסם בTheMarker, ההערכות הן שהרבעון האחרון של 2018 היה משברי במיוחד עבור yes והיא איבדה כמות משמעותית של לקוחות.

רן גוראון, מנכ"ל yes: "היום הודענו על החלטה חשובה שקיבלנו, להשקיע בטכנולוגיה נוספת לצד הלוויין. זוהי נקודת ציון משמעותית בחיי החברה, שתאפשר לנו להמשיך ולהעניק ללקוחותינו את חוויית הצפייה החכמה והמתקדמת ביותר, בהלימה לדפוסי השימוש הדינמיים ולהתפתחויות הטכנולוגיות בארץ ובעולם.

"החברה פועלת על בסיס תכנית פעולה עסקית מיטבית בעלת היבטים טכנולוגיים ופיננסיים, ובמהלך 2019 נצא עם בשורה צרכנית משמעותית לצרכני הטלוויזיה בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש