בזק יוצאת לקרב על 1.2 מיליארד שקל: תעתור לבג"ץ לביטול ההפרדה המבנית

המטרה של בזק היא למנוע מחיקה של נכס מס בסך של 1.2 מיליארד שקל מההפסדים הצבורים של yes, הנמצאת בבעלותה המלאה ■ לחילופין, בזק מבקשת להקים לכל אחת מהחברות הבנות שותפות מוגבלת, בתקווה שתוכל גם כך להמשיך להחזיק בנכס המס

נתי טוקר
נתי טוקר
מטה בזק בתל אביב
מטה בזק בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס
נתי טוקר
נתי טוקר

חברת בזק יוצאת לקרב על 1.2 מיליארד שקל: החברה הודיעה היום (ה') כי דירקטוריון החברה אישר לה לעתור לבג"ץ נגד משרד התקשורת, בדרישה לביטול ההפרדה המבנית בחברה. העתירה תוגש במהלך היום.

במקביל, החברה פנתה לרשויות בבקשה לאפשר לה לשנות את המבנה המשפטי של האחזקות בחברות הבנות ולהקים לכל אחת מהן שותפות מוגבלת בבעלות מלאה של בזק. בקבוצה מקווים כי מודל כזה גם יביא להצלת נכס המס.

המטרה של בזק היא למנוע מחיקה של נכס מס בסך של 1.2 מיליארד שקל מההפסדים הצבורים של yes, הנמצאת בבעלותה המלאה. ב-2016, במסגרת עסקת בזק-yes, הגיעו רשות המסים ובזק לסיכום לגבי הפסדי העבר של yes עד שנת המס 2013 (כולל) הניתנים לניצול, שהסתכמו ביותר מ-5 מיליארד שקל. במסגרת ההסכם שילמה בזק לרשות המסים כחצי מיליארד שקל מס בגין הכנסות מימון, שנבעו מהלוואות בעלים שבזק העניקה ל–yes במהלך השנים. במקביל, רשות המסים הסכימה להכיר בהפסדי yes.

בין הצדדים סוכם כי ניצול ההפסדים על ידי בזק יתבצע באמצעות פריסה על פני שמונה שנים. ואולם המהלך הותנה באישור לביטול ההפרדה המבנית בקבוצה ומיזוג סטטוטורי עד תום 2019. מי שהרוויח מהעסקה הזאת הוא בעיקר בעלי בזק לשעבר, שאול אלוביץ', שהגדיל את התמורה עבור מניותיו ב-yes ב-200 מיליון שקל.

שלמה פילברצילום: מוטי מילרוד

בזק: "משרד התקשורת לא נענה לבקשותנו"

כדי להימנע ממחיקת נכס המס, חייבת בזק להותיר את ביטול ההפרדה המבנית על הפרק ולהביא לביטול ההפרדה או לפחות לבקש ארכה מרשות המסים. כבר כמה שנים בזק דורשת לבטל את חובת ההפרדה המבנית בין החברה האם בזק, שאחראית גם על התשתית הקווית והיא מונופול, לבין החברות הבנות – בזק בינלאומי, פלאפון ו-yes. בחברה טוענים כי החברה עמדה בכל התנאים שהוצבו כדי לאשר ביטול ההפרדה המבנית ב-2012, במסגרת מסקנות ועדת חייק, ויישמה באופן מלא את השוק הסיטוני.

בתקופת כהונתו של שלמה פילבר כמנכ"ל משרד התקשורת, נעשה ניסיון לקדם דיל, שלפיו תבוטל ההפרדה המבנית ותמורת זאת בזק תפעיל את רשת הסיבים האופטיים שלה. פילבר אף ניסה לקדם מהלך של ביטול הפרדה התאגידית, באופן שהיה מאפשר לבזק לנצל את נכס המס, אך ההליך נעצר לאחר שלא עמד בנהלים. בשלב זה בזק טרם הפעילה את הרשת. צוות בין-משרדי בוחן את ביטול ההפרדה המבנית, אך טרם הגיש המלצות.

דיווחה בזק היום כי דירקטוריון החברה אישר הגשת עתירה של החברה לבג"ץ כנגד משרד התקשורת לביטול לאלתר של ההפרדה המבנית בקבוצת בזק, "זאת לאחר שהמשרד לא נענה לפניות החברה בנושא על אף שהתקיימו, לדעתה של החברה, כל התנאים המצדיקים ומחייבים את ביטול ההפרדה המבנית".

במקביל, בבזק מנסים לבצע מהלך חלופי לאיחוד החברות הבנות בקבוצה – פלאפון, בזק בינלאומי ו-yes. בבזק מקווים להקים לכל אחת מהחברות הבנות שותפות מוגבלת בבעלותה המלאה של בזק. בעבר ביקשה בזק לאחד את החברות הבנות תחת ישות משפטית אחת, אך משכה את הבקשה. כעת מבקשת בזק להקים לכל אחת מהחברות שותפות מוגבלת בתקווה שתוכל גם כך להמשיך להחזיק בנכס המס.

החברה גם תפנה לרשות המסים בבקשה לקבלת אישור להעברת פעילות החברות בנות לשותפות המוגבלת כהעברה פטורה ממס. בבזק מבהירים כי זהו מהלך מקביל ואינו סותר את הדרישה לביטול ההפרדה המבנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?