עידן עופר ימכור אחזקותיו ברשת ולא יפעל בשוק 25 שנה

ועדת הריכוזיות: עופר יוכל לקבל רישיונות לשליטה בחברת ייצור חשמל רק לאחר שהקבוצה תמכור את מלוא זכויותיה ברשת ■ עופר התחייב שלא להחזיק בגורם בעל השפעה בתחום השידורים או העיתונות הכתובה, בחברות רכש מדיה ובאתרי אינטרנט ולא בכלי תקשורת זרים

נתי טוקר
נתי טוקר
עידן עופר
עידן עופרצילום: Simon Dawson / Bloomberg
נתי טוקר
נתי טוקר

עידן עופר ימכור את כל אחזקותיו ברשת ולא יפעל בשוק התקשורת במשך 25 שנה. הוא יוכל לקבל רישיונות לשליטה בחברת ייצור חשמל – כך הודיעה היום (ד') ועדת הריכוזיות. ההודעה מגיעה לאחר הפרסומים כי בכוונת עופר שלא להיות חלק מהערוץ הממוזג רשת-עשר.

עופר מחזיק זה כמעט 15 שנה בשליטה בחברת רשת יחד עם שותפו ובן משפחתו לשעבר אודי אנג'ל. ואולם חוק הריכוזיות מ-2014 קבע כי בעלים של גופי תקשורת ייחשבו גורמים בעלי ריכוזיות כלל משקית והדבר יבוא לידי ביטוי בהחלטה אם להעניק להם רישיונות לאחזקה בתשתיות מדינה.

עופר פעיל בתחום החשמל באמצעות חברת או.פי.סי. עופר מחזיק בעקיפין ב-45% ממניותיה של או.פי.סי שנסחרת בבורסה בשווי של 2.6 מיליארד שקל. ב-7 באוגוסט 2017 המליצה ועדת הריכוזיות לרשות החשמל שלא להקצות לחברת צומת אנרגיה רישיון מותנה לייצור חשמל משיקולים של ריכוזיות כלל-משקית. רשות החשמל קיבלה את ההמלצה, ולא אפשרה את קבלת הרישיון המבוקש.

בשנה האחרונה מתקיימים מגעים בין עופר לבין ועדת הריכוזיות והצדדים הגיעו למתווה, שעל פיו הקבוצה תצא מתחום התקשורת ולא תפעל בו גם בעתיד. לאחר מכירת כל אחזקות הקבוצה בתחום התקשורת תוכל הקבוצה לקבל רשיונות לייצור חשמל.

עופר ימכור את מלוא זכויותיו לגוף שאינו קשור אליו

הוועדה הבהירה כי עופר התחייב למכור את מלוא זכויותיו ברשת לגוף שאינו גורם ריכוזי ושאינו קשור אליו – גם לא לאנג'ל עמו יש לו קשרים עסקיים. המשמעות היא שבעל מניות אחר ירכוש את מניותיו של עופר בחברה הממוזגת. לפי המתווה הנוכחי של המיזוג, בערוץ הממוזג יחזיקו בעלי המניות של רשת רק 32%, בעוד השליטה תהיה בידי בעלי המניות של ערוץ עשר.

עופר גם התחייב שלא להחזיק החזקה כלשהי בתחום התקשורת ב-25 השנים הבאות, בכלל זה בגורם בעל השפעה בתחום השידורים או העיתונות הכתובה, בחברות רכש מדיה ובאתרי אינטרנט (או מדיה אלקטרונית אחרת) שעוסקים בתחומי החדשות או האקטואליה. ההתחייבות אף מגבילה את הקבוצה ביחס להחזקות בכלי תקשורת זרים.

ועדת הריכוזיות קבעה כי רק לאחר שהקבוצה תמכור את מלוא זכויותיה ברשת, לאחר שעסקות כאלה יושלמו, ועופר ייפרד מעסקי התקשורת, לא תהיה מניעה מטעמים של ריכוזיות כלל-משקית להענקת רישיונות לייצור חשמל.

בהחלטת הוועדה נכתב: "רשת היא אחד מגופי התקשורת הגדולים והמשפיעים במשק – ערוץ רשת 13 הוא אחד משני הערוצים המובילים בישראל, ושידורי החדשות שהוא משדר הם הנצפים ביותר. תחום התקשורת הוא ענף חריג במידת ההשפעה הפוטנציאלית שיש לו ביצירת כוח מיקוח מול קובעי המדיניות, ובהקלה על הפעלתו של כוח מיקוח באמצעות שימוש מושכל בדיווח התקשורתי. השפעה זו מתעצמת כשמדובר בהחזקה בכלי תקשורת כה מרכזי.

"יתרה מזאת, לאחזקה בכלי תקשורת השפעה רוחבית שמגבירה את כוח המיקוח שגורמים ריכוזיים עשויים להפעיל באמצעות החזקות בתחומי תשתית חיונית ובכלל, והיא מתעצמת ככל שהגורם ריכוזי יותר, על אחת כמה וכמה כשהיא מופעלת בידי הקבוצה הריכוזית ביותר במשק. מכאן שמכירת רשת תקטין מאוד את כוח המיקוח וההשפעה של הקבוצה ואת רמת הריכוזיות הכלל-משקית שלה. התועלת הכלל-משקית שיש להקטנה זו עולה לאין ערוך על הפגיעה בריכוזיות הכלל-משקית שעשויה להיגרם מהתרחבות הקבוצה בתחום החשמל – התרחבות מוגבלת כאמור".

אף שהתחייב למכור את אחזקותיו, בפועל עופר עדיין מחזיק בכ-26% ממניות רשת. לא רק זאת, אלא שרשת וערוץ עשר גם הגישו את שמו כאחד מבעלי המניות בערוץ הממוזג העתידי. המשמעות היא שכל עוד הוא לא ייפרד סופית מאחזקותיו הוא לא יוכל לקבל רישיון לייצור חשמל.

סימן השאלה היא למי ימכור עופר את מניותיו. המגבלה שהטילה ועדת הריכוזיות - לאסור עליו למכור את המניות לאנג'ל - תחייב את עופר למצוא משקיע אחר שייכנס לערוץ הממוזג ויקבל את מניותיו. אלא שעד כה לא מצליחים שני הצדדים למצוא משקיע שיזרים כסף לערוץ הממוזג, ולכן הגישו לרשויות בקשת אישור מיזוג עם מבנה בעלי מניות דומה לזה של האחזקות הנוכחיות ברשת ועשר. מטעמו של עופר סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן