"ניחוח של שחיתות: לחקור את המינויים הפוליטיים של השר קרא בדואר"

בתחקיר גל"צ נחשפו תכתובות וואטסאפ בין שר התקשורת למנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין, לגבי העסקת מקורבים ובני משפחה של שר התקשורת איוב קרא ■ דואר ישראל היא חברה ממשלתית המפוקחת על ידי השר ■ קרא: "הכל על פי חוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איוב קרא
שר התקשורת איוב קראצילום: אמיל סלמן

שר התקשורת איוב קרא נחשף אתמול כמי שניסה להשפיע על מינויים בחברת דואר ישראל. בגלי צה"ל נחשפו תכתובות וואטסאפ בין קרא לבין מנכ"ל דואר ישראל דני גולדשטיין ובכיר נוסף בחברה, לגבי העסקת מקורביו או בני משפחתו של השר בדואר.

ההתכתבויות בין קרא לגולדשטיין עסקו במינויים שונים בדואר — חברה ממשלתית המפוקחת על ידי קרא. לפי הדיווח בגלי צה"ל, בשישה מקרים פנה קרא לגולשטיין והציג לו דרישות שונות בנוגע להעסקת עובדים בדואר.

באחת השיחות בין קרא לגולדשטיין כתב קרא: "דני, מה קורה עם קליטת הבחור מחיפה?". גולדשטיין השיב: "הבחור למשרת פקיד זומן למחר ב–10. נעדכן". לאחר שהעובד לא התקבל, כתב קרא למחרת: ״בוקר טוב. הבחור הגיע לחיפה ולא קלטת אותו. לשכנע אותו שלא כדאי לו ולייאש אותו?!". גולדשטיין השיב: "בחיים לא קרה, ואני כמובן אבדוק ואעדכן".

לפי הדיווח, קרא גם התכתב עם אייל דרעי, מנהל מחלקת הדוורים באזור חיפה. ההתכתבות עסקה באימן קרא, דוור במשרה חלקית וקרוב משפחתו של השר. קרא כתב לדרעי: "האם אמרת לאנשים בדואר שמקבלים משרה מלאה בתחילת השנה ולאימן קרא אמרת שהוא לא בתוכנית?" דרעי השיב: "נאמר לו שיקבל בינואר. הוא גם ביקש להחליף אזור חלוקה. טיפלתי גם בו וגם בבעיה. יקבל בינואר".

עוד פורסם, כי גולדשטיין עצמו מינה במשרת אמון יועץ מיוחד לענייני מגזר — עובדיה קרא, שהוא קרוב משפחה של שר התקשורת. עובדיה קרא מועסק כיועץ מנכ"ל בחצי משרה.

איוב קרא מסר בתגובה כי "העבודה בין לשכת שר התקשורת לבין דואר ישראל נעשית אך ורק על פי חוק. בלשכתי מתקבלות פניות רבות מדי יום, כולל גם תלונות בנוגע לדואר, וכולן מועברות לדואר ישראל להמשך טיפול — בהתאם לנהלים". מדואר ישראל נמסר: "אנו פועלים על פי כללי המינהל התקין, לרבות בענייני קליטה ומינוי עובדים".

חשיפת המעורבות של קרא במינויים פוליטיים הביאה לקריאות לפתיחה בחקירה. ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) כתבה ליועמ"ש, אביחי מנדבליט, כי "מן הפרסומים עולה תמונה מטרידה, שלפיה קרא לא בחל באמצעים וניצל לרעה את מעמדו וכוחו כשר התקשורת, כאשר הפעיל לחץ בוטה על מנכ"ל דואר ישראל כדי שזה ידאג לקדם את אותם המינויים, בניגוד לכל נורמה אתית". לפי אלהרר, "מהתנהלותו של השר קרא, כפי שהתפרסמה בכלי התקשורת, עולה ניחוח חריף ומטריד ביותר של שחיתות שלטונית".

היסטוריה בעייתית

אין זו הסוגיה היחידה הנוגעת למעורבות פוליטית של קרא בעניינים הנוגעים לגופים המפוקחים על ידו לטובת אינטרסים של מקורבים או קידום עניינים פוליטיים. כפי שפורסם ב–TheMarker, במשרד מבקר המדינה עמלים בימים אלה על דו"ח מפורט העוסק בעצמאות גופי הרגולציה בשידורים ועוסק, בין השאר, בהתנהלותו של קרא.

המבקר בודק את התנהלות קרא ומשרד התקשורת בכל הקשור למינויים של חברי מועצת הרשות השנייה, בהם היו"ר יוליה שמאלוב־ברקוביץ'. (באחרונה החליט קרא שלא להאריך את כהונתה). הבדיקה החלה בעקבות פרסום ב–TheMarker, שלפיו המשרד לא פעל בהתאם להנחיות בנוגע למינוי חברי מועצה והרקע למינויים היה פוליטי.

מסמכים שהגיעו לידי TheMarker חשפו את הליך המינוי הבעייתי שהתבצע במשרד התקשורת. החוק אמנם דורש שיתקיים לפני כל מינוי למועצת הרשות השנייה הליך התייעצות עם גופים שונים, כמו מוסדות אקדמיים וארגוני תרבות, אך בפועל אף גוף נייטרלי לא הגיש תגובה — ובוודאי שלא המלצה — לגבי שלושה מינויים שבוצעו עד כה. באופן תמוה, קרא ביצע עד כה רק מינויים שהומלצו על ידי גוף אחד בלבד — אגודת זכות הציבור לדעת, עמותה שבראשה עומדים פעילי ליכוד.

דני גולדשטייןצילום: עופר וקנין

סוגיה נוספת הנוגעת למעורבות פסולה של קרא קשורה בתאגיד השידור הציבורי כאן. ב–TheMarker פורסם כי קרא ניסה ללחוץ על תאגיד השידור לבצע עסקה, ללא הליך מכרזי, ולהעניק חינם משחקי כדורגל לשידור בערוצי צ'רלטון.

קרא עצמו נכח בפגישה בין התאגיד לבין בכירי צ'רלטון. העסקה שהציע קרא היתה שהתאגיד יקבל לשידור של משחקי מכבי תל אביב והפועל באר שבע בליגה האירופית בכדורגל, בתמורה ל–12 משחקים ממונדיאל 2018, שיתקיים ברוסיה. "קחו את זה, זה יביא לכם 30% רייטינג", האיץ קרא בראשי התאגיד. "העם אוהב כדורגל", הוסיף. בתאגיד סירבו, ודרשו לקיים מכרז מוסדר על זכויות השידור. סוגיה זו נבחנת כיום על ידי מבקר המדינה.

פעילות תמוהה נוספת של קרא אירעה לפני כשנה, אז צירף אליו קרא לנסיעה רשמית לאתיופיה פעילי ליכוד ואנשי עסקים המקורבים אליו. על פי הפרסום בגלי צה"ל, קרא צירף חמישה אנשים נוספים לנסיעה ללא קבלת האישורים הנדרשים מהגורמים הרלוונטים במשרדו. בין המצטרפים: חברו אשר ביטון, ושותפו העסקי של ביטון הלל לוי, מתווכי קרקעות הפועלים גם באתיופיה; אבי קורקוס, חבר מרכז ליכוד מנהריה; משה אינדיג, פעיל ליכוד מירושלים ומקורב לשר; ודודי מייזל, סגן נשיא ארגון איחוד הצלה. באתיופיה הצטרף למשלחת גם איש עסקים בשם זאב שיף, לו עסקים מקומיים. שיף הוא בעלה של ראשת הלשכה הנוכחית של קרא.

השר טען אז בתגובה כי "אנשי העסקים שנלוו לנסיעה עשו זאת בתיאום עם השגרירה הישראלית באתיופיה".באחרונה הודיעה פרקליטות המדינה כי לא תיפתח חקירה בעניין מאחר ולא ניתן לגבש חשד סביר על בסיס הפרסומים. עם זאת, נמסר כי הפרטים הועברו לפרקליט המדינה, ואם הוא יסבור כי יש לפתוח בחקירה, הוא יעביר את ההמצאים ליועמ"ש.

ביהמ"ש: מינוי פוליטי עשוי להיות עבירה

הפעם הראשונה שבה התייחס בית המשפט בישראל היתה ב–2010, במסגרת כתב האישום שהוגש נגד צחי הנגבי, שכיהן אז כשר להגנת הסביבה. הנגבי לא הורשע בעבירה של מינויים פוליטיים, בעיקר משום שהשופטים היו חלוקים ביניהם לגבי תוקפה של העבירה שהתבצעה ב–2006, אך דעת הרוב קיבלה את הטענה העקרונית כי מינוי פוליטי עלול להיות עבירה של מרמה והפרת אמונים.

בכתב האישום שהגישה אז הפרקליטות נכתב כי פעילותו של הנגבי למנות חברי מרכז נעשתה תוך ניצול אינטרסים פוליטיים ואישיים, שאינם מתיישבים עם טובת הציבור: "כשר להגנת הסביבה פעל הנגבי באופן מתוכנן ושיטתי, להביא למינויים של חברי המרכז ומקורביהם למשרות ולתפקידים רבים ככל האפשר במשרד ובגופים הקשורים אליו, תוך פגיעה באפשרות של הציבור הרחב להתחרות על משרות ותפקידים אלה, ולעתים מבלי להקפיד על כישוריהם ועל התאמתם לתפקיד. פעילות זו נעשתה תוך ניצול משאבים ציבוריים לטובת אינטרסים פוליטיים ואישיים שאינם מתיישבים עם טובת הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"