נסללה הדרך להדחת שמאלוב-ברקוביץ': היועמ"ש דחה את טענותיה נגד השר קרא

יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, בטענה שהופעלו עליה לחצים פסולים לאישור המיזוג, ומאחר שהתנגדה – הודחה מתפקידה באופן בלתי חוקי ■ בלשכת היועמ"ש קיבלו את עמדת משרד התקשורת, שלפיה אין לאדם זכות קנויה להתמנות ליו"ר

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 יוליה שמאלוב־ברקוביץ'
יוליה שמאלוב־ברקוביץ' צילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר
נתי טוקר

לשכת היועץ המשפטי לממשלה (היועמ"ש) דוחה את כל טענותיה של יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', בנוגע להחלטה לא להעניק לה כהונה מלאה בתפקיד. בלשכת היועמ"ש גם סירבו לקיים פגישה עם שמאלוב-ברקוביץ' בסוגיה, וכך סללו את הדרך להמשך תהליך מינויה של קרן אוזן לתפקיד יו"ר הרשות השנייה.

שמאלוב-ברקוביץ' מונתה לתפקיד יו"ר הרשות לפני כשנה, וקיוותה לזכות בכהונה נוספת של ארבע שנים. שר התקשורת, איוב קרא, הודיע לה כי החליט למנותה לכהונה מלאה - ואף הוציא הודעה לתקשורת בנושא. אלא שהתנהלותה בכל הנוגע למיזוג רשת-עשר הולידה דו"ח חמור נגדה מאת מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן. בדו"ח נכתב כי יו"ר הרשות התנהלה באופן שאינו הולם משרת ציבור. בשל כך, החליט השר קרא לא למנות אותה לכהונה נוספת.

בתגובה, שמאלוב-ברקוביץ' פנתה ליועמ"ש, וטענה כי הודחה מתפקידה על ידי השר עקב מה שהיא הגדירה "החלטה בלתי חוקית". לטענתה, הופעלו עליה לחצים פסולים לאישור המיזוג, ומאחר שהתנגדה – הודחה מתפקידה באופן בלתי חוקי.

במכתב התשובה ששיגרה יועמ"ש משרד התקשורת, דנה נויפלד, ללשכת היועמ"ש לממשלה, ושהגיע לידי TheMarker, נכתב כי "אין לאדם זכות קנויה להתמנות כחבר מועצה", וכי יש לשר סמכות לבצע החלטה לפי שיקול דעתו.

נויפלד הוסיפה כי "הועלו בפני השר טענות קשות בדבר התנהלותה של שמאלוב-ברקוביץ' בהקשר הדיונים על מיזוג ערוץ עשר עם רשת, אך עניינן לא היה בשאלה איזו החלטה תתקבל, אלא באופן שבו נהגה ופעלה כיו"ר הרשות". נויפלד ציינה כי קרא נפגש עם שמאלוב-ברקוביץ' בעניין. עוד ציינה כי לפי הדו"ח מאת מנכ"ל המשרד, נתי כהן, "התנהלותה של יו"ר המועצה לא הלמה בעל תפקיד בכיר בשירות הציבורי".

מנדלבליטצילום: רמי שלוש

נויפלד ציינה כי השר גיבש את דעתו בשלב מאוחר יותר: "לאחר שהועברו אליו טענות בדבר תפקודה, הוא נדרש לבדיקתן". השר גיבש את החלטתו על בסיס פגישות עם יו"ר ארגון העיתונאים, יאיר טרצ'יצקי, ויו"ר ועד העובדים בחדשות עשר, טל שורר.

בתגובה, בלשכת היועמ"ש קיבלו באופן מלא את עמדת משרד התקשורת, שלפיה אין לאדם זכות קנויה להתמנות כיו"ר והסמכות היא בידי השר בלבד. "אין מקום לטעון כי כוונת השר, שפורסמה ברבים, בדבר מינויו של פלוני לתפקיד חבר מועצה, כובלת את שיקול דעתו בנוגע למועמדים עליהם ימליץ בסופו של יום לממשלה", כתבה עו"ד ציונה אמוהנאי-טגניה ממחלקת הייעוץ והחקיקה, על דעתה של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר.

בלשכת היועמ"ש הודיעו גם כי יסרבו לבקשת של שמאלוב-ברקוביץ' לקיים פגישה דחופה כדי לשמוע את טענותיה. במכתב צוין כי "הפנייה האמורה העלתה מספר טענות בנוגע לתפקודה הנוכחי של הגב' שמאלוב-ברקוביץ' במועצת הרשות, וכן כי ניתנה לגב' שמאלוב-ברקוביץ' הזדמנות להתייחס לטענות אלה במהלך פגישתה עם מנכ"ל המשרד, אגב הליך הבירור שערך ושבסיומו קיבל השר את ההחלטה לא להמליץ עליה. במצב הדברים המתואר, לא ראינו פגם בהתנהלותו של השר במסגרת הליך המינוי למועצת הרשות השנייה הקבוע בחוק. בהתאם, לא ראינו מקום להיענות לבקשה לקיום פגישה דחופה בנושא".

בינתיים, שמאלוב-ברקוביץ' עדיין מכהנת כיו"ר השנייה, ובכוח סמכות זו היא אחראית על כינוס המועצה. השר קרא פנה אליה בשבוע שעבר וביקש כינוס של המועצה כדי לדון במינויה של מישל קרמרמן למנכ"לית הרשות, לאחר שזה אושר על ידי הוועדה לבדיקת מינויים. אלא שעד כה, שמאלוב-ברקוביץ' לא כינסה את המועצה - והישיבה הקרובה צפויה רק בסוף החודש.

"האמת תיחשף מוקדם מכפי שנדמה"

עורכת הדין ברוריה לקנר, בשמה של שמאלוב-ברקוביץ, מסרה בתגובה: "נקודת המוצא היא שלא קיים כל 'דו"ח חמור' כנגד הגב' שמאלוב ברקוביץ. אם היה קיים דו"ח כזה, חזקה שהיה נמסר בידנו - ולא נמסר.

"חרף בקשות חוזרות שהפנינו לאחרונה ללשכת השר, לא נמסר לידנו כל דו"ח שכביכול הופק על התנהלות מרשתנו, ואשר שימש כביכול בסיס לשינוי המפתיע בעמדת שר התקשורת.

"שר התקשורת, שטען רק לפני שבועות ספורים כי 'אין ראויה מגב' שמאלוב ברקוביץ לתפקיד', ביצע סיבוב פרסה רק בעקבות מסע לחצים פסול, שהובילו גופים אינטרסנטיים לקידום עמדתם.

"גופים אלה פעלו בגלוי כדי להדיח רגולטורית מכהנת מתפקידה, רק במשום שהחזיקה בדעה הפוכה לעמדתם. מצער שכך התנהלו הדברים בסוגיה בעלת השפעה על הציבור כולו. גברת שמאלוב ברקוביץ משוכנעת שאמת הדברים כהוויתה, כמו גם הגורמים שפעלו להסתרתה, תיחשף מוקדם מכפי שנראה עכשיו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט