לקראת המיזוג: מנכ"ל רשת אבי צבי פורש אחרי קרוב לעשור בתפקיד

בעלי המניות של רשת 13 מתכוונים להקצות לצבי מניות בחברה הממוזגת רשת-עשר ■ במבנה הבעלות המסתמן נראה כי הניהול יעבור לידיו של מנכ"ל עשר יוסי ורשבסקי

נתי טוקר
נתי טוקר
אבי צבי, מנכ"ל רשת
אבי צבי, מנכ"ל רשתצילום: ינאי יחיאל
נתי טוקר
נתי טוקר

מנכ"ל רשת אבי צבי ביקש לפרוש מתפקידו. צבי עוזב את התפקיד על רקע התקדמות המהלך למיזוג רשת עם ערוץ עשר. בעלי המניות של רשת 13 מתכוונים להקצות לצבי מניות בחברה הממוזגת רשת-עשר.

בעלי המניות של רשת מסרו בהודעה לתקשורת כי "מנכ"ל רשת בעשר השנים האחרונות, אבי צבי, ביקש מיו"ר דירקטוריון רשת 13, יוסי רוזן, לפרוש מתפקידו. בעלי המניות קיבלו את בקשתו של צבי ובכוונתם להקצות לו מניות בחברה הממוזגת רשת-עשר כהערכה על פועלו הרב למען הערוץ, ומתוך אמונה בתרומה שיוכל להוסיף כבעל מניות בחברה הממוזגת".

הפרישה של צבי מגיעה גם לאור מבנה הבעלות המסתמן של הערוץ הממוזג. הערוץ יהיה בשליטת בעלי המניות של ערוץ עשר – לן בלווטניק ואודי רקנאטי – בעוד בעל המניות הדומיננטי ברשת, אודי אנג'ל, יהיה בעל מניות מיעוט בלבד.

מיד לאחר הודעת המיזוג עלתה ההערכה כי רשת היא זו שתבלע לתוכה את עשר, וצבי ימשיך לנהל את החברה. אולם במבנה הבעלות המסתמן היה ברור כי צבי ימצא עצמו בחוץ, ואילו הניהול יעבור לידיו של מנכ"ל עשר יוסי ורשבסקי.

רענון לוח השידורים; נחיתות מול קשת

צבי מונה לתפקיד במארס 2009 כאשר רשת היתה שרויה בקשיים ובחובות של מאות מיליוני שקלים למערכת הבנקאית. במהלך השנים הצליח צבי לשפר את מצב החברה הן מבחינה פיננסית והן מבחינה תחרותית, בין השאר באמצעות רענון לוח השידורים והצגת תוכניות ריאליטי בולטות. ואולם היא עדיין נזקקה להזרמות בעלים משמעותיות, בוודאי לקראת פיצול ערוץ 2.

רשת מעולם לא הצליחה לגבור לטווח רחוק על קשת והיא סבלה מנחיתות לאורך כל הדרך. צבי והנהלת רשת גם ספגו ביקורת בכל הנוגע להתנהלות הפיננסית של החברה, בעיקר באמצעות עסקות מימון בעייתיות עם שוק הפרסום. בשורה התחתונה, בתחרות בין קשת לרשת, היתה זו רשת שלא יכלה עוד לעמוד בהפסדים הקשים ונאלצה להגיע למיזוג עם ערוץ עשר.

למעשה, צבי ניסה בשנים האחרונות למצוא מתווה שיאפשר לפתור את הקשיים בשוק הטלוויזיה ולהותיר את רשת כשחקנית עצמאית. הוא ניסה לגייס משקיעים לרשת. מנגד, צבי היה גם בין היזמים של המיזוג הנוכחי, לאור ההבנה שלו כי אין היתכנות להמשך פעילות של שלושה ערוצים.

צבי עצמו מעולם לא התראיין, אך בפאנלים שונים חזר ואמר כי שוק הטלוויזיה לא יכול להכיל שלושה שחקנים. ב-2016 אמר בפאנל משותף עם מנכ"ל קשת אבי ניר ומנכ"ל עשר ורשבסקי כי "פיצול ערוץ 2 יהיה בכיה לדורות, לבעלי המניות ולצופים. צריכים לעשות הכל כדי שיהיה איחוד בין קשת לרשת. יש לנו ערוץ נהדר וחברת חדשות מעולה".

יוסי ורשבסקיצילום: אוליבייה פיטוסי

ורשבסקי: "עלינו להבין את חששות וצורכי עובדי רשת"

לפי הודעת בעלי המניות, צבי יישאר ברשת בחודשים הקרובים במטרה לסייע בהשלמת תהליך המיזוג והעברה מסודרת של החברה למחליפו. עוד מסרו בעלי המניות כי "החברה הממוזגת, רשת-עשר תהיה מחויבת לעובדים, לטאלנטים ולכל ההסכמים החתומים על ידי החברה מול חברות ההפקה, חברות המדיה וכל הספקים השונים כפי שהתחייבו בעלי המניות בשתי החברות".

צבי מסר בעקבות ההודעה כי "אני גאה ברשת 13, אני גאה בחברה שאני מותיר אחרי. רשת 13 עברה מהפך בעשור האחרון בזכות העובדים, המנהלים, הטאלנטים, הספקים ובעלי מניותיה. לפני כעשור לקחתי על עצמי את תפקיד מנכ"ל רשת מתוך אמונה שמדובר בתקופה קצרה, של שלושה חודשים – הגעתי במטרה לייצר מיזוג ולהפוך את שוק הטלוויזיה לשוק בעל היגיון כלכלי. לצערי, זה לקח עשור. לשמחתי, בסוף זה הצליח. אני מותיר בידיהם של בעלי המניות וההנהלה הממוזגת חברה יוצאת דופן עם הון אנושי מקצועי וערכי ואני בטוח שהנהגת החברה החדשה תוביל את המיזוג בצורה הטובה ביותר".

בקשת מסרו בתגובה לפרישתו של צבי: "במשך כעשור, לצדה של התחרות העזה, היתה לאבי צבי תרומה מהותית לחיזוקו של ערוץ 2 , להצלחתה ולעצמאותה של חברת החדשות. ברגע זה של שינוי ופרידה, אנו מודים לו על שנות המסע בשוק הטלוויזיה המסחרית הסבוך והקשה ומאחלים לו הצלחה".

יו"ר רשת יוסי רוזן מסר כי "בשם בעלי המניות והדירקטוריון אני רוצה להודות לאבי על הובלתה של רשת בעשור האחרון והפיכתה לשחקן משמעותי בשוק הטלוויזיה הישראלי. מתוך הערכה רבה לפועלו רב השנים ותרומתו לחברה, ומתוך רצון של בעלי המניות להמשיך ולהיעזר ביכולותיו וניסיונו הרב של אבי - בכוונת בעל המניות של להקצות לו מניות בחברה הממוזגת".

במקביל, בשלב זה ברור כי במסגרת המיזוג יעבור ערוץ עשר לבית רשת ברמת החייל בתל אביב ויסגור את פעילותו בבית הוורד בגבעתיים. באירוע לרגל חג החנוכה אמר ורשבסקי כי "אנו באים אל בית רשת מתוך הערכה מקצועית עמוקה, ועלינו להבין את חששות וצורכי עובדי רשת שעוברים טלטלה משמעותית, זהה לזו שעברנו אנחנו בעצמנו לפני חודשים ספורים".

גולן יוכפז, מנכ"ל חדשות עשר, אמר באירוע כי "אנו עומדים בפני אחת התקופות המאתגרות בתולדותיה של חדשות עשר, אתגר שהמתנו לו זמן רב. אנחנו כבר בעיצומה של עבודה אסטרטגית נרחבת, שתאפשר את החיבור הנכון ביותר בין חדשות עשר לגוף המאוחד רשת-עשר, וצפויה לנו עבודה רבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן