יש עסקה: הרשות השנייה אישרה את מיזוג רשת-עשר

חמישה חודשים אחרי הסכם ההבנות, מועצת הרשות השנייה התכנסה הערב והכריעה בעד אישור המיזוג

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המירוץ למיליון, תמר איש שלום
המירוץ למיליון, תמר איש שלוםצילום: עדי אורני, ענבל מרמרי
נתי טוקר
נתי טוקר

חמישה חודשים לאחר הסכם ההבנות בין רשת לערוץ עשר לגבי מיזוג, חברי מועצת הרשות השנייה התכנסו היום (ה') לדיון מכריע והחליטו: יש מיזוג בין רשת לעשר.

המיזוג אושר על ידי שמונה חברי מועצה נגד אחת: יו"ר הרשות יוליה שמאלוב-ברקוביץ' שניסתה שוב ושוב לסכל את אישור המיזוג - גם במהלך הדיון היום.

על אף ההערכות והההצעות להציב תנאים מגבילים על הצדדים, בסופו של דבר נקבע כי לא יהיו שום תנאים, וזאת מאחר שברשות הבינו שלא ניתן יהיה להציב תנאים לא שיוויוניים שלא יחולו גם על קשת. מועצת הרשות הצביעה על כך שהכלים לפקח על עצמאות חדשות 10 כבר נמצאים בחוק כיום.

עם זאת, במועצת הרשות מחכים להמלצות ועדת הריכוזיות, שעמה היא צריכה להתייעץ. המלצות הוועדה יכולות להתייחס הם לעצם אישור המיזוג והן לתנאים מגבילים, בעיקר לאור העובדה ששני בעלי מניות נחשבים כבעלי אחזקות ריכוזיות - אודי אנג'ל ולן בלווטניק.

האישור תלוי בהסכם הסופי ובזהות בעלי המניות ואחזקותיהם. הרשות צריכה לוודא מיהם בעלי המניות והאם יש להם כשירות להחזיק בערוץ.

הישיבה המכרעת של הרשות השנייה התקיימה על רקע החלטת שר התקשורת איוב קרא השבוע להדיח את יו"ר הרשות השנייה יוליה שמאלוב-ברקוביץ' מתפקידה. מנכ"ל המשרד נתי כהן הגיש לקרא דו"ח חמור, שתוכנו נחשף ב-TheMarker, שלפיו שמאלוב-ברקוביץ' התנהלה באופן שאינו הולם עובד ציבורי, הביעה עמדה מראש ולא התחשבה בבקשות העובדים ובעלי המניות לזרז את ההליכים.

למרות זאת, שמאלוב-ברקוביץ' הודיעה כי לא תתפטר מתפקידה, אך "תילחם על חפותה". לדבריה, היא פעלה באופן ענייני ודחתה ניסיונות לחץ מטעמים זרים. בתחילה שמאלוב-ברקוביץ' כלל לא זימנה דיון להיום, אך לאחר דרישה של חברי המועצה היא זימנה את הדיון אתמול. בסופו של דבר שמאלוב-ברקוביץ' עצמה ניהלה את הישיבה היום של הרשות השנייה.

אישור הרשות השנייה למיזוג מקרב את יישום המיזוג לטווח הקרוב מאוד – כנראה בתחילת ינואר 2019. עם זאת, הצדדים עדיין צריכים להגיע להסכמות לגבי מבנה הבעלות, ועוד לפני כן רשת וקשת אמורות להגיע להסכם לגבי העסקה למכירת מניות רשת בחברת החדשות לקשת.

כפי שפורסם ב-TheMarker, מבנה הבעלות המתגבש של הערוץ הממוזג יכלול ארבעה בעלי מניות מרכזיים שיחזיקו בערוץ בחלקים שווים. הארבעה הם לן בלווטניק, אודי רקאנטי, אודי אנג'ל - ומו"ל מעריב אלי עזור, שיעמוד בראש קבוצת משקיעים שיגייס. כל אחד מהצדדים יחזיק 25% ממניות החברה הממוזגת, אך השיעור המדויק עדיין לא נסגר, שכן הצדדים החליטו להתאים את מבנה הבעלות למידת הנכונות של כל אחד מבעלי המניות להזרים כסף לערוץ הממוזג. לפי ההערכות, הערוץ זקוק להזרמות מיידיות של 150 מיליון שקל עם הקמתו.

עזור עצמו כבר סיכם בשבועות האחרונים על הזרמה של 10 מיליון שקל לערוץ עשר בשתי מנות - שאמורות להיות מומרות למניות. בשל אחזקותיו בעיתונות וברדיו, עזור מוגבל לאחזקה של 5% בלבד בערוץ טלוויזיה. בשל כך, כחלק מהעסקה לעזור יש אופציה להביא משקיעים מטעמו ל-20% ממניות החברה הממוזגת. בשבועות האחרונים מגבש עזור את קבוצת המשקיעים שתצטרף עמו להשקעה בערוץ הממוזג. ייתכן כי ירכוש תחילה מניות בערוץ עשר, ולאחר המיזוג יומרו מניות אלה לאחזקות בחברה הממוזגת. בכל מקרה, עזור ייאלץ להציג את קבוצת המשקיעים שלו לאישור בעלי המניות הנוספים.

המשמעות של מבנה בעלות מעין זה הוא שבעלי ערוץ עשר הנוכחיים, בלווטניק ורקנאטי - השותפים גם בקבוצת RGE - יהיו יחד בעלי המניות הגדולים בערוץ. גם עזור מגיע מהצד של ערוץ עשר, והוא מקורב למנכ"ל ערוץ עשר יוסי ורשבסקי. האחרון הוא זה שגייס אותו להשקיע בחברה לאור קשייה התזרימיים. עזור צפוי לקחת חלק דומיננטי בניהול השוטף של הערוץ הממוזג. ורשבסקי צפוי להישאר בתפקידו.

בעקבות אישור המיזוג מסרו בהודעת משותפת בעלי מניות ערוץ רשת13 וערוץ עשר כי הם מברכים על החלטת מועצת הרשות השנייה:

"האישור הערב הוא צעד חשוב והכרחי לקראת הסדרת שוק הטלוויזיה הישראלי. מיזוג של פעילותרשת 13 וערוץ 10 יאפשר לחברה הממוזגת לפעול לשימור מירב העובדים ולהציע לצופה הישראלי טלוויזיה טובה יותר, שתתבסס על השקעה בתוכן איכותי ומקורי, במקביל לשימור הפלורליזם התקשורתי".

עוד מסרו הצדדים כי לאחר אישור המיזוג, ישלימו נציגי בעלי המניות של הצדדים את הליך המיזוג, וגיבוש התוכנית האסטרטגית של הערוץ הממוזג, אשר בסיומו יקבע יחס האחזקות של בעלי המניות בחברה הממוזגת. עוד נמסר כי ייבדקו הפניות של המשקיעים הנוספים שביקשו להיכנס לערוץ. הצדדים אישרו כי תאריך היעד למיזוג השידורים נקבע ליום שלישי 1 בינואר 2019.

במקביל, רשת 13 הודיעה כי תשלים את אחזקותיה בחברת החדשות לפי ההסכם שכבר גובש בין הצדדים.

עוד מסרו בעלי המניות כי הם "מודים לרגולטורים, ובהם הממונה על ההגבלים העסקיים והרשות השנייה, על פעולתם היסודית והנמרצת לאישור המיזוג".

שר התקשורת איוב קרא מסר כי הוא "מברך על החלטת המועצה ומאחל בהצלחה למהלך המיזוג" .כמו כן, השר הנחה את הדרג המקצועי לבחון את ההשלכות הרוחביות על מנת "לשמר חופש דעה לכלל הזרמים בחברה הישראלית ותחרות הוגנת בשידורי הטלוויזיה המסחריים".

ממועצת הרשות השנייה נמסר: "המועצה קיימה תהליך שימוע במקצועיות ובשקיפות.
חברי המועצה שמעו שורה של נציגים מגורמים שונים שהגיעו כחלק מהליך השימוע הציבורי.

"מועצת הרשות השתכנעה כי במצב השוק הקיים קיימת הצדקה לקיום המיזוג.
בתום הדיון הערב, התקבלה החלטה ברוב קולות לאשר את המיזוג. כעת משניתן האישור העקרוני, מצפה המועצה מרשת ומעשר להשלים את פרטי הסכם המיזוג כפי שהתחייבו לעשות"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב