מיזוג רשת-ערוץ עשר בדרך לפתרון? פנייה למנדלבליט בבקשה להכריע

יועמ"ש משרד התקשורת דנה נויפלד פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיכריע בשאלה האם בסמכות הרשות השנייה לאשר מיזוג רשת-עשר ■ ביום ראשון אמורה מועצת הרשות להתכנס ובהתאם להכרעה המשפטית יוחלט האם תדון בסוגיה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוליה שמאלוב ברקוביץ'
יוליה שמאלוב ברקוביץ'צילום: עזרא לוי
נתי טוקר
נתי טוקר

היועמ"ש של משרד התקשורת, דנה נויפלד, פנתה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה שיכריע בשאלה האם בסמכות מועצת הרשות השנייה לאשר את מיזוג רשת ועשר - זאת בניגוד לחוות דעת של הרשות השנייה שלפיה אין סמכות כזו. היום נעדרה יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', מפגישה עם שר התקשורת איוב קרא ואנשי משרדו יחד עם אנשי חדשות עשר.

ל-TheMarker נודע כי נויפלד, שהיתה שותפה בעצמה לכתיבת חלק מסעיפי החוק, התבקשה על ידי מנכ"ל משרד התקשורת לבחון את ההיבטים המשפטיים של דחיית המיזוג. עם זאת, הסוגיה אינה בסמכות משרד התקשורת אלא הרשות השנייה. בסופו של דבר, ייתכן כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והמשנה מאיר לוין הם שיקבעו האם בסמכות הרשות לאשר את המיזוג, וזאת לאחר שהרשות השנייה עצמה תפנה ליועמ"ש.

ביום ראשון אמורה מועצת הרשות השנייה להתכנס שוב ובהתאם להכרעה המשפטית יוחלט האם המועצה תדון במיזוג.

שמאלוב-ברקוביץ' ממשיכה בניסיונותיה לעכב את המיזוג של רשת ועשר בטיעונים תמוהים שנדחו שוב ושוב על ידי כל גורמי המקצוע. כך למשל, שמאלוב-ברקוביץ' טוענת כי יש בידיה תוכנית כלכלית שתאפשר את המשך פעילותם של שלושה ערוצים בישראל - תוכנית שהיא מסרבת לחשוף - זאת בעוד רשות ההגבלים קבעה באופן נחרץ כי אין היתכנות כלכלית להמשך פעילות ערוץ עשר.

כחלק מהניסיונות למנוע את המיזוג, מ"מ היועץ המשפטי של הרשות השנייה, אופיר ביתן, הציג עמדה משפטית שלפיה למועצה כלל אין סמכות לאשר את המיזוג. ביתן התבסס על סעיף בחוק הרשות השנייה שלפיו בתרחיש של סגירת ערוץ יש לבצע מכרז על האפיק שמתפנה, והזוכה באפיק יוכל לרכוש את חברת החדשות של הערוץ שנסגר. חוות דעת דומה נוסחה על ידי משרד עורכי דין גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג.

עו"ד דנה נויפלד

אלא שבניגוד לעמדה זו, הציג ועד העובדים של חדשות עשר את חוות הדעת של עו"ד נגה רובינשטיין, ששימשה בעבר יועמ"ש משרד התקשורת. לפי עמדת רובינשטיין, חוק הרשות השנייה מאפשר מתווה נוסף שבו מתבצעת עסקה בין מוכר מרצון וקונה מרצון, ובמסגרתו מתבצע מיזוג והעברת הבעלות בחברת החדשות לידי חברה ממוזגת. לפי רובינשטיין, בסמכות מועצת הרשות השנייה לאשר זאת.

כאמור, היום (ד') התקיים מפגש של עובדי חדשות עשר עם השר קרא. שמאלוב-ברקוביץ' אמורה היתה לקחת בו חלק, אך הודיעה כי תיעדר. בעבר טענה שמאלוב-ברקוביץ' כי למשרד התקשורת אין סמכות לעסוק בענייני הרשות השנייה וברגולציה על השידורים.

העובדים הציגו בפני קרא את החשש לעתיד מקומות העבודה שלהם אם לא יאושר המיזוג וערוץ עשר ייסגר. קרא אמר לעובדים: "כיבוי ערוץ הוא אסון, חברת החדשות של חדשות עשר חייבת להמשיך להתקיים. הרגולציה לצערי לא השאירה לי סמכויות רבות, אבל בכוחותי הדלים אעשה הכל, אבל הכל, כדי שחדשות עשר תמשיך להתקיים".

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "השר נפגש עם חברי ועד העובדים של ערוץ 10 לבקשתם. השר הביע את את עמדתו הברורה לגבי המשך תפקוד ערוץ 10 בדגש על מערכת החדשות. השר מנוע בחוק מלהתערב בשיקולי מועצת הרשות השנייה. שמאלוב-ברקוביץ' לא הופיעה היום לפגישות עדכון עם השר משום שדיווחה שאינה חשה בטוב. המנכ"ל הנחה את הדרג המקצועי במשרד לבחון סוגיות משפטיות שעל הפרק".

מהרשות השנייה טרם נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים