מיזוג רשת-ערוץ עשר בדרך לפתרון? פנייה למנדלבליט בבקשה להכריע

יועמ"ש משרד התקשורת דנה נויפלד פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיכריע בשאלה האם בסמכות הרשות השנייה לאשר מיזוג רשת-עשר ■ ביום ראשון אמורה מועצת הרשות להתכנס ובהתאם להכרעה המשפטית יוחלט האם תדון בסוגיה

נתי טוקר
נתי טוקר
יוליה שמאלוב ברקוביץ'
יוליה שמאלוב ברקוביץ'צילום: עזרא לוי
נתי טוקר
נתי טוקר

היועמ"ש של משרד התקשורת, דנה נויפלד, פנתה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה שיכריע בשאלה האם בסמכות מועצת הרשות השנייה לאשר את מיזוג רשת ועשר - זאת בניגוד לחוות דעת של הרשות השנייה שלפיה אין סמכות כזו. היום נעדרה יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', מפגישה עם שר התקשורת איוב קרא ואנשי משרדו יחד עם אנשי חדשות עשר.

ל-TheMarker נודע כי נויפלד, שהיתה שותפה בעצמה לכתיבת חלק מסעיפי החוק, התבקשה על ידי מנכ"ל משרד התקשורת לבחון את ההיבטים המשפטיים של דחיית המיזוג. עם זאת, הסוגיה אינה בסמכות משרד התקשורת אלא הרשות השנייה. בסופו של דבר, ייתכן כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט והמשנה מאיר לוין הם שיקבעו האם בסמכות הרשות לאשר את המיזוג, וזאת לאחר שהרשות השנייה עצמה תפנה ליועמ"ש.

ביום ראשון אמורה מועצת הרשות השנייה להתכנס שוב ובהתאם להכרעה המשפטית יוחלט האם המועצה תדון במיזוג.

שמאלוב-ברקוביץ' ממשיכה בניסיונותיה לעכב את המיזוג של רשת ועשר בטיעונים תמוהים שנדחו שוב ושוב על ידי כל גורמי המקצוע. כך למשל, שמאלוב-ברקוביץ' טוענת כי יש בידיה תוכנית כלכלית שתאפשר את המשך פעילותם של שלושה ערוצים בישראל - תוכנית שהיא מסרבת לחשוף - זאת בעוד רשות ההגבלים קבעה באופן נחרץ כי אין היתכנות כלכלית להמשך פעילות ערוץ עשר.

כחלק מהניסיונות למנוע את המיזוג, מ"מ היועץ המשפטי של הרשות השנייה, אופיר ביתן, הציג עמדה משפטית שלפיה למועצה כלל אין סמכות לאשר את המיזוג. ביתן התבסס על סעיף בחוק הרשות השנייה שלפיו בתרחיש של סגירת ערוץ יש לבצע מכרז על האפיק שמתפנה, והזוכה באפיק יוכל לרכוש את חברת החדשות של הערוץ שנסגר. חוות דעת דומה נוסחה על ידי משרד עורכי דין גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג.

עו"ד דנה נויפלד

אלא שבניגוד לעמדה זו, הציג ועד העובדים של חדשות עשר את חוות הדעת של עו"ד נגה רובינשטיין, ששימשה בעבר יועמ"ש משרד התקשורת. לפי עמדת רובינשטיין, חוק הרשות השנייה מאפשר מתווה נוסף שבו מתבצעת עסקה בין מוכר מרצון וקונה מרצון, ובמסגרתו מתבצע מיזוג והעברת הבעלות בחברת החדשות לידי חברה ממוזגת. לפי רובינשטיין, בסמכות מועצת הרשות השנייה לאשר זאת.

כאמור, היום (ד') התקיים מפגש של עובדי חדשות עשר עם השר קרא. שמאלוב-ברקוביץ' אמורה היתה לקחת בו חלק, אך הודיעה כי תיעדר. בעבר טענה שמאלוב-ברקוביץ' כי למשרד התקשורת אין סמכות לעסוק בענייני הרשות השנייה וברגולציה על השידורים.

העובדים הציגו בפני קרא את החשש לעתיד מקומות העבודה שלהם אם לא יאושר המיזוג וערוץ עשר ייסגר. קרא אמר לעובדים: "כיבוי ערוץ הוא אסון, חברת החדשות של חדשות עשר חייבת להמשיך להתקיים. הרגולציה לצערי לא השאירה לי סמכויות רבות, אבל בכוחותי הדלים אעשה הכל, אבל הכל, כדי שחדשות עשר תמשיך להתקיים".

ממשרד התקשורת נמסר בתגובה: "השר נפגש עם חברי ועד העובדים של ערוץ 10 לבקשתם. השר הביע את את עמדתו הברורה לגבי המשך תפקוד ערוץ 10 בדגש על מערכת החדשות. השר מנוע בחוק מלהתערב בשיקולי מועצת הרשות השנייה. שמאלוב-ברקוביץ' לא הופיעה היום לפגישות עדכון עם השר משום שדיווחה שאינה חשה בטוב. המנכ"ל הנחה את הדרג המקצועי במשרד לבחון סוגיות משפטיות שעל הפרק".

מהרשות השנייה טרם נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?