מופע האימים של מירי רגב: "את לא יודעת לכתוב תנועה של שקשוקה?"

שרת התרבות, מירי רגב, העידה במסגרת תביעה שהגישה נגד חדשות עשר בפרשת "לא לדאוגוסט": "זו עלילת דם, אני האישה הכי מושמצת בישראל אחרי ראש הממשלה. אתם תשלמו על זה. חצופה. ספי עובדיה היה צריך לעוף מערוץ עשר"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרת התרבות מירי רגב
שרת התרבות מירי רגבצילום: מרק ישראל סלם
נתי טוקר
נתי טוקר

עדותה של מירי רגב בבית משפט, בתביעה שהגישה נגד חדשות עשר בפרשת "לא לדאוגוסט", נהפכה למופע של שרת התרבות והספורט.

קמפיין לא לדאוגוסט היה מיזם של משרד התרבות והספורט בראשות רגב באוגוסט 2015, יחד עם המועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו). כמה שבועות לאחר מכן, נחשפה בחדשות עשר הקלטה של רגב משוחחת עם יועציה, שבה הם מתאמים עמדות כדי לנמק מדוע הועבר התקציב למשרד הפרסום יהושע TBWA, שבבעלות רמי יהושע, ללא מכרז. בתגובה רגב הגישה תביעה על סך מיליון שקל נגד חדשות עשר. לפי משרד התרבות, הקמפיין היה יוזמה של הטוטו ובמימונו, ולכן משרד הפרסום שלו, יהושע, טיפל גם בפרסום זה, ולא היתה כל היכרות מוקדמת בין רגב לבין יהושע.

להלן כמה ציטוטים מעדותה של רגב בבית משפט השלום בירושלים, היום:

רגב (צועקת במהלך העדות): "יצרתם פייק ניוז. עלילת דם. אני האישה הכי מושמצת בישראל אחרי ראש הממשלה". השופט עבאס עאסי ניסה להרגיע.

רגב צועקת לעו"ד תמר תורג'מן קדם, המייצגת את ערוץ עשר: "עשיתם כתבה עלי ושיקרתם. אתם תשלמו על זה. חצופה". השופט: "מצטער, אבל אין להתבטא כך באולם בית המשפט". עורכי הדין של רגב מנסים להרגיע: "זו לא עורכת הדין עשתה את הכתבה. זה הלקוח שלה".

>> "תשובה רעה, רעה, רעה": הכתבה של ספי עובדיה שעוררה את הסערה:

עו"ד תורג'מן קדם: "אני אטען בפנייך שהבחירה במשרד הפרסום רמי יהושע פגעה בפריפריה". רגב: "את מומחית לפריפריה?" תורג'מן קדם: "כן. אני גדלתי שם, ושמרתי על שם משפחתי, בכוונה" (עוקצת את רגב). רגב: "כן? אם הייתי מחזירה את סיבוני ערוץ עשר היה עושה כתבה שאני עושה מזה הון פוליטי".

עו"ד תורג'מן קדם מגישה לרגב מסמך, שלפיו תקציב הפרסום לרמי יהושע הועלה מ-2 מיליון שקל ל-2.5 - על חשבון פעילות ספורט לפריפריה. רגב: "לא מכירה את זה. אם יש לך תלונות תפני לטוטו. בתקופה שלי הפריפריה פורחת" - וזורקת חזרה את המסמך לשולחן.

השופט מתייחס לשאלה שהציגה עורכת הדין של ערוץ עשר ומסביר לרגב: "זו לא היתה שאלה. היא הציגה תזה". רגב: "מה תזה. מה זה פה אקדמיה?" השופט: "לא אקדמיה וגם לא כיכר העיר".

רגב: "ניסיתם לטעון כאילו הכסף נעלם, כאילו ככה..." - ועושה תנועה סיבובית עם היד. הקלדנית: "אני לא יודעת איך לכתוב את זה". רגב: "את לא יודעת לכתוב תנועה של שקשוקה?"

רגב: "ספי עובדיה (הכתב שפירסם את הידיעה על רגב ויהושע) היה צריך לעוף מערוץ עשר יום אחרי הפרסום הזה. אתם שיקרתם. ביצעתם נוכלות. עשיתם לי פישינג".

ספי עובדיה הציג בזמנו הקלטת שיחה של רגב מתייעצת עם יועציה. רגב לא מוכנה להמשיך בדיון וחוזרת שוב שוב: "הם העלימו מהקלטת את היועצת המשפטית. היא היתה בשיחה ואישרה את ההסכם, ואחרי זה אמרו בערוץ עשר שזה היה בניגוד לעמדת היועצים המשפטיים".

מירי רגב בהשקת הקמפיין "לא לדאוגוסט"צילום: מוטי מילרוד

רגב: "בפני (הפרסומאי) רמי יהושע (שתבע גם הוא) התנצלתם כי אחרת הערוץ היה נסגר. אתם רואים הכל דרך החור של הגרוש". היועצת המשפטית של ערוץ עשר דבורה קמחי (בקהל): "זה ממש לשון הרע" רגב: "ממש. הנה יש לכם גם את כתב הבית פה".

עו"ד של ערוץ עשר: "את מכירה את דו"ח השנאה של קרן כצנלסון?"
רגב: "לא מכירה את הגברת הזאת".
עו"ד של ערוץ עשר: "את יוצאת שם תמיד במקום הראשון"
רגב: "זה בגלל שיש עיתונאים כמו ספי עובדיה שרק משקרים עלי".

"זו היתה שיחה של 17 דקות וערוץ עשר העלים אותה"

העדות של רגב עסקה כאמור בתביעת הדיבה שהגישה נגד ערוץ עשר בגין כתבה ששודרה ב-2015 ועסקה בפרויקט "לא לדאוגוסט". הכתבה עסקה בבחירה של משרד התרבות יחד עם המועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) להעביר 2.5 מיליון שקל למשרד הפרסום יהושע TBWA שבבעלות רמי יהושע – וזאת ללא שנערך הליך מכרז לבחירת משרד פרסום אחר. בכתבה הראשונה שעסקה בנושא נטען כי יהושע הוא "מקורב" של רגב והיתה היכרות מוקדמת ביניהם. הכתב הפוליטי של הערוץ, ספי עובדיה, חשף גם קלטת אודיו מתוך דיון פנימי של רגב עם יועציה שבו ניסו הצדדים לגבש תשובה לעיתונאים מדוע נבחר משרד הפרסום יהושע TBWA.

רגב טענה מנגד כי במסגרת ההליכים לקראת הפרויקט היא החליטה לבצע פעולות ייעודיות לפריפריה ולמגזרים החרדי והערבי, וכי הוצגו כמה הצעות של מוסדות המשתפים פעולה עם המשרד. בסופו של דבר נבחרה הצעת הטוטו, וכחלק מכך נבחר משרד פרסום יהושע - שנבחר במרכז על ידי הטוטו – לבצע את פעילות הפרסום ב-2.5 מיליון שקל.

לאחר הפרסום רגב הגישה תביעה על סך מיליון שקל באמצעות עורכי-הדין אלעד איזנברג וחגי חביב. בתביעה טוענת רגב כי לא היתה כל היכרות מוקדמת בינה לבין יהושע, וכי כל ההליכים סביב המכרז היו תקינים. לטענת רגב, נעשה ניצול ציני של הקלטה וערכו אותה באופן מסולף.

רמי יהושעצילום: עופר חג'יוב

בערוץ עשר הבהירו יום למחרת כי לא היום כל קשר מוקדם בין רגב ליהושע, וחזרו על ההבהרה הזו גם כחלק מפשרה במסגרת תביעה נוספת שהגיש יהושע עצמו. בפרסומים הנוספים ערוץ עשר לא הסכים לשדר התנצלות בפני רגב. גם מבקר המדינה ערך בדיקה בסוגיית לא לדאוגוסט ומצא כי לא נפל פגם בהתנהלות רגב, לא היה קשר מוקדם בינה לבין יהושע, אך הוא לא עסק בשאלה מדוע לא בוצע מכרז.

בכתב ההגנה של ערוץ עשר נטען כי מדובר בתביעת השתקה וכי מדובר ב"ניסיון לאטום הרמטית את חופש הביטוי ואת החירות העיתונאית".

במהלך הדיון טענה רגב שוב ושוב כי לא היה לה כל קשר מוקדם ליהושע, וכי ההליכים כולם נעשו על פי חוות הדעת של הגורמים מקצועיים והמשפטיים ללא מעורבותה. לטענת רגב, הליך הבחירה בפרויקט כולו נעשה לאחר שמיעה של הצעות מכמה גופים שעובדים עם משרד התרבות והספורט, ובסופו של דבר רגב בחרה בהצעה של הטוטו ששילבה אירועי ספורט ותרבות לקיץ, ויהושע הגיע כמשרד הפרסום של הטוטו.

רגב נאלצה להתמודד עם אמירה ברורה של מנכ"ל המשרד שלה, יוסי שרעבי, שאמר בקלטת בנוכחותה כי היה ניתן לבצע את הפרסום באמצעות לפ"מ (לשכת הפרסום הממשלתית, האחראית על הפרסומים הממשלתיים, נ"ט) וכי הטיעון שהוצג מדוע לא ביצעו את ההתקשורת באמצעות לפ"מ "לא מחזיק מים".

עו"ד תמר תורג'מן-קדם, המייצגת את ערוץ עשר: "יוסי (שרעבי) אומר הטיעון של לפ"מ לא מחזיק מים, ועורכת הדין שותקת. כשהוא מציג את עמדתה - היא שותקת. היא לא אומרת לו 'אתה לא מבין את העמדה שלי'".

רגב אמרה בתגובה: "המנכ"ל נכנס לתפקידו שבועיים קודם. הוא לא היה שותף בתהליך. שמעתי על כך לראשונה מעוזרת הדוברת באותו יום ואמרתי נעשה דיון על זה". רגב הציגה חלק מתמלול השיחה המוקלטת, שבהמשכה, כאשר הובהר כי יהושע מגיע כנציג של הטוטו השותף בפרויקט, אמרה עו"ד עפרה שרון, היועצת המשפטית של המשרד, כי "הוא שותף, נקודה" – ובכך למעשה העניקה אישור משפטי לכך.

רגב הוסיפה כי "זו היתה שיחה של 17 דקות וערוץ עשר העלים אותה. אני חיכיתי לסוף הדיון לשמוע את עמדת היועצת המשפטית. היא אומרת בשיחה ש'הטוטו שותף שלנו, נקודה'. למה הם העלימו את זה מהכתבה? למה הם אמרו שפעלתי בניגוד לחוות דעת משפטית כשעופרה אמרה הוא שותף שלנו?".

רגב נשאלה האם אכן לשכת הפרסום הממשלתית, שאחראית על קמפיינים ממשלתיים, כלל לא נכחה בדיונים. "נכון, אבל ההקשר חשוב", אמרה רגב. "זו היתה ישיבה רק עם השותפים של המשרד. ב-2015 לפ"מ לא היתה כפופה למשרד התרבות. הזמנו רק את השותפים של משרד התרבות והספורט בפרויקט הזה".

"הכתבה היתה מירי רגב והמיליונים. אתם שיקרתם"

לדברי רגב, "בגלל יוקר המחייה רציתי יותר פעולות למען הפריפריה. זו פעם ראשונה שהיה אירוע ברהט ואירוע באלעד". היא הוסיפה והטיחה בעורכות הדין של ערוץ עשר: "הכתבה היתה מירי רגב והמיליונים. מירי רגב והמקורב. לא על המכרז. שיוכיחו לי עכשיו. אתם שיקרתם ופירסמתם פייק ניוז וחובת ההוכחה עליכם".

במהלך הדיון התגלה, לפי תורג'מן-קדם, כי התקציב הראשוני לפרסום היה 2 מיליון שקל בלבד, ורק לאחר מכן הוא עלה ל-2.5 מיליון שקל – לאחר פגישת עבודה בנוכחות השרה. תורג'מן-קדם אמרה לרגב: "העלאת התקציב הגיעה על חשבון הפריפריה, שהיתה מתוקצבת ב-3 מיליון והופחתה ל-2.5 מיליון שקל". רגב השיבה: "אני לא מקבלת את זה. זה לא נכון. מראש אושר 2.5 לספורט עממי ו-2.5 לפרסום". אלא שחלופת מכתבים בתוך הטוטו, שהציגה תורג'מן-קדם, הוכיחה כי אכן נעשה שינוי כזה. רגב השיבה: "אני לא מכירה, לא הייתי בישיבות הטוטו".

עוד התברר במהלך הדיון כי משרד התרבות לא דיווח למבקר המדינה על נוכחותו של יהושע עצמו באחד הדיונים שעסקו בהתנעת פרויקט לא לדאוגוסט. לדברי רגב, הדיווח למשרד מבקר המדינה נעשה על ידי נציגי משרד התרבות ולא על ידה.

כאמור ערוץ עשר שידר הבהרה במסגרת ההסדר עם יהושע, ובה טען כי אכן לא היה קשר מוקדם בין השניים. תורג'מן-קדם שאלה את רגב מדוע ההבהרה ששידר ערוץ עשר בפני יהושע לא חלה גם עליה. רגב השיבה בכעס: "אתם תתנצלו בפניי על הקונספירציה שבניתם סביבי. את רמי יהושע אתם סופרים אז נתתם לו הבהרה, אבל אני רק אשת ציבור. עכשיו אני רוצה הבהרה, אחריות ופיצוי".

בדיון הקרוב אמור להעיד מאיר סוויסה, יועצה הקרוב לשעבר של רגב, ומי שהיה שותף בשיחת היועצים שצוטטה בערוץ עשר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר