פייסבוק ונתניהו ייאלצו להסביר בבית משפט למה הפיצו פוסט שקרי על סורוס

חשבון הפייסבוק של ראש הממשלה פירסם ידיעה מ"ישראל היום", שלפיה שר החוץ של איראן התפאר כי הצליח לשמור על קשרים עם המיליארדר ג'ורג' סורוס ■ אף שהתברר כי זו ידיעה שקרית - בלשכת ראש הממשלה סירבו למחוק את הפוסט

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו וטראמפ, ב-2017
נתניהו וטראמפ, ב-2017צילום: קובי גדעון / לע"מ
נתי טוקר
נתי טוקר

הרשת החברתית פייסבוק וראש הממשלה, בנימין נתניהו, ימצאו את עצמם בקרוב בבית המשפט, באותו צד - כנתבעים בגין הפצת חדשות מזויפות. נתניהו ופייסבוק ייאלצו להבהיר מדוע איפשרו הפצת פוסט שקרי בעמוד הפייסבוק של נתניהו, שהכפיש את המיליארדר ג'ורג' סורוס, בטענה - המופרכת והשקרית - שהוא משתף פעולה עם משטר האייתולות באיראן.

התביעה הוגשה בבית המשפט המחוזי בתל אביב באמצעות עו"ד שחר בן מאיר, נגד חברת פייסבוק ונגד נתניהו. בתביעה לא ציין בן מאיר סכום כסף, אך הוא דורש צו הצהרתי וצו עשה - כלומר לחייב את פייסבוק להבהיר כיצד פעלה כדי למנוע את הפצת החדשות המזויפות שהעלה נתניהו לדף הפייסבוק שלו.

נתניהו העלה לחשבון הפייסבוק שלו ידיעה מ"ישראל היום", העוסקת בסורוס. בידיעה התמוהה נכתב כי שר החוץ של איראן, מוחמד זריף, אישר כי ממשלת איראן "משתפת פעולה" עם הקרנות של המיליארדר ג'ורג' סורוס. בידיעה הופיע ציטוט מפי זריף, שלפיו הפעילות החלה עוד לפני כניסתו (של זריף) לתפקיד, והוא התגאה בכך שהצליח "לשמור את הפעילות סדורה".

אלא שהידיעה והפוסט התבררו כשיקריים. בן מאיר מתבסס על פרסום של עורך חדשות החוץ של חדשות עשר, נדב איל. בסדרת ציוצים ברשת הטוויטר הציג איל את הטעויות בפרסום ואת המסלול שעבר המידע השקרי - ככל הנראה מתרגום לקוי שמקורו בהודעה בפורום רוטר, משם ל"ישראל היום" ולדף הפייסבוק של נתניהו. בבדיקה שערך איל התברר כי בשום מקום לא אישר המשטר באיראן כי הוא עובד עם סורוס, בניגוד גמור לפרסום של "ישראל היום" ונתניהו.

לפי בן מאיר, נתניהו הפיץ בפייסבוק "חדשות מזויפות שקריות ואבסורדיות", בכך שהפנה לכתבה ב"ישראל היום", שהיא "כתבה שקרית, תעמולה שקרית וזולה, שמבטאת באופן העמוק ביותר דברי הסתה ותעמולה בזויים, המתאימים למשטרים אפלים בתולדות האנושות".

עוד כתב בן מאיר כי "הכתבה האמורה היא 'המצאה' של תיאורית קונספירציה שקרית, לפיה אדם ששמו ג'ורג' סורוס משתף פעולה עם המשטר הטוטליטארי באיראן... מטרת הכתבה השקרית היתה ככל הנראה כדי להשפיל ולבזות את אותו אדם, תוך שכותבי הכתבה כמו גם המפיץ שלה ברשת פייסבוק יודעים היטב כי אין בה ולו שמץ של אמת, והיא כולה דברי הסתה בזויים".

"הדברים בעלי חומרה מיוחדת כאשר הבעלים של החשבון המפיץ הוא מי שממלא את תפקיד ראש ממשלת ישראל", כתב בן מאיר, והוסיף כי "אכן קשה להאמין שזה המפיץ תיאוריית קונספירציה אנטישמית מבית היוצר של המשטר האיראני, אך זו המציאות...".

"פייסבוק אינה עומדת בהתחייבויותיה למשתמשים"

אף שבן מאיר פנה כבר לפני יותר משבוע לפייסבוק בדרישה למנוע את הפצת הפוסט השקרי, הפוסט לא הוסר והמשיך לצבור צפיות, שיתופים, תגובות וסימני "אהבתי". נכון למועד הכנת התביעה זכה הפוסט השקרי ל-2,000 סימני "אהבתי", 441 שיתופים ו-546 תגובות מילוליות. "נוכח שהחשבון המפיץ שייך לדמות ציבורית הנושאת בתפקיד ראש הממשלה בישראל, הרי שההפצה של החדשות המזויפות נעשית להיקף עצום של קוראים, ובכך החשבון המפיץ מייצר ומפיץ חדשות מזויפות לציבור עצום ומשמעותי של משתמשים", כתב בן מאיר.

הטיעון המשפטי של בן מאיר הוא שפייסבוק מפרה את התחייבותה - כלומר את החוזה בינה לבין המשתמשים - למנוע הפצה של חדשות מזויפות. בין השאר מצטט בן מאיר את עדותו של מייסד ומנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג בסנאט באפריל, שם אמר כי בכוונת החברה לבצע שינוי בגישתה ולאפשר כלים שימנעו הפצה של חדשות מזויפות.

גם בכללי הקהילה של פייסבוק נכתב באופן מפורש כי "אנחנו מצמצמים באופן משמעותי את הפצתן, על ידי הצגתן במקום נמוך יותר באוסף החדשות". לטענת בן מאיר, "למרות התחייבויות מפורשות של פייסבוק בנושא, היא לא עשתה דבר וחצי דבר נגד החשבון המפיץ ולא פעלה לפי ההתחייבויות שלה לגבי צמצום החשיפה לחדשות מזויפות" .

בן מאיר עצמו פנה לפייסבוק בדרישה כי תקטין את החשיפה לחדשות המזויפות של נתניהו, אך החברה כלל לא הגיבה ולא מסרה האם פעלה בנידון. פייסבוק ו"ישראל היום" גם לא הגיבו לפניית TheMarker בעניין, בעוד יועצו של נתניהו, יונתן אוריך, טען כי "הכתבה מדברת בעד עצמה" - אך לא התייחס לעובדה שהכתבה שקרית.

בן מאיר דורש כעת מבית המשפט לתת צו הצהרתי שלפיו החשבון של נתניהו אכן הפיץ חדשות מזויפות, ולכן להורות לפייסבוק בצו עשה לצמצם באופן משמעותי את החשיפה לפוסט של החשבון המפיץ. עוד דורש בן מאיר להורות לפייסבוק לדווח לבית המשפט על הפעולות שעשתה לצמצום משמעותי של החשיפה לפוסט השקרי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם