תם אהרון

מנחה התוכנית "פעם בשבוע"

רותה קופפר
רותה קופפר

באחת מהתוכניות הראשונות של הסאטירה הלילית "פעם בשבוע עם תם אהרון", שעלתה בינואר השנה באפיק כאן 11, התייחס אהרון לפרשת ההקלטות שתיעדו מסע לילי של יאיר נתניהו בין מועדוני חשפנות בתל אביב, בליווי מאבטח על חשבון המדינה, ולתירוץ שנתן ראש הממשלה בנימין נתניהו, למעשיו של בנו: "בנאומו 'זונה ונער' הוא אמר שיאיר הוא בסך הכל נער, וכנראה שבגלל זה הכל בסדר", סיפר אהרון במונולוג שפותח את התוכנית. "אבל יאיר הוא לא נער, הוא בן 27, אני בן 27! אני לא נער. אתם יודעים מתי היתה הפעם האחרונה שאני ביקשתי מההורים שלי כסף ללכת לזונות?! זה היה ממש ממש מזמן".

מעניין שמה שקופץ לאוזן בקטע ההומוריסטי הזה, הוא לא הלעג לבנו הדקדנטי של ראש הממשלה, כי כנראה שהאוזן הישראלית כבר כמעט נאטמה מול זה; אלא העובדה שאהרון, העומד בראש תוכנית סאטירה שבועית שהיא כל כולה שלו, הוא רק – אוזניים תצילנה – בן 27! אפילו ג'ון אוליבר המבריק, שתוכניתו "השבוע שעבר" משמשת מודל לתוכנית של אהרון, קיבל אותה לידיו כשהיה מבוגר יותר בעשר שנים; גם טרבור נואה ומישל וולף, הצעירים מבין מנחי הלייט־נייט האמריקאים, והבולטים בייחודם המגדרי והגזעי במועדון הגברים הלבנים הזה, היו מבוגרים ממנו בכמה שנים טובות ומכוננות כשהחלו להנחות את תוכניות הסאטירה שלהם.

חשוב להזכיר אותם, כמו גם את סטיבן קולבר, ג'ימי קימל, קונאן אובריאן, סמנתה בי וסת' מאיירס, אבירי הלייט־נייט האמריקאי, מאחר שניכר שעבור אהרון וכותביו, הם משמשים מקור השראה. אליהם הוא שואף, וכמוהם הוא נשמע – ממש עד רמת האינטונציה הזרה. גם הסטנדאפ של אהרון, שנולד וגדל ברעננה, מושפע מהתרבות האמריקאית; הוא מדמה את החיים להתפתחות של סדרות טלוויזיה וניכר שהוא, כמו חבריו, נחשפו להרבה מאוד יצירה ביוטיוב. בני הדור הזה, בהם למשל גם רועי כפרי, יוצרי "ערוץ הכיבוד" ו"כל מה שמצחיק בעולם" ועוד שורה ארוכה של יוצרים ויוצרות, שכבר התברגו לפריים־טיים ולמיינסטרים הישראליים – גם השתמשו באינטרנט כפלטפורמה להצגת תוכניהם. הם היו ילדים בעת השידור של תוכניות קומיות וסאטיריות כמו "הקומדי סטור" ו"החמישייה הקאמרית" (ובערוץ הילדים תוכניות כמו "גור ואוח"), אבל כשהם הסתגרו בחדרם עם המחשב, שם היתה עיקר ההשפעה – ה־א־י־נ־ט־ר־נ־ט.

ברשת אפשר היה לראות את הסאטירה הלילית האמריקאית. זאת שינתה את פניה בשנים האחרונות ובמיוחד מאז נובמבר 2016, אז נבחר דונלד טראמפ לנשיאות ארצות הברית. הלייט־נייט, שתמיד נגע בסאטירה פוליטית באופן אגבי, התגייס עוד בזמן מערכת הבחירות, וביתר שאת אחריה, למאבק על פניה הדמוקרטיות, הליברליות והמוסריות של המעצמה, שאותן, חשים הקומיקאים הללו, טראמפ והממסד שלו רומסים. אין להטיל ספק בטוהר הכוונות, אבל המגמה הזאת כל כך הצליחה מבחינת הרייטינג, כלומר מבחינה מסחרית, עד שהשילוב של סאטירה חריפה ואייטמים עיתונאים מנקודת מבט הומוריסטית היה לתופעה קפיטליסטית בפני עצמה, שבה אחד מהדהד את השני. בישראל, שבה בינתיים תוכניות הסאטירה מתמעטות, אהרון מתבלט בקולו הייחודי.

זהו קול ידען, חכם, שנון וחד. הוא אומר את דעתו מבלי להתפשר או להתחנף, ניכר שאף אחד לא שולט בו (כפי שהצהירה על רצון זה שרת התרבות), ועם זאת הוא מגיש את דבריו באופן מאוד מהוגן, חריף־מתוק, כשהוא מעורר הרבה סימפטיה. על רקע הנוף הטלוויזיוני המתרוקן מסאטירה, יש לקוות שאהרון יצבור עוד ועוד צופים והשפעה. הוא צעיר מאוד – יש שיאמרו, נער – ויש לו עוד הרבה זמן לגדול.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן