אבי צבי ואבי ניר

מנכ"ל רשת ועשר; מנכ"ל קשת

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

כמעט 40 ק"מ בקו אווירי מפרידים בין רמת החייל בתל אביב, שם ממוקמים משרדי החברות קשת ורשת, לבין נווה אילן, שם שוכנים אולפני חברת החדשות (לשעבר חדשות 2). זהו מרחק רב, אבל מי שנחשף לתשדירים הרבים שהקדימו את הפיצול הגדול של ערוץ 2 בנובמבר 2017 השתכנע כי המרחק הצטמצם לאפס. בתשדירים שלהן הציגו שתי החברות המחשה מעוותת שלפיה אולפני חברת החדשות, כולל האולפנים וחדרי השידור, שוכנים ממש בתוך משרדי קשת או רשת – שתי החברות שמחזיקות יחד בחברת החדשות. המטרה היתה ברורה: ליצור כמה שיותר זהות בין קשת או רשת לבין חברת החדשות, אחד המותגים החזקים ומושכי הקהל בטלוויזיה.

הפיצול יצא לדרך, שלושת גופי השידור – קשת, רשת וערוץ עשר – שקעו בהפסדים כבדים, ובימים אלה אמורה להיסגר העסקה שבה רשת מתמזגת עם ערוץ עשר. שני המנכ"לים שיובילו מעתה את שוק הטלוויזיה הם אבי ניר, המנכ"ל המיתולוגי של קשת, ומנכ"ל רשת, אבי צבי, שינהל את החברה הממוזגת רשת־עשר. לשני המנהלים האלה יש כעת משימה להפוך את החברות שבבעלותם ליציבות פיננסית ומבוססות, שלא נזקקות להזרמות חוזרות ונשנות מהבעלים. הפיצול גרר את השחקנים בשוק לתחרות אגרסיבית ולפגיעה חריפה יותר במסך - בהובלת קשת. אלה כבר לא רק תוכניות ריאליטי שמספקות אסקפיזם נעים ונוח. קשת, למשל, שיבצה השנה תוכנית אירוח אקטואלית בהנחייתם של אייל ברקוביץ' ואופירה אסייג, במטרה לדרדר את השיח סביב עולם האקטואליה והפרשנות אל מתחת למכנה המשותף הנמוך ביותר, עד לרמה של הסתה, והכל לצרכי בידור ורייטינג. המצב לא נראה מעודד.

האתגר הכלכלי שמביא עמו הפיצול הוא לא האתגר היחיד שעמו יידרשו להתמודד – ואפילו לא הגדול והמשמעותי שבהם. שוק הטלוויזיה המסחרי הולך בשנים הקרובות לקראת דואופול של שתי החברות הללו, שכל אחת מהן תהיה תחת שליטה של בעלי הון משופעי אינטרסים. מצד קשת זהו דודי ורטהיים, שמחזיק במקביל בקוקה קולה, בבנק מזרחי־טפחות ובחברות נוספות; מצד רשת אלה אודי אנג'ל ועידן עופר, שאחזקותיהם המשמעותיות כוללות את החברה לישראל, כיל וצים. השניים האלה מקבלים כיום לידיהם לא רק ערוץ נפרד וחזק יותר (אחרי המיזוג), אלא גם בעלות מלאה על שתי חברות החדשות המשפיעות בישראל. תשדירי הטלוויזיה המתוחכמים מהימים שלפני הפיצול נהפכים לאמיתיים – גם אם לא מבחינה גיאוגרפית, לפחות מבחינה מבנית: ורטהיים (יחד עם יצחק תשובה) ישלוט ב"החדשות"; עופר ואנג'ל (יחד עם מיכאל שטראוס) ישלוט בחדשות עשר. מצב כזה הוא איום ברור ומיידי על חופש הביטוי.

שוק הטלוויזיה העתידי מתעצב מחדש בהתאם לגודלו. זה אומר פחות תחרות, אבל יותר יציבות. אם קשת ורשת־עשר יצליחו לחצוב לעצמן דרכים עצמאיות, הן גם יצליחו להתרחק מבעלי השליטה ולרוץ קדימה לעבר החופש.

צילום: ינאי יחיאל; תומר אפלבאום

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"