ענת אלחנני

מנהלת השיווק פייסבוק ישראל

נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר
נתי טוקר

2018 מסתמנת כאחת השנים הקשות של פייסבוק, וגם של גוגל. לא כתוצאה מהנתונים הפיננסיים – אלה ממשיכים להפוך אותן לחברות עם רווחיות אדירה – אלא בגלל דעת הקהל שעשתה השנה את תנועת הצוואר החדה ביותר לקראת הפניית העורף לעברן. עבור פייסבוק היו אלה פרשת קיימברידג' אנליטיקה, השימועים של המייסד מארק צוקרברג, ובסוף גם גל המחאה Delete Facebook. עיקר הנזק לגוגל היה הקנס האדיר בסך 5 מיליארד דולר שהטיל עליה האיחוד האירופי, וגם טענות על התכנים ביוטיוב – כולל כאלה הקשורים בטרור, שהצפייה בהם משלבת פרסומות מסחריות ויכולות פילוח של קהלים.

האיומים האלה עדיין לא החלו לערער את היציבות של שתי החברות ששולטות באינטרנט. הן ממשיכות להיות חלוצות טכנולוגיות, להחזיק במאגרי מידע אינסופיים על הגולשים, ולתרגם את המידע לזרם מזומנים בלתי פוסק. הכסף הזה לא נוצר יש מאין. הוא מגיע על חשבון גופי התוכן שהתבססו על מודל של הכנסות מפרסום. גוגל, עוד יותר מפייסבוק, מצליחה לשלוט בחוליות רבות בשרשרת הערך של הפרסום הדיגיטלי ולשאוב נתח גדול יותר ויותר גם מפרסום המופנה לכל אתר או אפליקציה, וזאת בשונה מפייסבוק שמתמקדת בפעילות רק בתוך הפלטפורמות שבבעלותה.

גם בישראל מצליחות החברות למשוך עוד ועוד תקציבים, לא רק מעסקים קטנים – שאותם עזרו פייסבוק וגוגל להמציא מחדש – אלא גם מהתקציבים השמנים של חברות הענק. ענת אלחנני מובילה את פעילויות השיווק של פייסבוק בישראל. ומולה מנסים גופי התוכן הקיימים להשיב מלחמה, ולנסות לשמור על נתח העוגה המתכווץ שלהם. לפי הערכות, הנתח של גוגל ופייסבוק בשוק הפרסום המקומי מתקרב למיליארד שקל – כרבע מעוגת הפרסום המקומית.

שוק האינטרנט ימשיך להתקדם ולגוגל ופייסבוק יש עדיפות טכנולוגית אדירה על פני כולם. אף אחד לא ירצה להישאר תקוע מאחור. ובכל זאת, דעת הקהל העוינת לפייסבוק והחשיפה של דרכי הפעולה המונופוליסטיים של גוגל, יגיעו בשלב מסוים למסה קריטית שעלולה לייצר תגובות שרשרת בלתי צפויות.

אחרי השערוריות האחרונות, יצאה פייסבוק בקמפיין באירופה שבו ניסתה לשכנע את הקהל שהיא למדה מהטעויות. גם בישראל מיהרה מנכ"לית פייסבוק ישראל, עדי סופר־תאני, להגיע לראיון נוח ונינוח בחברת החדשות. אלא שלטווח הרחוק זה לא יספיק. שתי החברות האלה צריכות לחתום חוזה חדש מול המשתמשים שלהן, ליצור מערכת יחסים המבוססת על אמון, ובעיקר להבין את הנזק שהן עושות – פגיעה בפרטיות הגולשים, דריסה של ניסיונות ליצור להן תחרות, והשמדה אטית של גופי התוכן החיוניים לדמוקרטיה.

ענת אלחנני

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן