המפץ השני יוצא לדרך: אושר המיזוג בין רשת לערוץ עשר

לפי מתווה העסקה, בעלי המניות החדשים של הערוץ הממוזג יהיה 60% רשת ו-40% בעלי המניות של עשר ■ הערוץ צפוי להתמזג בתוך כחודש ■ רשת תחויב למכור את אחזקותיה בחברת החדשות (לשעבר חדשות ערוץ 2) לפני המיזוג

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולפן חדשות ערוץ עשר
אולפן חדשות ערוץ עשרצילום: ענבל מרמרי
נתי טוקר
נתי טוקר

הממונה על ההגבלים אישרה את המיזוג בין רשת לערוץ עשר. לפי מתווה העסקה, בעלי המניות החדשים של הערוץ הממוזג יהיה 60% רשת ו-40% בעלי המניות של עשר. הערוץ צפוי להתמזג בתוך כחודש. עם זאת, רשת תחויב למכור את אחזקותיה בחברת החדשות (לשעבר חדשות ערוץ 2) לפני המיזוג.

ההחלטה לאשר את העסקה נשענה על ההנחה שאם לא יאושר המיזוג בין רשת לערוץ עשר, ערוץ עשר ייסגר. אנשי ערוץ עשר הבהירו לרשות ההגבלים כי אם העסקה לא תאושר, ערוץ עשר ייכנס לכינוס נכסים וייתכן כי יפסיק לפעול.

הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

התנאי המתלה היחיד לעסקה הוא שרשת תמכור את חלקה בחברת החדשות. כיום מחזיקה רשת ב-50% מחברת החדשות יחד עם קשת. כפי שפורסם ב-TheMarker, בין רשת לקשת מתנהלים בימים אלה דיונים סביב העסקה שנעה לפי שווי של כ-200 מיליון שקל.

ברשות ההגבלים הציבו את העסקה כתנאי מתלה עוד לפני ביצוע העסקה. כלומר, רשת וקשת יחויבו להגיע לעסקה ולהעביר את המניות בחברת החדשות עוד לפני ביצוע העסקה בין רשת לערוץ עשר. מלבד התנאי הזה, ברשות ההגבלים סברו כי אין להם סמכות להטיל מגבלות נוספות.

אישור רשות ההגבלים הוא לא המילה האחרונה. כעת ייאלצו הצדדים להגיע לרשות השנייה ולבקש אישור לעסקה. הרשות השנייה תחויב להתייעץ עם ועדת הריכוזיות וייתכן כי זו תמליץ להטיל מגבלות נוספות בגלל היבטים של ריכוזיות כלל משקית ועודף הכוח של בעלי ההון שישלטו בחברה הממוזגת – בהם עידן עופר, אודי אנג'ל, מיכאל שטראוס, לן בלווטניק ואודי רקנאטי.

אודי אנג'לצילום: אייל טואג

ברשות ההגבלים הסבירו כי המיזוג אושר רק לאחר בחינת מצבו הפיננסי של ערוץ עשר בשנים האחרונות ובפרט בעקבות פיצול ערוץ 2 בנובמבר 2017. לפי הרשות, נוצר "ספק משמעותי בדבר יכולתו של ערוץ עשר להמשיך ולהתקיים אלמלא המיזוג... עוגת ההכנסות מפרסום אמנם גדלה במעט בתקופה הרלוונטית, אך בוודאי לא בשיעור דומה לשיעור הגידול בשעות השידור בעקבות פיצול ערוץ 2. בנוסף, ערוץ 10 מצא עצמו מתמודד מול רשת וקשת בתנאים רגולטוריים בלתי שווים, שכן בעוד קשת ורשת חלקו ביניהן את ההוצאות של חברת החדשות המשותפת להן ותוכניות אקטואליה שהופקו במסגרת חברת החדשות, הרי שערוץ 10 נשא בהוצאות חברת החדשות שלו בגפו. כל אלה בנוסף לנתונים חשבונאיים וכספיים אובייקטיביים הביאו את הממונה למסקנה, כי ערוץ עשר במתכונת הפעולה הנוכחית שלו הוא כושל כלכלית", נמסר מהרשות.

עוד הסבירו ברשות ההגבלים כי בדקו את ההיתכנות לקיומו של קונה חלופי לערוץ עשר. לפי הודעה הממונה, הוצגה בפניה "מסמכים ונתונים שמלמדים על צעדים שנקט ערוץ עשר לצורך איתור קונה חלופי, בעצמו ובאמצעות מתווכים - מאמצים שלא נשאו פרי. מכלול הנסיבות שנבחנו הביאו את הממונה למסקנה כי אין בנמצא קונה חלופי שרכישתו את ערוץ 10 תסב פגיעה פחותה בתחרות".

חשש נוסף עלה כי אם לא יאושר המיזוג, "קיים סיכוי לא מבוטל כי בשנים הקרובות תיוותר בשוק חברת חדשות מרכזית יחידה (שתוחזק במשותף על ידי רשת וקשת)".

בעקבות הודעת הממונה, מסרו בעלי המניות מערוץ עשר ורשת בהודעה משותפת: "החלטת הממונה על ההגבלים הינה החלטה אמיצה ונכונה, שהצילה את שוק הטלוויזיה בישראל. הפעלת ערוץ טלוויזיה בתנאי שוק של שני ערוצים מסחריים, ללא מאבק הישרדותי, יאפשר יצירת תחרות על המסך בתכנים ובחברות החדשות, ובמקביל יאפשר ליוצרים ולאנשי התוכן להתמקד ביצירה ישראלית עשירה ואיכותית לטובת הצופים. "כשהנהלת הערוץ המאוחד תבנה את לוח השידורים ותאחד כוחות, היא תעשה את מלוא המאמצים לשמור על רוב מכריע של עובדי הערוצים הנוכחים. אנו מחייבים לקדם את המיזוג מהר ככל הניתן ומאמינים כי שר התקשורת והרגולטורים הרלוונטיים יתנו גם הם את ברכת הדרך להחלטת הממונה".

מכשול נוסף בדרך למיזוג

במקביל, העסקה בין רשת לערוץ עשר עשויה להיתקל בחסם נוסף. עו"ד אלעד מן, יועמ"ש הצלחה, הודיע כי הוא שוקל לעתור לבית הדין להגבלים עסקיים. מן חתום על חוות דעת יחד עם המכון הישראלי לדמוקרטיה שלפיה יש לקבוע הגבלות משמעותיות על רשת בעסקה כדי למנוע השפעה זרה על חברת החדשות של ערוץ עשר.

מן מסר כי בכוונת העמותה לבחון את התיק ואם יהיה צורך "לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים. על פניו ומעיון ראשוני, עולה כי על אף שאישור המיזוג היא ככל הנראה ההחלטה שיש לקבל, הרי שיש לקבוע בצידו תנאים מפורטים, כפי שפורטו בנייר העמדה שהוגש לרשות על ידי הצלחה והמכון הישראלי לדמוקרטיה. מעיון ראשון עולה כי התנאי היחיד שנכלל באישור המיזוג, לפיו תמכור רשת את אחזקותיה בחברת החדשות הישראלי, אינו תנאי מספק והוא ממילא מובן מאליו מכח הוראות חוק".

את רשת ייצגו עוה"ד אלדד כורש, אורית ישראלי ורוית ארבל ממשרד עמית פולק מטלון. את ערוץ עשר ייצגו עוה"ד יורם בונן וזוהר ליס ממשרד פישר בכר חן וול אוריון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"