בדרך לסגירה: מה יכול להציל את חדשות 10 מידי הטייקונים

הקפאת תקציב חברת החדשות, חובת גילוי אופן המימון שלה ובחירת הדירקטורים שלה דרך ועדה מקצועית — אלה התנאים שהציעו המכון הישראלי לדמוקרטיה ועמותת הצלחה לאישור המיזוג בין רשת לערוץ 10 ■ "יש פגיעה פוטנציאלית בשיח הדמוקרטי"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אולפן חדשות ערוץ עשר
אולפן חדשות ערוץ עשרצילום: ענבל מרמרי
נתי טוקר
נתי טוקר

שאלת המיזוג בין רשת לערוץ עשר מגיעה לישורת האחרונה: רשות ההגבלים מגבשת בימים אלה את תשובתה לבקשת המיזוג, ובכוונתה להעביר הודעה סופית באמצע אוגוסט. המכון הישראלי לדמוקרטיה ותנועת הצלחה שיגרו באחרונה חוות דעת משותפת לממונה על ההגבלים, עו"ד מיכל הלפרין, שבה המליצו לרשות לקבוע שני תנאים מרכזיים לאישור המיזוג: שמירת היקף ההשקעה בחברת החדשות של ערוץ 10 ובתוכניות שהיא מפיקה למשך שנתיים; והגדלת חלקם של דירקטורים בלתי־תלויים וחסרי זיקה לבעלי המניות בדירקטוריון של חברת החדשות.

נציגי ערוץ עשר ורשת הבהירו בימים האחרונים לרשות ההגבלים כי אם המיזוג לא יאושר, ערוץ עשר לא ימשיך את פעילותו. במצב כזה, לדבריהם, תישאר חברת חדשות מסחרית אחת בישראל — חברת החדשות, המשדרת במקביל בקשת וברשת עד סוף 2020.

במקביל, מתקיימים מגעים מתקדמים בין קשת לרשת סביב הבעלות על חברת החדשות (לשעבר חדשות ערוץ 2). כפי שפורסם ב–TheMarker, קשת הציעה לרשת בעבר לרכוש את חלקה בחברת החדשות לפי שווי של 200 מיליון שקל, וההערכה היא כי העסקה הנוכחית תהיה בשווי דומה. בשלב זה הצדדים עדיין לא הגיעו להסכמה. אם רשות ההגבלים אכן תאשר את המיזוג, ההערכות הן כי הצדדים יאיצו את המו"מ ויגיעו להסכמות.

אודי אנג'לצילום: אייל טואג

המיזוג בין רשת לערוץ עשר מייצר חששות כבדים שנוגעים לשוק התקשורת ולשיח הציבורי, שכן יציאה של שחקן מהשוק תצמצם באופן טבעי את גיוון השיח. במקרה הזה החשש חריף יותר, מכיוון שרשת היא חברה בבעלות בעלי הון, הנתפשת כנוטה לתוכן בידורי וקליל — אך לאחר המיזוג היא תשלוט על חברת החדשות של ערוץ עשר, שפועלת באופן לעומתי וביקורתי. בשל כך, במכון הישראלי לדמוקרטיה ובתנועת הצלחה שיגרו השבוע חוות דעת לממונה על ההגבלים, עו"ד מיכל הלפרין, שבה המלצות שאמורות לסייע להתאים את שוק התקשורת לשינוי הדרמטי, במטרה למנוע פגיעה בחופש הביטוי. על חוות הדעת חתומים ד"ר אסף וינר, חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה; ד"ר תהילה שוורץ־אלטשולר, ראשת התוכנית לרפורמות במדיה במכון; ועו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של תנועת הצלחה.

בפתח חוות הדעת מציפים הכותבים מחלוקת עקרונית לגבי סמכויותיה של רשות ההגבלים. הגישה האחת מתמקדת בדרך כלל רק בפגיעה הכלכלית הצרה בצרכנים, והשנייה מציעה לבחון השלכות רחבות הרבה יותר, הנוגעות לשאלת הפגיעה בתחרות גם בתחום שאינו בעל השפעה ישירה על הצרכנים. לפי חוות הדעת, בניגוד לנטייה של הרשות לנקוט "שמרנות מופלגת", יש הצדקה הפעם לבחון את שוק התקשורת בהיבטים רחבים יותר.

בין השאר, מוזכר מקרה קודם שבו רשות ההגבלים התייחסה להיבט התחרותי הרחב יותר, ופסלה אחזקות צולבות בשוק התקשורת. ב–2002 החליט הממונה על ההגבלים דאז, דרור שטרום, להתנגד למיזוג בין חברת בר און פישמן, ששלטה אז בעיתון "גלובס", לבין קבוצת ידיעות אחרונות, כשהוא מתייחס לפגיעה בתחרות ולשליטה שעשוי להשיג איש העסקים אליעזר פישמן בדעת הקהל.

כוח עודף על הציבור

מעבר לפגיעה הישירה בצרכנים עקב צמצום היצע התוכן והעלייה במחירי הפרסומות (כתוצאה ממעבר משוק עם שלושה שחקנים לשוק שבו פועלים שניים בלבד) — כותבי חוות הדעת מפרטים עוד שני סוגים של פגיעה עקיפה בציבור. ראשית, השחקנים שייוותרו בשוק, כלומר קשת ורשת־עשר, ייהנו מ"מכפלת כוח" שתאפשר להם "ליצור לחץ על פוליטיקאים ורגולטורים וניצול כוח מול הציבור הרחב". בנוסף, הם מזהירים כי המיזוג יגרום ל"פגיעה פוטנציאלית במגון הדעות ובתשתית השיח הדמוקרטי". לדבריהם, "אנחנו שואפים לריבוי וריב, משום שזוהי הליבה של שוק הרעיונות והדעות כתנאי מוקדם למימושו של ההליך הדמוקרטי".

התפישה כי כוח תקשורתי עשוי לפגוע באינטרס הציבורי הרחב נגזרת גם מנוסח חוק הריכוזיות מ–2013, שקבע כי יש להגביל את הבעלים של גופי התקשורת מאחזקה בתשתיות, בשל החשש כי להשפעה פוליטית שעשויה להגביר את הריכוזיות הכלל־משקית.

"אין הרתעה אמיתית"

הדעה הרווחת, שבאה לידי ביטוי גם בחוות הדעת, היא כי גם אם רשות ההגבלים תאשר את המיזוג, היא תקבע כללים ברורים וסייגים, במטרה לנסות למזער את הפגיעה בציבור. את עיקר תשומת הלב מקדישים כותבי חוות הדעת לחברת החדשות של ערוץ עשר, בשל חשש מפגיעה בעצמאותה המקצועית.

לפי מתווה המיזוג, תוקם חברה משותפת שתורכב מבעלי המניות של רשת וערוץ עשר. בעל השליטה מטעם רשת יהיה אודי אנג'ל, וזאת ככל הנראה לאחר ששותפו, עידן עופר, צפוי לזנוח את אחזקותיו בשוק הטלוויזיה. אנג'ל עצמו הוא בעל אחזקות בחברת צים ובתחום הספנות, והוא שותפו של עופר. בעלי מניות נוספים ברשת הם מיכאל שטראוס, מבעלי קבוצת שטראוס, וחברת אנדמול־שיין. בעלי המניות של רשת יחזיקו 60% מהחברה הממוזגת. ב–40% הנותרים יחזיקו ישירות בעלי המניות של ערוץ עשר, המחזיקים כיום בחברה באמצעות קבוצת RGE — המיליארדר לן בלווטניק, המחזיק בישראל בכלל תעשיות; המפיק אביב גלעדי; ואיש העסקים אודי רקנאטי.

לחלק מבעלי המניות האלה יש אינטרסים עסקיים רבים בישראל, והחשש הוא כי אלה ישפיעו גם על פעילות חברת החדשות של ערוץ עשר. כפי שפורסם ב–TheMarker, כחלק ממתווה המיזוג, סוכם כי לדירקטוריון החברה הממוזגת ימונו רק דירקטורים מקצועיים, ואילו בעלי המניות לא יהיו חברים בו. מבחינת רשת ועשר, ההחלטה הזאת תסייע ליצור הפרדה בין האינטרסים העסקיים של בעלי הערוץ לבין החלטות התוכן.

אלא שכותבי חוות הדעת סבורים כי מהלך כזה אינו מספק: "ניסיון העבר מלמד על השאיפה של בעלים בשוק התקשורת בישראל להשפיע על תוכן ולהטות סיקור, וזאת אף שקיימות הוראות חוק מפורשות האוסרות או מגבילות התערבות זו ובהינתן שהרגולטור הייעודי הוכיח לא פעם כי אין לו די משאבים ומיומנות להתמודד עם מהלכי הגופים המפוקחים על ידו בזמן אמת ובאופן שיבסס הרתעה אמיתית".

בין השאר, בחוות הדעת מוזכרת הפרשה שבה נאלץ ערוץ עשר ב–2011 להתנצל באופן חריג בפני אדלסון בשל כתבת תחקיר ששידר. מאוחר יותר התברר כי ההחלטה לשדר את ההתנצלות — שגררה התפטרות של בכירים בערוץ — נבעה מלחץ שהפעיל בעל המניות דאז, רון לאודר. בשל כך, כותבי חוות הדעת סבורים יש לבצע מהלכים נוספים כדי לוודא שחברת החדשות של ערוץ עשר תישאר חופשית "במובן הניהולי והתקציבי".

לא להתערבות בתכנים

ההיבט הראשון הוא התקציב. כיום נהנית חברת החדשות של ערוץ עשר מתקציב שנתי קבוע של כ–100 מיליון שקל, הכולל לא רק את המימון של הפעילות השוטפת של חדשות עשר — למשל המהדורות המרכזיות והמוספים — אלא גם מימון של תוכניות אקטואליה שונות. חברת החדשות של הערוץ היא זאת שמפיקה עבור הערוץ, למשל, את תוכנית התחקירים הבולטת, "המקור" של רביב דרוקר, שקיים חשש לגבי עתידה תחת רשת.

כדי למנוע פגיעה בתקציב חברת החדשות, כותבי חוות הדעת מציעים לשמור על היקף ההשקעה של חברת החדשות למשך כשנתיים. הדגש הוא על כך שמימון חברת החדשות לא יכלול רק את תוכני החברה עצמם, אלא גם תוכניות בענייני היום שהופקו על ידי חברת החדשות אך שובצו בלוח שידורי הערוץ — כמו "לונדון וקירשנבאום", "היום שהיה" וכמובן "המקור". לשם השוואה, רק באחרונה אושר בבריטניה מיזוג שבמסגרתו רוכשת דיסני את סקיי ניוז, ודווח כי דיסני התחייבה לממן את סקיי ניוז למשך עשור.

התנאי השני שמציעה חוות הדעת מתייחס לזהות חברי הדירקטוריון של חברת החדשות. כיום קובע החוק כי בדירקטוריון חברת החדשות יהיו עשרה חברים — ארבעה מהם (כולל היו"ר) נציגי ציבור שימונו על ידי הרשות השנייה, והשאר נציגים של בעלי המניות.

לן בלווטניקצילום: Bloomberg

בשל הרגישות והחשש מפני התערבות בתוכן, כותבי חוות הדעת מציעים כי חלק גדול יותר בדירקטוריון יורכב מדירקטורים בלתי־תלויים שאין להם כל זיקה לבעלי המניות או לחברה. המועמדים יומלצו לחברות בדירקטוריון חברת החדשות על ידי ועדת איתור מיוחדת שתוקם על ידי דירקטוריון החברה הממוזגת — וכל מינוי ידרוש אישור והסכמה של כל הדירקטורים, וגם של הרשות השנייה.

חוות הדעת מביעה גם חשש לגבי השפעה זרה על התכנים בחברת החדשות, שתיגרם מאינטרסים עסקיים שונים של בעלי המניות. כבר כיום, תקנון האתיקה של מועצת העיתונות קובע חובת גילוי של כל בעלי גופי התקשורת לגבי עסקיהם ואחזקותיהם. ואולם עמותת הצלחה ניהלה בשנים האחרונות מאבק ליישום סעיף זה, שלא צלח. בשל כך מוצע כי רשות ההגבלים תשלב תנאי מתלה, שלפיו המיזוג יאושר רק אם בעלי המניות יעמדו בחובת גילוי מוגברת לגבי אופן המימון של החברה הממוזגת וההתחייבויות הפיננסיות השונות שעשויות להשפיע על התוכן החדשותי.

כותבי חוות הדעת מודים כי התנאים האלה עלולים להכביד על התנהלות הערוץ ואף לגרום לו הפסדים, ואולם לדבריהם, "האחריות היא להבטיח שהמיזוג ישמר תחרות בין שתי חברות חדשות חזקות אך שונות, ולא כיהיה זה שיהפוך את האחת להעתק דהוי ודל רייטינג של האחרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר