לראשונה: החשיפה לעיתונות מודפסת ירדה מתחת ל-50%

סקר TGI: הירידה בשיעור הכללי של הנחשפים לעיתונות מודפסת ניכרת כמעט בכל העיתונים, כולל "ישראל היום" - שממשיך להוביל ■ בתחום הרדיו, גלי צה"ל רושמת ירידה ואקו99 מגדילה את הפער בהובלה בתחנות האזוריות

נתי טוקר
נתי טוקר
ערימת עיתונים
ערימת עיתוניםצילום: Andrius Aleksandravicius | Dream
נתי טוקר
נתי טוקר

הירידה בקריאת עיתונים מודפסים בישראל נמשכת - כך לפי סקר TGI, המתייחס לעיתונים בעברית ונערך בקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. במחצית הראשונה של 2018 שיעור החשיפה לעיתונות בימי חול ירד לראשונה ל-49%. כלומר, רוב האוכלוסייה היהודית מצהירה כי אינה נחשפת לעיתונות מודפסת בימי חול.

מגמת הירידה בחשיפה לעיתונות הוחרפה מאוד בשנים האחרונות. רק ב-2015, לפי סקר TGI, שיעור החשיפה לעיתונות הגיע ל-58%. ירידה בחשיפה לעיתונות נמדדה גם בעיתונות בסופי שבוע. במחצית הראשונה של 2018, הצהירו רק 52% מהאוכלוסייה היהודית כי הם קוראים עיתונים מודפסים בסופי שבוע, לעומת 60.7% ב-2015.

תמונת המראה של החשיפה לעיתונות היא החשיפה לאמצעי מדיה דיגיטליים. לפי הסקר, שיעור השימוש באינטרנט הגיע ל-92% בינואר. 57% דיווחו על האזנה למוזיקה או פודקאסטים באמצעות מחשב, טאבלט או סמרטפון; 59% נוהגים להוריד או לצפות בתוכן טלוויזיוני באמצעות מכשירים אלה; 70% טוענים כי הם צופים בקטעי וידיאו כל יום ו-44% צופים בווידיאו כל יום ב-Facebook.

הירידה בשיעור הקריאה בעיתונים מודפסים נתנה את אותותיה כמעט בכל העיתונים. החינמון של איל ההימורים שלדון אדלסון, "ישראל היום", ממשיך להוביל כעיתון בעל החשיפה הגבוהה ביותר, אך מציג ירידה חדה בחשיפה, ל-29.8%. רק לפני שנתיים שיעור החשיפה של העיתון נשק ל-40% - כלומר, שיעור החשיפה של העיתון נחתך ברבע בתוך כשנתיים בלבד.

המתחרה הישיר של "ישראל היום", "ידיעות אחרונות", הציג גם הוא ירידה בימי חול ל-27.3%. גם "ידיעות אחרונות" מפיץ מהדורה מודפסת חינמית כדי להתמודד עם התחרות מצד החינמונים. שני העיתונים הגדולים רושמים ירידה גם ברמה השנתית – בסקרים השנתיים של יולי 2017 עד יוני 2018, לעומת יולי 2016 עד יוני 2017.

חינמון נוסף שרושם ירידה הוא "מעריב הבוקר", שירד בסקר החצי שנתי ל-4.8%. גרסת המנויים של העיתון, "מעריב השבוע", שומרת על כוחה עם 3.6%. "הארץ" יורד מעט ל-4.4%, אך מתחזק ברמה השנתית - בעיקר הודות לנתון במחצית הקודמת. העיתון "מקור ראשון" מתחזק מעט ל-4.2%, והחינמון "בשבע" עם 6.1%.

בגזרת העיתונים הכלכליים המצב אופטימי יותר. העיתון "כלכליסט", שנהנה מהפלטפורמה של "ידיעות אחרונות", מציג ירידה ל-10.6% בסקר האחרון, אך מתחזק ברמה השנתית. TheMarker יורד גם הוא בסקר הנוכחי ל-5.4%, אך מתחזק גם הוא ברמה השנתית, ואילו העיתון "גלובס" הוא היחיד שרושם עלייה ל-5.6%, גם ברמה החצי שנתית.

ירידה אצל רוב תחנות הרדיו האזוריות

גם בשיעור ההאזנה לרדיו חלה ירידה, אך קלה יותר - 65.8% מהנשאלים דיווחו כי אינם מאזינים לרדיו בימי חול לעומת 67.0% לפני שנה. במאבק בין תחנות הרדיו ממשיכה גלגלצ להחזיק בתואר התחנה בעלת שיעור ההאזנה הגבוה ביותר עם 33.8% חשיפה. במקום השני גלי צה"ל, שתחת המפקד החדש שמעון אלקבץ רושמת ירידה ל-21.1% - אך עדיין מובילה בפער קטן על רשת ב', ששומרת על יציבת עם 20.7%.

ברדיו האזורי תחנת המוסיקה אקו99 ממשיכה להוביל ואף מגדילה את הפער עם 9.8% האזנה – בעוד רוב תחנות הרדיו האחרות רושמות ירידה. תחנת המוסיקה רדיוס במקום השני עם 7.6%, ואחריה רדיו 103 עם 7.5%.

מאגר המידע השיווקי TGI מתוחזק על ידי קנטאר מדיה מחקרי טי.ג'י.אי ותחת החסות של איגוד חברות הפרסום. מאגר TGI מבוסס על מדגם מייצג של מרואיינים במגזר היהודי בגילי 18 ומעלה, המשקפים אוכלוסייה בשיעור של כ-4.4 מיליון נפש.

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה