בשורה לתחרות: סוף לבלעדיות של שופרסל בקניונים ובמרכזים מסחריים - וקנס גבוה

הממונה על ההגבלים הודיעה: "מתוקף צו שגובש בהסכמת שופרסל, תבטל החברה את כל הסדרי הבלעדיות במקרקעין" ■ בנוסף, תשלם שופרסל קנס של כ-9 מיליון שקל בגין הפרת חוק קידום התחרות בענף המזון

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איציק אברכהן
מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהןצילום: אייל טואג
אורה קורן
אורה קורן

אף שעברה על חוק המזון ופגעה בתחרות כשחתמה בשנים האחרונות על 18 הסכמי בלעדיות בקניונים, בניגוד להוראות חוק המזון, הגיעה שופרסל להסדר טיעון נוח יחסית עם רשות ההגבלים. החברה, שהכניסה ב-2017 כ-12 מיליארד שקל והציגה רווח נקי של כ-275 מיליון שקל, תיקנס על ידי רשות ההגבלים ב-8.9 מיליון שקל בלבד. בנוסף, תבטל שופרסל 180 הסדרי בלעדיות במקרקעין אך תוכל לחתום על 25 הסדרי בלעדיות לשלוש שנים בסניפים חדשים שתקים.

האם הסדר כזה יכול להרתיע חברה כה רווחית מלעבור שוב על החוק? רק לפני כשלוש שנים שילמה שופרסל קנס של כ-3 מליון שקל על פגיעה בתחרות, ובכיריה נשלחו לכלא לאחר שהפרו את תנאי המיזוג עם קלאבמרקט. מאז אמנם הוחלפו בכיריה, אבל מבדיקת רשות ההגבלים נראה כי דפוס ההתנהלות של החברה לא השתנה. האם החלפתו הקרבה של המנכ"ל ישראל ברמן, שיזם אדוארד אלשטיין, בעל השליטה בשופרסל, תחולל את השינוי המתבקש?

אתמול פירסמה הממונה על רשות ההגבלים, מיכל הלפרין, הודעה שכותרתה "סוף להסדרי הבלעדיות של שופרסל במרכזים מסחריים וקניונים". הרשות הודיעה כי במסגרת צו שגובש בהסכמת שופרסל, תבטל החברה את כל הסדרי הבלעדיות במקרקעין שהיא צד להם.

בנוסף, יוטל על שופרסל עיצום כספי בסך 8.9 מיליון שקל בגין הפרת חוק קידום התחרות בענף המזון. מהלך זה צפוי להקל על כניסת מתחרים העוסקים בממכר מוצרי מזון, כדוגמת מאפיות, חנויות לממכר פירות וירקות ומעדניות, לקניונים ומרכזים מסחריים שבהם פעלה שופרסל בבלעדיות.

צילום: רשות ההגבלים

במסגרת הצו המוסכם, התחייבה שופרסל לבטל בתוך שישה חודשים כ-180 הסדרי בלעדיות שבהם התקשרה בנכסי מקרקעין שכורים, וכן להודיע לבעלי נכסים נוספים במקרקעין שבבעלותה כי היא אינה עומדת על זכותה לבלעדיות בנכסים אלה, וכי לא תנקוט הליכים לשם מימוש זכות זו. שופרסל תוכל להיות צד להסדרי בלעדיות עתידיים ביחס ל-25 סניפים חדשים בלבד, ולמשך שלוש שנים לכל היותר. לאחר מכן, לא תוכל שופרסל להתקשר בהסדרי בלעדיות במקרקעין כלל.

לפי בדיקת הרשות, שופרסל האריכה 18 הסדרי בלעדיות להם היתה צד, בניגוד לחוק המזון, שאוסר על התקשרות בהסדרי בלעדיות במקרקעין ועל הארכת הסדרי בלעדיות קיימים באזורים שבהם יש לקמעונאי נוכחות משמעותית של יותר מ-30% מהחנויות באזור.

הסדרי הבלעדיות שבהם עוסק הצו המוסכם הם הסדרי שכירות והסדרים דומים, שמונעים מבעליו של קניון או מרכז מסחרי להשכיר חנויות לעסק המתחרה. כך מבטיח השוכר את הגבלת התחרות בסביבתו המסחרית, באופן העלול לפגוע בתחרות ובצרכנים.

מנקודת המבט של רשות ההגבלים, הקנס שהוטל על שופרסל משקף את העובדה שמדובר בעבירה חוזרת על חוק ההגבלים. בנוסף, ברשות ההגבלים מקווים שהשילוב של העיצום הכספי ופירוק הסדרי הבלעדיות יהיה עונש מרתיע לא רק לשופרסל אלא לכלל השוק. לפני כשנה ביטלה רשות ההגבלים את הסדרי הבלעדיות של סופר-פארם, אך נראה כי המסר לא עבר בשוק. עתה מקווים ברשות שהשוק יפנים כי חברות גדולות לא יכולות לחתום על הסדרי בלעדיות באזורים שבהם הן מוגדרות "רשת דומיננטית" לפי חוק המזון.

משופרסל נמסר בתגובה: "אי-ביטול סעיפי הבלעדיות בוצע בשוגג או בהתאם לחוות דעת משפטית שקיבלה החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי