מדוע בנק הפועלים לא מדיח את נוני מוזס מתפקידיו ב"ידיעות אחרונות"?

בתנועת הצלחה טוענים כי התנהלות מוזס לכאורה לפי המלצת המשטרה בתיק 2000 הקטינה את הערך של "ידיעות אחרונות" — ומאיימים בתביעה נגד הבנק, שהוא בעל המניות הגדול ביותר כיום בעיתון ■ הבנק: "זה לא המקום לדון בחשדות, זאת לא השעה והבנק אינו הנמען הרלוונטי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארנון (נוני) מוזס יוצא מחקירה בלהב 433
ארנון (נוני) מוזס יוצא מחקירה בלהב 433צילום: עופר וקנין

האם בנק הפועלים, שהוא כיום בפועל בעל המניות הגדול ביותר בקבוצת ידיעות אחרונות, יפעל להדיח את העורך האחראי של העיתון, ארנון (נוני) מוזס, וכן לחייב את מוזס לפצות את הבנק בגין נזקים שגרם לעיתון? תנועת הצלחה פנתה לבנק בדרישה כזו ואף איימה בתביעה נגזרת נגד הבנק. מנגד, בבנק מתנערים מהאחריות לנעשה בעיתון: "אין זה הזמן לדון בחשדות".

בנק הפועלים מחזיק 34% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות באמצעות כונסי הנכסים, עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאוי ממשרד גורניצקי ושות'. מניות אלה הן השעבוד העיקרי נגד הלוואה של 1.1 מיליארד שקל שנטלה חברת פישמן־בר און שבשליטת אליעזר פישמן, שלא הושבה במלואה. ההלוואה ניטלה בסוף שנות ה–90, כשפישמן רכש מניות ב"ידיעות אחרונות" לפי שווי גבוה מאוד. הבנק מימן אז את הרכישות האלה ושיעבד את מניות העיתון.

בשנה האחרונה, בשל חובות עתק של יותר מ–4 מיליארד שקל, הוכרז פישמן כפושט רגל ולנכסיו השונים מונו כונסי נכסים. כך, בין השאר, נמכר העיתון "גלובס" לידיהן של אלונה בר־און וענת אגמון, לאחר הליך כינוס נכסים בהובלת בנק לאומי.

בעת הצגת נכסיו לבית המשפט, פישמן ועורכי דינו העריכו את שווי האחזקה ב"ידיעות אחרונות" (כ–34%) ב–300 מיליון שקל — כלומר שווי הקבוצה כולה הוא כ–900 מיליון שקל.

אלא שבנק הפועלים לא ביצע עד כה מהלך משמעותי למכירת המניות ב"ידיעות", אף שההלוואה לא הושבה זה זמן רב. גם לא ידוע אם הבנק ביצע הערכת שווי כלשהי לקבוצת ידיעות, ואם ובאילו היקפים הוא מממן את פעילות הקבוצה.

אליעזר פישמן בבית המשפטצילום: עופר וקנין

ככל הנראה, בבנק מעוניינים שמוזס עצמו ירכוש את המניות שבבעלותם, אך לא מגיעים להסכם לגבי המחיר. במקביל, בבנק ממתינים לכך שמוזס עצמו ימצא רוכש לעיתון — שאף ייכנס לנעליו כבעל השליטה — ומצפים שהרוכש ירכוש גם את אחזקותיהם, שכן עבור הפועלים מדובר בסיטואציה שבה הבנק מחזיק בשעבוד על מניות מיעוט בחברה שלא מחלקת דיווידנדים זה תקופה ארוכה ופועלת בענף הסובל מירידה ברווחיות.

במסגרת תיק 2000 נחקר החשד כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ניסה לתווך למוזס בעלי הון שונים שינסו לרכוש את השליטה בעיתון. בין השאר, הוזכרו גורמים כמו רופרט מרדוק, ג'יימס פאקר, לארי אליסון, פטריק דרהי וקבוצת אקסל שפרינגר.

"גרם נזק משמעותי לערך העיתון"

מוזס מחזיק רק בכ–24% ממניות קבוצת ידיעות אחרונות, אך יש לו רוב של כ–60% מזכויות ההצבעה בדירקטוריון. המשמעות היא שלבנק הפועלים אין יכולת להתערב בדרך ניהולו של מוזס ב"ידיעות אחרונות". ואולם בתנועת הצלחה דורשים כעת מהבנק לנקוט סעדים שונים להחלפת מוזס כעורך אחראי, נושא משרה וכחבר בהנהלת הקבוצה.

אריק פינטו

הדרישה שוגרה לפני כחודשיים ליו"ר הבנק עודד ערן ולמנכ"ל אריק פינטו, באמצעות עורכי הדין יעקב סבו, חגי קלעי, אוהד רוזן ואלעד מן. במכתב צוין כי הדרישה מבוססת על המלצות המשטרה בעניינו של מוזס, שהצביעו על תשתית ראייתית משמעותית לביצוע לכאורה של עבירות פליליות חמורות, לרבות שוחד בפרשת 2000 בתוך מערכת היחסים של מוזס עם נתניהו.

לטענת התנועה, "עצם העובדה שכדי לקדם אינטרסים כאלה ואחרים, מוזס ביצע לכאורה עבירות פליליות שבמסגרתן פגע ביושרה העיתונאית של "ידיעות אחרונות", במוניטין שלו ובאמון הציבור בו ובעיתון — גרם נזק משמעותי לעיתון ועדיין גורם לו נזק, וממילא, למניות העיתון המוחזקות על ידי מוזס ושאר מחזיקי המניות". במכתב צוין גם כי "מצב שבו מוזס ממשיך לכהן כיו"ר דירקטוריון העיתון והעורך האחראי גם כיום, בזמן שהוא חשוד מרכזי שהתגבשו בעניינו המלצות משטרה, גורם נזק נוסף ומתמשך לערך העיתון, ומכאן גם לשווי של המניות המוחזקות על ידי בנק הפועלים — כמו גם ליכולתו של העיתון לפרוע את חובותיו כלפי הבנק".

עוד טוענת התנועה כי "במישור המשפטי, המשך כהונתו של מוזס בתפקיד העורך האחראי יו"ר הדירקטוריון וכנושא משרה, בזמן שהוא חשוד בביצוע עבירות פליליות כאמור, עומד בסתירה מהותית לטובת החברה, ומדובר במצב ברור של קיפוח בעלי המניות", וכי "נוכח חומרת המעשים שנקשרו בעיתון, והפגיעה הקשה ביוקרתו, כבר נשחק שווי הנכס שבבעלות הבנק, ושחיקה זו צפויה להחמיר". בתנועה דורשים מהבנק לחייב את מוזס לפצות את הבנק בגין הנזקים שגרם לעיתון. אם הבנק לא יפעל כך, בתנועה דורשים שוקלים להגיש תביעה נגזרת נגד הבנק.

"אין לבנק זכות להתערב בניהול"

בבנק עצמו דחו את טענות התנועה. במכתב תשובה ששוגר מטעם משרד עו"ד גורנציקי נטען כי המניות של הבנק מוחזקות בידי כונס נכסים, והבנק אינו פועל מכוח מניות אלה. "אין בדעתנו להיכנס לעובדות, לנסיבות ולחשדות, בין אם הם נכונים ובין אם לאו", כתבו בבנק. "זה לא המקום לדון בחשדות, זאת לא השעה והבנק אינו הנמען הרלוונטי לכך". בבנק דחו גם את טענת העמותה כי הבנק הוא נושה של העיתון, ואמרו כי מדובר בסודיות בנקאית.

עוד טענו בבנק כי אין ראיות וביסוס לטענה כי המשך כהונתו של מוזס כיו"ר הדירקטוריון והעורך האחראי גורם נזק נוסף ומתמשך לערך העיתון. בבנק ציינו גם כי ההחזקה של הבנק בעיתון מכוח שעבוד המניות "אינה מקנה זכות להתערב בניהולו".

מקבוצת ידיעות אחרונות וממוזס לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו