כאן דורש לכלול במדד הרייטינג גם את הצפיות בפייסבוק ויוטיוב: "אם לא – נפרוש מוועדת המדרוג"

חברי ועדת המדרוג אישרו שוב השבוע יציאה למכרז חדש, שלראשונה ימדוד את הצפייה בווידיאו גם באתרי האינטרנט, אך בתאגיד דורשים כי המדידה תכלול גם את הרשתות החברתיות ■ גופי התקשורת החלו היום לפרסם נתוני רייטינג לפי מספר הצופים, כפי שמקובל בעולם וללא הדרת המגזר הערבי

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המגישה גאולה אבן-סער באולפן החדשות של תאגיד השידור הציבורי
המגישה גאולה אבן-סער באולפן החדשות של תאגיד השידור הציבוריצילום: רפי דלויה
נתי טוקר
נתי טוקר

תאגיד השידור הציבורי כאן מאיים לפרוש מוועדת המדרוג אם במסגרת מדידת שיעורי הצפייה בערוצים (רייטינג) לא ייכללו גם צפיות בפלטפורמות כמו פייסבוק ויוטיוב. אם מדד הרייטינג לא יכלול את הרשתות החברתיות, בתאגיד יסרבו לאשר את היציאה למכרז חדש למפעיל המדידה. מנגד, בגופי השידור האחרים מסרבים לכלול את מדידת הפלטפורמות האלה במדד הרייטינג.

ועדת המדרוג היא הגוף המשותף של גופי השידור שמנהל את מערכת הפיפל־מטר, המודדת את שיעורי הצפייה בטלוויזיה. הוועדה התכנסה השבוע והחליטה לאשר מחדש את היציאה למכרז חדש לבחירת מפעיל למדידת הרייטינג, שמאז שהוקמה הוועדה מנוהלת על ידי קנטאר. המפעיל החדש, שיתחיל לפעול בסוף 2019, אמור להוסיף על הפלטפורמות הנמדדות כיום, ולמדוד גם את הצפייה בתוכני ווידיאו באינטרנט. כיום אין כל מדידה אחידה לנתוני הצפייה באינטרנט.

אלא שבין חברי הוועדה התגלעה מחלוקת באשר לשאלה אילו פלטפורמות ייכללו במדידת הצפייה באינטרנט. גופי השידור המסחריים מחזיקים באתרים בבעלותם, וכמעט אינם מפיצים תכנים ברשתות חברתיות כמו פייסבוק ויוטיוב. בעקבות כך, גופי השידור דרשו כי המדידה תחול רק על אתרי הבית של גופי השידור. מנגד, תאגיד השידור הציבורי כאן והחינוכית, שמעלים תכנים לרשתות החברתיות באופן קבוע, דורשים לכלול במדידה גם את הצפייה ברשתות אלה. בגופי השידור הסבירו כי הם מתנגדים למדידת שיעורי הצפייה ברשתות החברתיות, בין השאר מכיוון שפייסבוק ויוטיוב גוזלות את פרנסתם והם אינם מעוניינים במדד שיחזק אותן כפלטפורמות צפייה.

בתאגיד השידור הציבורי מתכוונים להיאבק בהחלטה, ואף שוקלים לפרוש מהוועדה – כלומר לא לקחת חלק בוועדה לאחר המכרז החדש – אם במדידה לא ייכללו כל פלטפורמות הצפייה. בתאגיד מציינים לשם הדוגמה את נתוני הצפייה של ימי הזיכרון והעצמאות, שבהם כ-900 אלף איש צפו בטקסים השונים באמצעות התאגיד – רובם המכריע דרך יוטיוב ופייסבוק.

אולפן החדשות בערבית של כאן במודיעיןצילום: גיל כהן מגן

סוגיה נוספת שעלתה לדיון היא אופן המדידה של שידור משותף בשני ערוצים במקביל. שיטת המדידה מבוססת על סאונד, וכאשר אותו תוכן משודר במקביל בשני ערוצים, מערכת המדידה מתקשה לזהות באיזה ערוץ צופה הנדגם. עד עתה שאלה זו עלתה לדיון באירועים נדירים – כמו שידור משותף של טקסים לאומיים או מסיבות עיתונאים חשובות. ואולם כעת הסוגיה עולה על הפרק מאחר שקשת ורשת משדרות לפחות שלוש שעות ביום בשידור מקביל את שידורי "החדשות".

מאז פיצול ערוץ 2, נתוני הצפייה בשידורי החדשות המקבילים נמוכים יותר ברשת באפיק 13 לעומת שיעורי הצפייה בקשת באפיק 12. מודל הצפייה בשידורים משותפים נעשה באמצעות מודל סטטיסטי המבוסס גם על נתוני צפייה לפני ואחרי השידור המשותף. ברשת חוששים כי השליטה של קשת ברצועה שלפני החדשות משפיעה גם על נתוני הצפייה בחדשות. בעקבות כך הוחלט בוועדה כי בחודשים הקרובים ישונה המודל כך שיתאפשר לזהות באיזה ערוץ בחרו הצופים.

מנכ"ל ועדת המדרוג, שמוליק שם טוב, אישר כי עדיין קיימות מחלוקות שונות בין הצדדים, והביע תקווה כי הצדדים יגיעו להבנות בהמשך.

מנכ"ל ועדת המדרוג, שמוליק שם טובצילום: דניאל צ'צ'יק

מהיום: נתוני הרייטינג לא ידירו את האוכלוסייה הערבית

במקביל, החל מהיום (ד'), באתרי האינטרנט המסקרים באופן קבוע את נתוני הרייטינג היומיים – ובהם וואלה ברנז'ה, אייס ו"גלובס" – החלו לפרסם נתוני רייטינג מלאים על בסיס מספר הצופים ולא רק לפי חישוב הצפייה של משקי בית, בהתאם למקובל בעולם וללא הדרה של האוכלוסייה הערבית. במקביל, גופי השידור הגדולים – קשת, רשת, ערוץ עשר ותאגיד השידור – המפיצים את נתוני הרייטינג בשעות הבוקר, החלו היום גם הם להפיץ את נתוני הצפייה המלאים.

עד היום, נתוני הרייטינג שפורסמו בתקשורת התייחסו לשיעור הצפייה במשקי בית יהודיים בלבד. נתון זה מעוות משתי סיבות: הוא הציג את נתוני הצפייה במשקי בית ולא את מספר הצופים האמיתי, כפי שמקובל למדוד בעולם. כלומר, אם במשק בית בן ארבע נפשות היה צופה אחד בלבד בתוכנית ריאליטי, בני הבית כולם נכללו במדידה כמי שצפו בתוכנית.

בנוסף, נתון זה מדיר את האוכלוסייה הערבית, שאכן צופה בטלוויזיה בשיעורים נמוכים יותר מאשר האוכלוסייה היהודית. עד עתה היא לא נכללה במדידה מאחר שהמפרסמים בטלוויזיה לא כללו את האוכלוסייה הערבית במסגרת המדד הקובע את מחיר הפרסומות. ואולם בפועל נוצר מצב שבו נתוני הצפייה שהופצו לציבור על ידי גופי השידור הדירו את האוכלוסייה הערבית.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה