"מעשה הטעיה חמור": בקשה לייצוגית נגד תנובה עקב הוספת המים לשוקו

כפי שנחשף ב-TheMarker תנובה השיקה שוקו במתכון חדש המכיל 81.5% חלב לעומת 96% בגרסה הקודמת כאשר את החלב החליפו מים ■ השינוי לא הובלט על גבי האריזה והמחיר נשאר כשהיה ■ בקשה לתביעה ייצוגית דורשת מתנובה פיצוי של 5 מיליון שקל

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משקה שוקו של תנובה
משקה שוקו של תנובהצילום: מיי סופרמרקט
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

סערת המים בשוקו תנובה מגיעה לבית המשפט. לבית המשפט מחוזי מרכז הוגשה הבוקר בקשה לאישור תובענה ייצוגית נגד החברה בסכום כולל של כ-5 מיליון שקל.

התובע הייצוגי אולג ציפורן, באמצעות עו"ד יוחי גבע, טוען כי במשך שנים היה רוכש שוקו תנובה בגדלים שונים מתוך ידיעה כי הם מכילים 96% חלב, יותר מהמתחרים.

לדבריו, הוא לא הבחין בכל שינוי באריזות המוצר או בכך שכמות החלב שבמוצר הוקטנה לאחרונה והוחלפה במים עד שקרא את כתבת TheMarker שחשפה את הנושא. לפי הכתבה, לאחרונה ביצעה תנובה שינוי באריזות המוצר ובהרכבו ושוקו תנובה כבר אינו מכיל 96% חלב כי אם 81.5% חלב. את החלב החליפה תנובה במים כאשר המחיר נותר כשהיה. בהתאם, גם כמות החלבון במוצר ירדה מ-3.5 גרם ל-2.8 גרם ל-100 מ"ל.

התובע אף מתייחס לכך שעל השוקו בוורסיה הקודמת של תנובה נכתב בגדול כי המוצר מכיל 96% חלב בעוד שעל הגרסה החדשה נכתב בקטן בתחתית האריזה "מתכון חדש": בעוד שתחולת החלב הגבוהה הובלטה בצורה יוצאת דופן על גבי האריזה - דבר השינוי הוצנע במתכוון. כל שמצויין על גבי האריזות החדשות, באותיות קטנטנות בתחתית האריזות הוא: "מתכון חדש – שינויים ברשימת הרכיבים" (המילים "שינויים ברשימת רכיבים הם בפונט כה קטן שגם הח"מ התקשה לקרוא אותו)... היה על תנובה לציין את דבר השינוי ומהותו באותיות גדולות לא פחות מאלה בהם סומן הסימון אודות כמות החלב במקור", נכתב בבקשה התובענה. עוד נטען כי תנובה ביצעה מעשה הטעיה חמור והפרה את סעיף 2 בחוק הגנת הצרכן המדבר על איסור הטעיה.

לפי נתוני סטורנקסט, כפי שפורסמו ב-TheMarker, נוכח העובדה שתנובה מוכרת כ–8 מיליון ליטר שוקו בשנה (לפי חברת סטורנקסט, המספקת נתוני אמת מהקופות ברשתות המזון), ומחיר החלב שרוכשת תנובה מהרפתות הוא כ–2 שקלים לליטר, המהלך חוסך לחברה כ–2.3 מיליון שקל בשנה.

בתנובה טענו כי שינוי המתכון הוא חלק מתוכנית המצפן התזונתי של החברה . השוקו החדש מכיל פחות סוכר 7 גרם סוכר ל-100 מ"ל לעומת 8.8 גרם בוורסיה הקודמת ולדברי תנובה בנוסף להפחתה בכמות הסוכר בעקבות הירידה בשיעור החלב במשקה, הם הפחיתו גם את כמות הסוכר שמוסף למוצר. למרות זאת, גם אחרי הקטנת כמות הסוכר במוצר - הוא מכיל יותר סוכר ממוצרים מקבילים של המתחרים, וצפוי לקבל סימון אדום של מזון מזיק ממשרד הבריאות. שכן לפי התקנות החדשות, יסומן באדום מזון נוזלי המכיל יותר מ–5 גרם ל–100 מ"ל.

מתנובה מסרו בתגובה לכתבה כי: "כחלק מתוכנית המצפן התזונתי בוצע שינוי במתכון של שוקו תנובה, שכלל הפחתת סוכר והוספת מים. בסך הכל בוצעה הפחתה של כ–20% בסוכר במוצר ביחס למתכון האחרון, כאשר שאר הערכים התזונתיים של המוצר, לרבות סידן, נותרו דומים. עד היום הפחיתה תנובה יותר מ–50% מכמות הסוכר המוסף בשוקו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"