עמוד הפייסבוק של הצינור יישאר בידי גיא לרר - אך ייתכן ששמו ישתנה

הערוץ דרש לשלוט בעמוד, שבו יותר ממיליון עוקבים, לאחר שלרר ערק למתחרה רשת. בית הדין השתכנע כי העמוד נוהל והוקם על ידי לרר בלבד והערוץ לא היה קשור אליו

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא לרר
גיא לררצילום: מוטי מילרוד
נתי טוקר
נתי טוקר

בית הדין לעבודה קבע כי עמוד הפייסבוק הצינור יישאר בבעלותו של גיא לרר - ולא יעבור לידי ערוץ עשר. הערוץ דרש לשלוט בעמוד, שבו יותר ממיליון עוקבים, לאחר שלרר ערק למתחרה רשת. בית הדין השתכנע כי העמוד נוהל והוקם על ידי לרר בלבד והערוץ לא היה קשור אליו. עם זאת, הערוץ יוכל לדרוש מלרר לשנות את שם העמוד וכן זכויות יוצרים על תכנים שעלו בו.

בית הדין דן בהיקפה של זכות הקניין של המעסיק - והאם היא חלה גם על עבודות שהעובד עושה לא במסגרת חוזה העבודה שלו. בית הדין התבסס על כמה מבחנים כדי לוודא שניהול דף הפייסבוק לא נעשה במסגרת יחסי עובד-מעסיק. כך, דף הפייסבוק נפתח ביוזמה אישית של לרר ולא של הערוץ; התכנים בו לא היו תואמים בהכרח לתכנים בערוץ הטלוויזיה; ולרר וצוותו ניהלו את הדף גם בשעות שמחוץ לשעות העבודה של לרר ושל עובדים אחרים.

בנוסף, ערוץ עשר לא השקיע משאבים ישירים בדף הפייסבוק, ולרר גם היה המורשה היחיד לניהול הדף. ערוץ עשר, לפי פסק הדין, גם "לא נהג מנהג בעלים בדף - אלא הוא נוהל על ידי הנתבע כראות עיניו, מבלי שניתנו לו הנחיות כלשהן". בית הדין קבע גם כי לא היה נוהל ברור בערוץ בנוגע לאחזקות של עובדי הערוץ בדפי הפייסבוק.

"מרבית הסממנים, ובוודאי המהותיים שבהם, מצביעים על הנתבע כבעליו של דף הפייסבוק", קבע בית הדין. פסק הדין ניתן על ידי הרכב בראשות השופטת מיכל דיבנר נעים. את ערוץ עשר ייצגו עוה"ד דרור ורסנו ורועי ששון ממשרד יגאל ארנון, ואת לרר ייצגו עוה"ד ד"ר הלל סומר, יורם ליכטנשטיין וגבריאלה שוורץ.

בין 3% ל-18% מהתכנים בעמוד שודרו בטלוויזיה

לאורך הדיונים בחדשות 10 טענו כי לרר היה תחת יחסי עובד-מעביד כאשר פיתח את התוכנית וניהל את דף הפייסבוק הפופולרי. כעת לרר מגיב לבית הדין, באמצעות עוה"ד ליכטנשטיין, סומר ושוורץ, וטוען כי "דף הפייסבוק אינו של התוכניות אלא מקדם שלל ענייני של לרר ובהם גם התוכנית'".

לרר טען כי הקמת הפורמט "הצינור" בוצע ללא יחסי עובד-מעביד אלא בעת שהוא נשא בתפקיד כתב חדשות. רק אחרי שלוש שנים מאז יצירת הפורמט, הוא החל לקבל שכר עבור הגשת התוכנית.

כהוכחה לכך צירף לרר תצהיר מפיו של מנכ"ל חדשות 10 באותו מועד, ראודור בנזימן: "ב-2007 הציע לי לרר רעיון לפינה או תוכנית שתתבסס על תוכנית רשת. באותה תקופה לרר שימש ככתב ספורט והסכמתי לאפשר לו לשדר את הפינה... היה ברור שגיא אינו מקבל עבורה שכר נוסף. לרר הוא שהציע את השם 'הצינור'. לרר פתח דף פייסבוק אותו ניהל באופן אישי. חדשות 10 לא יזמה א פתיחת הדף, לא שילמה עבור הקמתו ולא שלטה בתוכנית. לי כמנהלו לא היתה כל נגיעה לניהול הדף".

עוד טען לרר כי כל הסכמי העסקה בינו לבין הערוץ התייחסו אך ורק לתפקידו ככתב בטלוויזיה בלבד, ולא צוינה כל פעילות פייסבוק. בנוגע לטענת חדשות 10 שלפיהן דף הפייסבוק הוא חלק מהתוכנית "הצינור", טוען לרר כי בדף הפייסבוק שלו בבדיקה מדגמית כי חלק קטן מהתכנים בדף – בין 3% ל-17.9% - הם כאלה ששודרו גם בטלוויזיה.

עוד טען לרר כי הפעיל בעצמו את דף הפייסבוק, וזאת בניגוד לשאר דפי הפייסבוק בחברה שהופעלו על ידי אנשי חדשות 10 או נענע 10. לרר טען כי אף מימן בעצמו הוצאות לניהול הדף ב-15 אלף שקל. לדבריו, שילם בנפרד 5,000-4,000 שקל לעובדי חדשות 10 שסייעו לו בניהול הדף. במקרים אחרים טען לרר כי ויתר על הכנסה שהיה יכול לקבל, למשל מהרצאה, ובמקום זה העדיף כי יקודם דף הפייסבוק.

"מדובר בשתי ישויות עצמאיות המקיימות אינטרסים משותפים"

לרר טען עוד כי מנהלי חדשות 10 התייחסו לדף הפייסבוק כאיל והוא בבעלותו. בתגובתו הוא מציג חלופת הודעות עם מנכ"ל חדשות 10 גולן יוכפז, שבו למשל כתב לו "תפרסם בפייס שלך טיזר". בחלופת הודעות אחרת מופיעה תכתובת שבה יוכפז שואל את לרר אם יוכל לטפל בנושא מסוים בדף הפייסבוק שלו וכתב לו "אתה יכול לשים בפייסבוק 'הצינור'"? - בעוד לכאורה היה יכול "להורות" לו להעלות את התכנים לדף הפייסבוק של הצינור אם אכן היה בבעלות החברה.

מנגד, בכיר בחדשות 10 הבהיר כי "השפה שבה נעשתה הפנייה ללרר לגבי דף הפייסבוק של 'הצינור' זהה לחלוטין לפנייה לגבי כל תוכנית אחרת, וגם לשילוב תכנים בתוכנית 'הצינור' עצמה, שהיא בוודאי בבעלות חדשות 10. זה האופן שבו נהוג להתנסח אצלנו. אין לזה שום משמעות".

"שנים על גבי שנים השקיע לרר משאבים אישיים ופרטיים לרבות זמן בלתי נגמר ואף כספים, במטרה להקים בידיו כלי למאבק חברתי וציבורי שיקדם מאבקים ראויים – דף הפייסבוק", נכתב בתגובת לרר. "נטילת דף הפייסבוק והותרתו של לרר כמוביל חברתי ללא עוקבים וללא כלים לקידום מאבקיו, תהפוך את כל המוניטין שבנה ואת כל המאבקים החברתיים במסגרם משתתף לעפר ואפר".

במהלך הדיונים לרר גם הציג חוות דעת של פרופ' קרין נהון, מומחית בינלאומית בתום המידע והטכנולוגיה. לפי נהון, "דף הפייסבוק שייך על פי פייסבוק ללרר. הוא אינו נראה כדף עזר של תוכנית טלוויזיה בשם 'הצינור' ומדובר בשתי ישויות עצמאיות המקיימות אינטרסים משותפים במידת מה אך גם אינטרסים נפרדים רבים.

בחוות הדעת של נהון נכתב כי מספר האוהדים של הדף הגיע ל-1.090 מיליון, בעוד מספר הצופים בערב שידורים רגיל של "הצינור" הגיע ל-172 אלף צופים בלבד.

גיא לרר ויוסי ורשבסקי מגלים למי שייכים מיליון העוקבים של "הצינור" || גיא רולניק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?