עם איזה עיתון מנדלבליט, שקד ואלשיך שותים את הקפה של הבוקר?

בקשת חופש המידע שהגישה עמותת הצלחה חשפה כמה העדפות קריאה מפתיעות בקרב בכירי מערכת החוק והאכיפה

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא את העיתון דה מרקר במליאת הכנסת, ב-2010
ראש הממשלה בנימין נתניהו קורא את העיתון דה מרקר במליאת הכנסת, ב-2010צילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר
נתי טוקר

בכירי מערכת החוק והמשפט בישראל מחזיקים בידיהם סמכויות נרחבות המשפיעות על חיינו, ולתפישת המציאות שלהם יש חשיבות רבה במערך קבלת ההחלטות שלהם. בקשת חופש מידע, שהוגשה על ידי עמותת הצלחה באמצעות עו"ד אלעד מן, חושפת לראשונה אילו עיתונים מעצבים את התודעה של אותם בכירים — לאילו עיתונים מנויים בכירי מערכת המשפט, החוק וביצוע האכיפה.

רשימת העיתונים, אתרי האינטרנט, שידורי הרדיו והטלוויזיה שאליהם נחשפים הבכירים בוודאי רחבה יותר. ואולם הרשימה שלפניכם חושפת באילו עיתונים בחרו בכירי מערכת החוק והמשפטית להיות מנויים קבועים כחלק מהתנאים שהם זכאים להם בתפקיד.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מנוי על שני עיתונים במסגרת תפקידו, ובחר בשני קצוות מנוגדים — "הארץ" ו"מקור ראשון". מנדלבליט, האיש שיכריע אם להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה, בנימין נתניהו ומו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, בחר לוותר על מינוי ל"ידיעות" ו"מעריב".

שרת המשפטים, איילת שקד, זכאית למינוי על שלושה עיתונים על חשבון משרד המשפטים. שקד מנויה על "ידיעות אחרונות", "מעריב סופהשבוע" ו"מקור ראשון" — ללא ייצוג לצד השמאלי של המפה הפוליטית.

פרקליט המדינה, שי ניצן, מנוי על "הארץ" ו"ידיעות אחרונות", אך משתתף בתשלום על המינוי ל"ידיעות" ואף משלם מכיסו על מינוי נוסף, ל"מקור ראשון". בכירים נוספים במשרד המשפטים בחרו במינוי ל"הארץ": פרקליטת מיסוי וכלכלה במחוז תל אביב, עו"ד ליאת בן ארי שוויקי, המובילה את חקירות נתניהו; המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (משפט מינהלי) דינה זילבר; והמשנה ליועץ (משפט חוקתי־ציבורי) רז נזרי. מנגד, המשנה ליועץ (ניהול ותפקידים מיוחדים) אבי ליכט, מנוי במסגרת תפקידו רק על "גלובס", וכמוהו מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור. המשנה לפרקליט המדינה (אזרחי) אורית קוטב מנויה על "ידיעות אחרונות", וכך גם פרקליטת מחוז תל אביב (אזרחי), ליאורה חביליו, ופרקליטת מחוז צפון, מירית שטרן.

בסך הכל, במשרד המשפטים יש 30 מינויים ל"גלובס", 17 ל"ידיעות", 14 ל"הארץ", שלושה ל"מקור ראשון" ושניים ל"מעריב סופהשבוע". במשרד יש שני מינויים ל–TheMarker (בנפרד, ללא "הארץ") — לראשת היחידה לחופש המידע ולמנהל אגף בתחום הכלכלה. איש במשרד המשפטים אינו מנוי במסגרת תפקידו על "ישראל היום" או "כלכליסט". המשרד מוציא 142 אלף שקל בשנה על רכישת עיתונים.

המפכ"ל מתעניין בעיתון שתוקף אותו

החקירות המתארכות ומסתבכות בענייניו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רעייתו שרה ובנו יאיר, והמתקפות הקשות מצד נתניהו ו"ישראל היום" על המשטרה והעומד בראשה, עירערו מאוד את היחסים בין המשטרה לחינמון בבעלות מקורבו של נתניהו, איל ההימורים האמריקאי שלדון אדלסון. בכמה הזדמנויות באחרונה הגיבה המשטרה לטענות שהועלו ב"ישראל היום" והאשימה אותו בסיקור מגמתי שלה, מתוך אינטרסים זרים.

סיבה זו אולי עומדת מאחורי החלטתו של מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, להתחיל בחודש האחרון להיות מנוי על "ישראל היום" במסגרת תפקידו ומתקציב המשטרה. אמנם מדובר בחינמון, אך הוא מופץ לבתי המנויים תמורת 65 שקל בחודש. בלשכת המפכ"ל אין מינויים על עיתונים נוספים, מלבד כמה עיתונים בערבית שנשלחים ליועץ המפכ"ל לענייני ערבים.

מרבית המינויים על עיתונים במשטרה נמצאים באגף הדוברות: 26 מינויים ל"ידיעות אחרונות" ו-22 ל"הארץ". על "ידיעות" (ללא "כלכליסט") משלמים בלשכת הדוברת 43 אלף שקל בשנה, ועל "הארץ" — כ–60 אלף שקל בשנה.

דוברת המשטרה, מירב לפידות, מנויה על "מעריב סופהשבוע", וכמוה גם ראש מדור תקשורת ומנוי נוסף ממרכז השליטה של חטיבת התקשורת. באגף הדוברות יש מינויים בודדים על עיתונים מגזריים — "יתד נאמן" החרדי, "אל־קודס" בערבית ו"ווסטי" ברוסית. המשטרה משקיעה 120 אלף שקל בשנה ברכישת עיתונים.

"גלובס" במשרדי ההוצאה לפועל

שופטים בישראל אינם זכאים למינוי על עיתונים כחלק מתפקידם, אך מנהלים בכירים במערכת בתי המשפט ובמערך הדוברות שלה מקבלים עיתון לביתם. ההוצאה הכוללת של רשות בתי המשפט על עיתונים היא 28.7 אלף שקל בשנה.

ראש מערך הדוברות וההסברה בבתי המשפט מנוי מתוקף תפקידו על "ידיעות", "הארץ", "גלובס" ו"מעריב סופהשבוע". בבית המשפט העליון יש מינוי ל"ידיעות" ול"גלובס", ובכירים נוספים בהנהלת בתי המשפט מנויים בעיקר על "ידיעות".

ברשות האכיפה והגבייה (לשעבר ההוצאה לפועל) משקיעים 34 אלף שקל בשנה ברכישת עיתונים. ברשות יש שישה מינויים ל"גלובס", חמישה ל"ידיעות אחרונות", ארבעה ל"הארץ" — ומינוי אחד בלבד על "ישראל היום", של הדוברת הארצית. מנהל רשות האכיפה והגבייה, תומר מוסקוביץ', הוא היחיד ברשות המנוי על "מקור ראשון", ואינו מנוי על אף עיתון אחר.

"אף שאין מדובר בתמונה מלאה, מעניין לקבל מושג באמצעות המיפוי שערכנו על אופן עיצוב התודעה ומקורות המידע והעניין של מקבלי החלטות ומעצבי מדיניות בתחומי החוק והסדר", אומר עו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי תנועת הצלחה. "בעולם שבו נהוג לתפוש את העיתונות כמשפיעה על תודעת הקוראים, מובילה אג'נדות ומקדמת אינטרסים — נותר לתהות כמה מתוך אותם מסרים משפיעים ומחלחלים לתודעת הקורא וכמה מהם נצרכים על דרך של 'דע את האויב', הכרת הזירה וניהול סיכונים".

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות