בעלי ערוץ 10 מציעים את חברת החדשות למכירה ב-200 מיליון שקל

מכירת חברת החדשות עשויה לקדם אפשרות של מיזוג בשוק הטלוויזיה בין ערוץ 10 לרשת ■ מאז פיצול ערוץ 2 בסוף 2017 שוק הטלוויזיה שרוי במצוקה וערוץ 10 נערך לקיצוצים

נתי טוקר
נתי טוקר
אולפני ערוץ 10
אולפני ערוץ 10צילום: תומר אפלבאום
נתי טוקר
נתי טוקר

קבוצת RGE, המחזיקה בשליטה בערוץ 10, מציעה למכירה את חברת החדשות של ערוץ עשר לפי תג מחיר של 200 מיליון שקל. מכירת חברת החדשות עשויה לקדם אפשרות של מיזוג בשוק הטלוויזיה, בין ערוץ עשר לרשת, אך מספר הרוכשים הפוטנציאלי לחברת החדשות נמוך מאוד. במקביל, בערוץ עשר נערכים לסבב קיצוצים.

מאז פיצול ערוץ 2 בסוף 2017 שוק הטלוויזיה שרוי במצוקה. החודשים האחרונים אמנם הניבו הכנסות גבוהות יחסית בגלל ביקושים גבוהים לפרסום, אך עלויות השידורים עדיין גבוהות וההערכות הן כי השוק מפסיק עשרות מיליוני שקלים בחודש באופן מצרפי.

מאז הפיצול, ועוד לפניו, התנהלו מגעים בין ראשי ערוץ עשר ורשת למיזוג. כפי שפורסם ב-TheMarker, המגעים מתקיימים בדרג יו"ר – יו"ר רשת יוסי רוזן מול יו"ר ערוץ עשר שמואל גורטלר, המשתמש בין השאר בתפקיד בנקאי השקעות.

בשני הצדדים משוכנעים כי לא תהיה בעיה לאשר הסכם מעין זה ברשות ההגבלים. ההערכות הן כי כאשר יציבו בפני הרשות את האלטרנטיבה בין מיזוג שתי חברות לבין סגירה של אחת החברות לאור ההפסדים – הרשות תאלץ לאשר את המיזוג. גם ענייני האגו ומאבקי היוקרה כבר לא רלוונטיים בשוק הנוכחי, לאור ההפסדים הקשים.

אלא שהצדדים לא מגיעים עד כה להסכם בעיקר בגלל הפלונטר של חברת חדשות 2. החוק מאפשר לרשת וקשת להחזיק במשותף בחברת חדשות 2 למשך שלוש שנים – אז ייערך הליך התמחרות בין שני הצדדים לרכישה מלאה של החברה על ידי קשת או רשת. עד אז, אם רשת מעוניינת להתמזג עם ערוץ עשר, הרי שהיא צריכה להגיע להסכמה עם קשת לגבי מחיר חברת החדשות.

כפי שפורסם ב-TheMarker, בקשת אכן קידמו מהלך מעין זה במטרה להגיע להסכמות. בעלי המניות של קשת שיגרו לבעלי רשת הצעה לרכישת חלקה של רשת בחברת החדשות לפי שווי של 150 מיליון שקל. ואולם רשת דחתה את ההצעה – ובעקבות כך המיזוג בין רשת לערוץ 10 לא קודם. מכשול זה עדיין קיים, ולמרות הפרסומים בשלב זה גורמים המקורבים לצדדים אומרים כי לא ידוע על התקדמות במגעים בין רשת לערוץ 10.

ההצעה החלופית של RGE שעלתה על הפרק במגעים שונים, היא שערוץ עשר ימכור את חברת החדשות שלו. במקרה כזה, הערוץ יוכל להתמזג עם רשת ולהמשיך לשדר עוד שנתיים וחצי את חדשות 2, ואילו חדשות עשר תעבור לידי גורם אחר.

לפי גורמים המקורבים לצדדים, ב-RGE יש רצון לקדם עסקה כזו, אך יש קושי לאתר רוכש פוטנציאלי לחברת החדשות: קשת לא תוותר על חדשות 2, ואין באופק כרגע גורם נוסף שמתכוון להיכנס לשוק הטלוויזיה המסחרית ויאות להשקיע סכום משמעותי כזה בחברת החדשות.

בינתיים, שוק הטלוויזיה בישראל ממשיך להיות הפסדי. לפי גורמים בערוצים המסחריים, ההפסד השנתי ב-2018 עשוי להגיע ל-300 מיליון שקל. לדבריהם, שוק הפרסום בטלוויזיה לא גדל ואין אפשרות לממן 21 ימי שידור בשבוע.

בערוץ עשר מתכוונים כעת לצאת בסבב פיטורים. הערוץ מתבסס כיום על הזרמות קבועות מבעלי RGE, בהם המליארדר לן בלווטניק. בערוץ כבר עצרו כמה הפקות לפני כחודשיים, וכעת מתכוונים סבב קיצוצים. ככל הנראה הסבב הזה יכלול גם פיטורי עובדים.

הקיצוצים בערוץ 10 נערכים בין השאר על רקע המעבר הצפוי של החברה להרצליה. קבוצת RGE שכרה מתחם של 1,700 מטר בהרצליה שאליו אמור לעבור הערוץ וחברת החדשות שלו עד סוף השנה. המתחם החדש של הערוץ מוקם בסמוך למשרדי RGE הנוכחיים בהרצליה, כולל גם את אולפני ערוץ הילדים וערוץ הספורט.

כחלק מהמעבר הצפוי, הערוץ מתכוון לבצע גם שינויים פרסונליים כדי להתאים את פעילות הערוץ במבנה החדש. בעבר שקלו ב-RGE להעביר את כל פעילות הקבוצה לנווה אילן, אך תוכנית זו ירדה מהפרק.

בעקבות הידיעה ב-TheMarker שלח הערב מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקי מכתב בניסיון להרגיע את העובדים: "אני מודע ללחץ עקב הידיעה על צעדי ההתייעלות הצפויים בערוץ, ובמיוחד עקב הידיעה על 'מכירת חברת החדשות' שהופיעה ב-TheMarker. ידיעה שקרית שמופצת עי מתחרינו על מנת לפגוע בנו. צעדי ההתייעלות נועדו לעזור לנו, להקטין למינימום האפשרי את הזרמות בעלי המניות על מנת להחזיק את פרק הזמן הנדרש להם לבצע מהלך עסקי, שיהפוך את ערוץ עשר לגורם דומיננטי בשוק הטלוויזיה בישראל. מי שרוצה למכור לא מבצע צעדי התייעלות".

עוד כתב ורשבסקי: "עברנו יחד תקופות קשות. קשות משמעותית מהתקופה הנוכחית. עשינו ב-2014 את הבלתי אפשרי. כנגד על הסיכויים, הצלנו את הערוץ, והפכנו אותו למה שהוא היום. אני מבקש מכולם לשמור על קור רוח, לא להתרשם מדיסאינפורמציה שמפיצים מתחרינו. מבטיח לכם שבסופו של התהליך, נוביל את השוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"