אחרי אישור החוק: ערוץ 20 פרש ממועצת העיתונות

החוק מגביר משמעותית את הפיקוח על שידורי החדשות בערוץ וכולל סעיפי אתיקה מחמירים ■ בשל כך, התייתרה הדרישה מהערוץ להיות חבר במועצת העיתונות

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכנית הפטריוטים ערוץ 20
תוכנית הפטריוטים ערוץ 20צילום: נדב כהן יונתן
נתי טוקר
נתי טוקר

שנה אחרי שהצטרף למועצת העיתונות, ערוץ 20 הודיע כי לא יחדש את חברותו בה. הערוץ הצטרף למועצת העיתונות בעקבות דרישה שהציבה לו מועצת הכבלים והלוויין, במסגרת סדרת תנאים לקבלת אישור לשדר חדשות. עם זאת, חוק ערוץ 20 שעבר באחרונה בכנסת קובע כי הערוץ רשאי לשדר חדשות גם ללא קיום תנאי זה, ובשל כך הוחלט שם לפרוש מהמועצה.

החוק קובע כי ערוץ 20 ימשיך להיות ערוץ ייעודי למורשת ישראל, אך שיעור התכנים הנדרש ממנו בתחום המורשת יירד מ-75% ל-51%. הערוץ אף יעבור לפיקוח הרשות השנייה.

על-אף שהחוק כולל הקלות משמעותיות בכל הנוגע לשידור חדשות, הרי שבפועל הוא דווקא כולל החרפה משמעותית של הרגולציה על ערוץ 20. שורת סעיפים חדשים, שחלקם לא חלים אפילו על הערוצים המסחריים הגדולים, נועדו לאפשר פיקוח על האתיקה של שידורי החדשות בערוץ.

כך למשל, החוק מחייב כי מערכת החדשות תפעל באופן עצמאי ונפרד מהמערכת העסקית של הערוץ, כולל תקציב נפרד שיוגדר מראש. החוק קובע כי עורך החדשות מוכרח להיות בעל ניסיון בתחום התוכן החדשותי ומחויב לפעול "באופן עצמאי על פי שיקול דעתו המקצועי". עוד נקבע שעליו להקפיד כי בשידורים לא ישתקפו עמדות בעלי הערוץ, מנהליו או עובדיו.

עובדי החדשות, כך לפי החוק, יהיו כפופים לעורך החדשות ולא יעסקו כלל בנושאים הקשורים לבעלי הערוץ. כמו כן מחייב החוק מינוי דירקטור חיצוני, שיהיה חבר גם בוועדת משנה לענייני חדשות בדירקטוריון. ועדה זו תחויב לקיים לפחות ישיבה אחת לרבעון. פיטורי עורך החדשות הראשי יתאפשר רק ברוב של 75% מחברי הדירקטוריון.

עקב הכללת סעיפי האתיקה בנוסח החוק, התייתר הצורך לחייב את ערוץ 20 בחברות במועצת העיתונות. במועצה חברים כמה מגופי התקשורת הגדולים בישראל. עם זאת, קבוצת "ידיעות אחרונות" לא מכירה במועצת העיתונות ואילו גופים נוספים, בהם חדשות עשר, לא חברים במועצה משום שלטענתם אין לה סמכויות והיא אינה רלוונטית.

מערוץ 20 נמסר בתגובה: "ההצטרפות למועצת העיתונות נעשתה בעקבות דרישה של מועצת הכבלים והלוויין באישור החדשות שניתן לערוץ ב-26 בדצמבר, 2016. עם המעבר לרשות השנייה ושינוי החקיקה, הערוץ איננו נדרש עוד לחברות במועצת העיתונות וחלות עליו מחויבויות אתיקה אחרות על פי חוק - בהן הערוץ מתכוון לעמוד כמובן במלואן".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט