מפחדים ממוזס: עיתונאי "ידיעות אחרונות" ביקשו שלא לצאת בקריאה למו"ל להשעות עצמו

מזכירות ארגון העיתונאים של ההסתדרות דחתה באחרונה הצעה לקרוא למוזס, החשוד בתיק 2000, להשעות את עצמו בגין ההמלצות המשטרה לכתב אישום נגדו ■ ארגון העיתונאים: "נמשיך לפעול בכל החזיתות למען החופש העיתונאי"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארנון (נוני) מוזס
מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון (נוני) מוזסצילום: ניר קידר
נתי טוקר
נתי טוקר

על אף שהמשטרה כבר המליצה להגיש כתב אישום נגד מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס בתיק 2000, וכעת גם עד המדינה הטרי ניר חפץ מוסיף פרטים חדשים בפרשה – עיתונאי "ידיעות אחרונות" עדיין חוששים מהמו"ל: ועד העיתונאים ביקש מארגון העיתונאים שלא לצאת בקריאה למוזס להשעות את עצמו, מחשש שהמהלך יפגע בהם. לאחר הצבעה שיוויונית החליט הארגון שלא לצאת בקריאה כזו.

כותבים בכירים ב"ידיעות אחרונות" - בהם נחום ברנע, סימה קדמון ובן דרור ימיני - פירסמו בחודשים האחרונים קריאה למוזס להשעות את עצמו לאור חשיפת הכוונה שלו לשנות את הקו מערכתי של העיתון לטובת נתניהו. אלא שהעיתונאים עצמם עדיין חוששים וסיכלו כוונה לצאת בקריא ציבורית כזו.

לצד תפקידו כבעל מניות ומו"ל, מוזס משמש עד היום כעורך האחראי ב"ידיעות אחרונות". לקריאה למוזס להשעות את עצמו אין כל משמעות מעשית. מוזס יכול להמשיך לשלוט בנעשה בעיתון באמצעות סמכויותיו כבעל השליטה. ובכל זאת, העיתונאים ב"ידיעות" חוששים גם ממהלך הצהרתי כזה.

לפני כשבועיים, לאחר פרסום המלצות המשטרה בתיק 2000, התקיימה במזכירות ארגון העיתונאים, המונה 20 חברים, הצבעה סביב השאלה האם לצאת בקריאה פומבית למוזס להשעות את עצמו. חברי ועד העיתונאים ב"ידיעות" ביקשו כאמור שלא לצאת בקריאה כזו, ובסופו של דבר, בהכרעת יו"ר הארגון, הוחלט שלא לצאת בקריאה כזו.

שמונה מחברי המזכירות הצביע בעד הקריאה: העיתונאי תומר אביטל (עיתונאי עצמאי), נעמה ריבה ("הארץ"), ד"ר ענת באלינט, אבנר הופשטיין (עורך ברשת וחבר "העין השביעית"), חולוד מסאלחה ("אעלאם"), יאסר עוקבי ("ג'רוזלם פוסט"), מרואן עתאמנה ("אל חורה"), חגי מטר ("+972" ו"שיחה מקומית").

נגד ההחלטה הצביעו היו"ר, יאיר טרצ'יצקי, רן רזניק ("ישראל היום"), אסף ליברמן ("כאן"), טל שורר (ערוץ עשר), יואב ריבק ("ידיעות אחרונות"), נעם ברקן ("ידיעות אחרונות"), אלי ביתאן ("כאן" ו"שיחה מקומית"), צבי טסלר (ערוץ 20), טל שניידר ("גלובס"). חברי מזכירות נוספים נמנעו או לא הביעו עמדה - הדר קנה (TheMarker), יפעת גליק ("כאן") ויעל סילמן.

בסופו של דבר של נפלה ההחלטה כאמור לא לצאת בהכרזה כזו. בחלופת המיילים בין חברי המזכירות הביעו חלק מהמתנגדים עמדה שלפיה יש להתחשב בעמדתם של חברי הוועד ב"ידיעות" שביקשו להימנע מקריאה כזו. אחרים הסבירו כי אין זה תפקידו של הארגון לעסוק בסוגיות הקשורות בחופש הביטוי, אלא רק בעניינים הקשורים לייצוג עובדים.

TheMarker ביקש את תגובותיהם של חברי המזכירות שהתנגדו למהלך, אך רק שניידר בחרה להגיב. לדבריה, "כל ההצבעה התנהלה כאשר הייתי במינכן והופעל לחץ אדיר מצדם של חלק מחברי המזכירות להחליט בו ברגע. אני מודה שמאוד התלבטתי ואף שיניתי את דעתי. ראיתי שחברי המזכירות שהם מתוך 'ידיעות אחרונות' התנגדו מאוד והרגשתי שאי אפשר לנהל את השיחה הזו באמצעות אי מיילים כאשר אני אפילו לא נמצאת במצב של שיחת טלפון (לחץ זמנים, טיסות, לא בארץ, הראש לא מרוכז במשמעות של ההודעה הזו). זה הצריך קצת יותר ליבון אבל מכיוון שחלק מחברי המזכירות רצו תשובה מוחלטת כאן ועכשיו, אז הצבעתי נגד".

מטעם יחסי הציבור של ארגון העיתונאים נמסר: "מזכירות ארגון העיתונאים מורכבת מעיתונאים שממלאים את תפקידם בהתנדבות והחופש העיתונאי הוא נר לרגליהם. בהתכתבות מיילים פנימית של המזכירות עלתה הצעה לקרוא למו"ל ידיעות אחרונות ארנון מוזס להשעות את עצמו. המזכירות לא הגיעה להסכמה שהוצאת הצהרה בעת הזאת, כשבוע לאחר פרסום הצהרה ברוח דומה, היא הדבר הנכון לעשות. ארגון העיתונאים ימשיך לפעול בכל החזיתות למען החופש העיתונאי בישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו