מבוכה לממשלה: כל רפורמות התקשורת בחוק ההסדרים נדחו בוועדת הכלכלה

הסעיף החשוב עבור הצרכנים שנדחה היה ביטול חבילות הבסיס של HOT ו-yes - שבמשרדי האוצר והתקשורת סברו כי יביא להרחבת ההיצע לצרכנים ולהוזלת התשלום. אלא שבוועדה הובעה התנגדות נחרצת למהלך

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן כבל
ח"כ איתן כבלצילום: יצחק הררי / דוברות
נתי טוקר
נתי טוקר

כישלון מביך לממשלה: כל הרפורמות המרכזיות בתחום השידורים ששולבו בחוק ההסדרים נדחו וירדו מסדר היום. ועדת הכלכלה, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) דחתה בימים האחרונים כמעט את כל השינויים בחוקי התקשורת שאושרו בחוק ההסדרים, ושהיו אמורים להביא להפחתת הרגולציה בשידורים ולהורדת מחירים.

הסעיף המשמעותי ביותר הנוגע לצרכנים היה ביטול חבילות הבסיס של HOT ו-yes. במשרדי האוצר והתקשורת סברו כי ביטול החובה למכור חבילה מנופחת, לאור התגברות התחרות, יביא להרחבת ההיצע לצרכנים ולהוזלת התשלום. אלא שבוועדה נשמעה התנגדות נחרצת למהלך - והסעיף נותר על כנו.

ההתנגדות הגיעה גם מיו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי-שגב, שסברה כי המהלך צריך לבוא עם כלים נוספים לרגולציה לדאגה לאינטרס הציבורי - למשל בתחום הספורט והפקות המקור. בסופו של דבר החליט כבל כי יציע לפצל את הדיון - בין השאר עד שתובא לדיון הצעה נוספת להטיל רגולציה גם על מיזמי הטלוויזיה של פרטנר וסלקום. "הכוונה שלי היא לגרום לכך שיהיה איזון. אני תובע לעשות מהפכה ולהביא את זה אלינו בחודש הראשון אחרי הפגרה", הודיע כבל.

זה לא הסעיף היחיד שבוטל. הוועדה גם דחתה את ההצעה לבטל סעיף המקנה לרשות השנייה סמכות לקבוע מתי ישודרו מהדורות החדשות בטלוויזיה ומה יהיה אורכן. כיום הרשות קובעת מה יהיה אורך המהדורות, ומטילה סנקציות כאשר הערוצים חורגים. במשרדי הממשלה סברו כי לאור התחרות בשוק יש להותיר את שיקול הדעת בעניין לערוצים עצמם.

ערוץ עשר, שדורש עצמאות בנוגע להחלטה לגבי אורך המהדורות, היה היחיד שתמך במהלך. קשת ורשת, וגם חברת החדשות, תמכו בהמשך המצב הקיים - שבו הסמכות נתונה בידי הרגולטור. לאחר התנגדות נחרצת של יו"ר הרשות השנייה, יוליה שמאלוב-ברקוביץ', הסעיף נדחה. קשת ורשת וחברת החדשות התנגדו, משום שהן מעוניינות למנוע מערוץ עשר לייצר יתרון תחרותי באמצעות שידור החדשות, בעוד הן מנועות מלהאריך את החדשות בגלל התלות ההדדית והשידור המשותף של החדשות במקביל בקשת ורשת.

סעיפים נוספים שהיו אמורים להפחית את המעורבות של גופי הרגולציה בשידורים - למשל קביעה לגבי תמהיל התוכן סוגה עילית או התערבות בשידורי פרסומות - ירדו מסדר היום, לאור התנגדות של גופי הרגולציה ולעתים של הערוצים עצמם.

סוגיה נוספת שגם היא ירדה מסדר היום נגעה בהצעה של משרדי הממשלה לבטל את מרכז השידורים של הרשות השנייה - שירות היסטורי של גוף הרגולציה שמאפשר לערוצים להפיץ את השידורים לפלטפורמות השונות - כמו HOT או פרטנר. לפי הערכות משרד התקשורת, העלות של המערך היא כמיליון שקל לכל ערוץ, בעוד ניתן לבצע את השירותים במחירים נמוכים הרבה יותר. מרכז השידורים מעסיק 13 עובדים ברשות השנייה.

בוועדה נכח נציג פיקוד העורף, שאמר כי אין כל בעיה לבצע שידורי חירום באמצעות מערך הפצה עצמאי של הערוצים - ובעלות נמוכה יותר. אלא שהערוצים עצמם, ככל הנראה במסגרת הסכם תמוה עם הרשות השנייה, לא דרשו לבטל את המערך. בסופו של דבר הנושא נדחה.

ועדת הכלכלה תמשיך מחר (ג') לדון בסעיפים שונים הנוגעים לשוק התקשורת.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש