מתנה מהחינוכית לערוץ עשר: מפיקה בעבורו תכנים בחינם - במימון ציבורי

כחלק מהמאבק נגד העברת הטלוויזיה החינוכית לתאגיד השידור, תפיק החנוכית לערוץ עשר המסחרי תכנים שהופקו במימון ציבורי - תוך ויתור על הכנסות מפרסומות ■ החינוכית: "הצענו לכל ערוצי הברודקאסט לשלב את התכנים שלנו בשידוריהם, אך רק ערוץ עשר נענה"

נתי טוקר
נתי טוקר
חברי הכנסת יוסי יונה ומרב מיכאלי
חברי הכנסת יוסי יונה ומרב מיכאלי. "את החינוכית אסור לסגור"צילום: אוליבייה פיטוסי
נתי טוקר
נתי טוקר

הדמויות החביבות של הטלוויזיה החינוכית יצאו בחודשים האחרונים למאבק. עובדי החינוכית וההנהלה נעזרים בדמויות כמו אוזה, שבי, בץ ונולי מהתוכנית "פרפר נחמד" כדי להוביל את המאבק נגד החוק להעברת החינוכית לאחריות תאגיד השידור הציבורי. בשבוע שעבר הן אף השתתפו באירוע מיוחד שנערך בכנסת לטובת החינוכית.

כחלק מהמאבק, מבצעת כעת החינוכית צעד שנוי במחלוקת. בשבוע הבא תתחיל החינוכית לשדר את תוכניותיה בערוץ עשר. בין התוכניות ייכללו תוכניות אקטואליה, כמו עושים סדר ותיק תקשורת. בימי שבת תשודר בערוץ רצועת תוכניות לילדים ולנוער, שתכלול מבחר של תוכניות החינוכית לילדים ששודרו בערוץ 23.

הצעד הזה בעייתי משתי סיבות. החינוכית, על פי החוק, כלל לא אמורה לשדר תוכני אקטואליה. בנוסף, החינוכית מעבירה את התכנים לערוץ עשר ללא תמורה, וההכנסות משידורי פרסומות בשעות השידור יועברו לידי ערוץ עשר בלבד. במלים אחרות, החינוכית תפיק לערוץ מסחרי תכנים במימון ציבורי ללא כל תמורה - שאת חלקם היא כלל לא אמורה להפיק על פי החוק.

מ-180 עובדים - לעשרה בלבד

הטלוויזיה החינוכית התחילה את שידוריה ב-1966. במשך השנים סבלה החינוכית מתחלואים הדומים לאלה שהיו ברשות השידור: שליטה פוליטית הדוקה, ריבוי של ועדי עובדים חזקים שמנעו גמישות ניהולית, תפוקה נמוכה ואובדן רלוונטיות. עם כניסתם של ערוצי הילדים החדשים בכבלים ובלוויין הידרדרו שיעורי הצפייה בחינוכית לשפל, והערך שלה לא הצדיק עוד את העלויות הגבוהות של אחזקתה.

בתחילת שנות ה-2000 הגיע מספר העובדים בחינוכית ל-400, ותקציבה היה 140 מיליון שקל בשנה. בעקבות תוכניות התייעלות שונות, התקציב כיום הוא כ-113 מיליון שקל בשנה, ובערוץ מועסקים 180 עובדים. בנוסף, מזרימים משרדי האוצר והחינוך כ-50 מיליון שקל בשנה להפקות חוץ.

בשני העשורים האחרונים ניסו ממשלות ישראל לצמצם את פעילות הטלוויזיה החינוכית ואפילו לסגור אותה לחלוטין - ללא הצלחה. מינויו של אלדד קובלנץ למנכ"ל החינוכית בסוף 2011 הביא לשינוי. קובלנץ הוביל מהלך לפרישה מרצון של עובדים וגייס כספים ממשרדי הממשלה להפקות חיצוניות. בעקבות כך נהפכו תוכניות מסוימות של החינוכית בהפקות חוץ לפופולריות ונצפות במיוחד. בנוסף, נפתח דף פייסבוק של החינוכית, שצבר פופולריות רבה.

ועדת לנדס, שהוקמה ב-2013 כדי לדון בעתיד השידור הציבורי, המליצה להפסיק את שידורי החינוכית ולהעביר את כל פעילותה לתאגיד השידור הציבורי שיוקם במקום רשות השידור, שבו היא תפעל כערוץ ילדים ונוער בתקציב של כ–40 מיליון שקל בשנה - שרובו יוקצה לרכש הפקות חוץ.

המלצות הוועדה אומצו במסגרת חוק השידור הציבורי שנחקק ב-2014. לפי החוק, ולאחר דחייה, החינוכית אמורה להיסגר באוגוסט 2018. לפי תוכניתו של קובלנץ, המשמש כיום מנכ"ל התאגיד, יוקצו עשרה עובדים בלבד להפעלת ערוץ הילדים, וכל התוכן יירכש ממפיקים חיצוניים. בתאגיד מתכוונים להמשיך להחזיק בארכיון החינוכית, והערוץ ייקרא "כאן חינוכית". כמוכן, משרדי החינוך והאוצר מתכוונים להמשיך להזרים לחינוכית 50 מיליון שקל בשנה לרכש הפקות לתוכניות הילדים הלימודיות.

על שולחן הכנסת מונחת כעת הצעת חוק של שורה של חברי כנסת המבקשת לבטל את מעבר החינוכית לידי התאגיד. דיון בנושא בוועדת השרים לענייני חקיקה נדחה. ח"כ יוסי יונה סבור כי "אם זה לא מקולקל אין צורך לנסות לתקן את זה. החינוכית היא מוסד מפואר, איכותי ויעיל שגידל וחינך דורות של ילדים. את החינוכית אסור לסגור".

מנגד, במשרדי הממשלה סבורים כי יש להמשיך במתווה הנוכחי. במשרד האוצר מסבירים כי לא נמצא מקור תקציבי להמשיך להפעיל את החינוכית במסגרת הנוכחית שעלותה גבוהה, כיחידה עצמאית במשרד החינוך.

מהי ההגדרה של תוכנית אקטואליה?

החינוכית הפיקה בעבר, בהתאם לחוק, תכנים גם לערוצים נוספים. החוק קבע כי החינוכית תקבל זיכיון לשעות שידור בערוץ 2. החינוכית הכניסה לקופתה את ההכנסות מפרסומות בשעות השידור שלה בערוץ 2, והניבה מכך כ–10 מיליון שקל בשנה. החינוכית גם הפיקה תכנים לערוץ 1 תחת רשות השידור.

חוק תאגיד השידור הציבורי אמנם קבע כי החינוכית תיסגר רק באוגוסט 2018, אך קבע גם כי כבר ממאי 2017 ייפסקו שידורי האקטואליה של החינוכית. עד כה בחינוכית הופקו תוכניות אקטואליה עבור ערוץ 1 ("ערב חדש") וערוץ 2 (עושים סדר, וסוגרים חשבון בהפקה חיצונית פעם בשבוע). בחינוכית עצמה שודרו התוכניות "תיק תקשורת", "סוגרים חשבון" ותוכניות אקטואליה נוספות.

התוכניות האלה אמורות היו אמורות לרדת מהאוויר כבר לפני כמעט שנה. בפועל, הן "עושים סדר" ו"סוגרים חשבון", והן "ערב חדש", ממשיכות להיות משודרות כרגיל — אך תוך עקיפת החוק באופן יצירתי במיוחד: מגישי התוכניות אינם עוסקים כביכול באירועים אקטואליים, אלא משדרים תוכנית שאמורה להיות מגזינית. בפועל, התוכניות עוסקות באירועים אקטואליים לחלוטין.

כך למשל, התוכנית "הערב החדש" (השם הקודם, "ערב חדש", שונה מעט) שודרה ביום שלישי השבוע בהגשת אראל סג"ל. הכותרת הראשונה עסקה באישור באותו שבוע של ועדת השרים לחקיקה לכך שעתירות פלסטינים בסכסוכי קרקעות יטופלו בבית המשפט המחוזי בירושלים ולא בבג"ץ. בתוכנית "סוגרים חשבון" בהגשת שלמה מעוז וסטלה קורין־ליבר עסקו בחקירות ראש הממשלה ובהסכם המתגבש בין משרד האוצר לאינטל.

בחינוכית רצו להמשיך להפיק את אותן התוכניות בתאגיד השידור, אך לא הגיעו להסכמות עם התאגיד. עם פיצול ערוץ 2 הופסקו שידורי החינוכית גם בערוצי קשת ורשת. במקום להפסיק להפיק את התכנים שיועדו לערוצים אלה, החינוכית ממשיכה להפיק אותם — אך משדרת זה כמה חודשים את כל התכנים בערוץ החינוכית עצמו, בשיעורי רייטינג אפסיים. עלות הפקת החוץ של התכנים האקטואליים היא כ–10 מיליון שקל בשנה, ועוד כ–3 מיליון שקל בשנה לתכנים אקטואליים המופקים על ידי החינוכית עצמה.

בחודשים האחרונים קיימו בחינוכית משא ומתן עם ערוצי קשת ורשת במטרה לשדר את תוכני החינוכית שם — אך אלה סירבו. כעת מתכוונת החינוכית לשדר את התכנים שלה בחינם בערוץ עשר.

היריב המשותף - תאגיד השידור

שיתוף הפעולה בין החינוכית לערוץ עשר אינו מקרי. לשני הגופים האלה יש יריב משותף - התאגיד. החינוכית נאבקת כדי לא להיכנס לתוך התאגיד, ואילו מנכ"ל ערוץ עשר, יוסי ורשבסקי, התבטא כמה פעמים בחריפות נגד התאגיד - וכך גם בתגובה לכתבה זו. מערוץ עשר נמסר בתגובה: "ההסכם עם הטלוויזיה החינוכית עבר ייעוץ ואישור משפטי בשתי החברות. אנחנו מעלים, פעם נוספת, תמיהה על האִתרוג ללא תנאי של התאגיד על ידי TheMarker, שנותן לגיטימציה לבזבוז אדיר של כספי ציבור במאות מיליוני שקלים עם תוצאות אפסיות. נזכיר - ערוץ עשר היה הראשון להתייצב לימין התאגיד בזמן שזה עמד מול מתקפה פוליטית ערב הקמתו. לאחר הקמתו, התברר עד כמה פשתה הפוליטיזציה דווקא בגוף הצעיר. עתה, יש מי שרוצה להגדיל את תקציב התאגיד על ידי בליעת הטלוויזיה החינוכית".

בחינוכית רואים את הדברים אחרת. "תוכניות החינוכית מופקות בראש ובראשונה עבור שידור בערוץ 23 ובדיגיטל של החינוכית", מסרו מהחינוכית. "שיתוף הפעולה עם ערוצי הברודקאסט קיים במטרה לחשוף ככל שניתן את תוכניה של החינוכית בכל פלטפורמה אפשרית. מאז ומתמיד החינוכית שיתפה פעולה עם גופים שונים להפצתם".

בנוגע לעסקה עם ערוץ עשר נמסר: "עם הפסקת שידורי ערוץ 2, פקע גם זיכיונה של החינוכית לשדר פרסומות. בחודשים האחרונים, לקראת פיצולו של ערוץ 2, ניהלה החינוכית מגעים עם ארבעת ערוצי הברודקאסט המרכזיים בניסיון לשלב את תכניה בשידוריהם. בשלב זה, החינוכית הגיעה להסכמות שיוצאות לפועל רק עם ערוץ עשר. עם זאת, אין כל בלעדיות לערוץ כלשהו באשר להסדרת השידורים, והחינוכית רשאית לקבוע הסדרים מקבילים עם ערוצים נוספים".

בנוגע לשידורי התכנים האקטואליים נמסר: "החינוכית מעולם לא שידרה חדשות, ומפיקה תוכניות אולפניות בפורמטים התואמים את המנדט שלה להפקה על פי חוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?