כאילו אין חקירות: ההטבות שמסדר איוב קרא ל-yes של בזק

שר התקשורת מוביל מהלך שייטיב עם yes, החברת הבת של בזק, בהיקף שמוערך בעשרות מיליוני שקלים - למרות התנגדות הדרג המקצועי ■ לשכת קרא: "נחמד להטיל דופי בשר התקשורת בלי להזכיר שהוא נפגש עם נציגי yes פעמיים בלבד"

נתי טוקר
נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איוב קרא, שר התקשורת
איוב קרא, שר התקשורתצילום: אמיל סלמן
נתי טוקר
נתי טוקר

בעוד ראשי קבוצת בזק נמצאים כיום במעצר כחלק מחקירת תיק 4000, העוסק בחשדות להטבות מפליגות שקיבלה הקבוצה, שר התקשורת הנוכחי, איוב קרא, ממשיך להתנהל באופן בעייתי כלפיה. קרא מנסה לקדם ישירות מול החברות בענף מהלך שיאפשר לחברה הבת של בזק, yes, בעלות גדולה יותר על תוכן; וירשה לה להשקיע פחות בערוצים חיצוניים — למרות התנגדות של הדרג המקצועי בממשלה ושל הרגולטור הישיר, מועצת הכבלים והלוויין. המהלך צפוי להטיב עם החברה בהיקף שמוערך בעשרות מיליוני שקלים בשנים הקרובות.

בשבוע שעבר שיגרה יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, ד"ר יפעת בן חי־שגב, מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. במכתב התלוננה בן חי־שגב על התנהלות השר קרא והדרה של הדרג המקצועי במועצה משורת דיונים עם בכירי הענף בעניין בשבוע שעבר. במכתב ציינה בן חי־שגב כי גוף הרגולציה אמור להוות חיץ בין הדרג הפוליטי לגופי השידור, ודיונים ישירים כאלה פוגעים במינהל התקין.

בעקבות התערבות היועץ המשפטי של הממשלה, זומנה בן חי־שגב, בהתראה של יום אחד, לסבב פגישות שהתקיים בחמישי ובראשון עם מנהלי החברות הגדולות בשוק השידורים — אך היא בחרה שלא להשתתף בהן. בעבר התלוננה בן חי־שגב בפני היועץ המשפטי על התבטאויות של קרא נגדה, שכללו לטענתה בין השאר איומים מרומזים כי ידיח אותה מתפקידה.

מעדיפות להשקיע בערוצים שלהן

תיק 4000, שנחקר כעת במשטרה, עוסק בחשדות שלפיהם מנכ"ל משרד התקשורת (בנבצרות) שלמה פילבר העניק הקלות שונות לקבוצת בזק, בהוראה מראש הממשלה בנימין נתניהו. החשדות נוגעים גם להחלטות שהתקבלו בעניין yes.

פלטפורמות השידור הרב־ערוציות מחויבות להשקיע 8% מהכנסותיהן בהפקות מקור, ולכן HOT ו–yes משקיעות מדי שנה יחד כ–300 מיליון שקל בהפקות מקור. מחצית מחובת ההשקעה שלהן היא בתוכן ישראלי בערוצים עצמאיים. כלומר, yes ו–HOT יכולות להשקיע חצי מכספי ההפקות בערוצים שבבעלותן (למשל yes דוקו), וחצי בערוצים שבבעלות מפיקי ערוצים עצמאיים (למשל ערוץ האוכל של חברת ענני תקשורת).

העיקרון שעומד מאחורי חוק זה הוא הוא הגברת הפלורליזם ומניעת שליטה של בעלי המאה גם בכל התוכן המשודר על גבי הפלטפורמה. העברה של חצי מתקציבי ההפקות לערוצים עצמאיים אמורה לאפשר ריבוי דעות וגיוון בשיח.

בחברת HOT המגבלות חריפות יותר, בעקבות הוראות הקשורות לחוק ההגבלים העסקיים עוד מתקופת המיזוג בין חברות הכבלים. ואולם בכל הנוגע ל–yes, המגבלות נשענות רק על הוראות מועצת הכבלים והלוויין.

הבעלות על תוכן קריטית ל–yes

בשנים האחרונות פועלת yes כדי לשנות את ההוראות ולאפשר לה להחזיק שיעור גבוה יותר של הבעלות על התוכן ולהשקיע פחות בערוצים חיצוניים. הבעלות על תוכן קריטית בתקופה זו לחברה. היא מאפשרת ל–yes לחתוך את עמלת מפיקי הערוצים, שעשויה להגיע ל–10% מהתקציב.

השליטה בתוכן גם מעניקה ל–yes נכס משמעותי. התוכן שבבעלות החברה מוכר כנכס של החברה ולא כהשקעה. yes יכולה למכור את התוכן לגופים נוספים או להפצה בחו"ל, והיא לא נתונה לחסדיהם של מפיקי הערוצים. ההערכות הן שהרווח הכלכלי של yes כתוצאה משינוי הכללים עשוי להגיע לעשרות מיליוני שקלים בטווח של כמה שנים.

ב–yes דרשו בשנים האחרונות לשנות את הכללים ולאפשר להם להשקיע 70% מהתוכן בערוצים בבעלות החברה עצמה. אחת הסיבות לכך היא כניסה של שחקנים חדשים לשוק הטלוויזיה הרב־ערוצית וריבוי התחרות. ואולם במועצת הכבלים ערכו ב–2017 דיון בעניין, ובו הוחלט להותיר את המצב על כנו, וזאת משום שתחום הפקות המקור עדיין נשלט בידי הדואופול HOT ו–yes. לטענת yes, בדיון ההוא לא התאפשר לה להציג את עמדתה.

yes ביקשה להעלות את הנושא לדיון גם לקראת חוק ההסדרים, שכולל כמה מסלולים להפחתת הרגולציה בתחום הטלוויזיה הרב־ערוצית. ואולם גם במקרה זה הוחלט בדרג המקצועי במשרדי הממשלה לא לשלב חקיקה שתפחית את מחויבות ההשקעה בערוצים עצמאיים.

במקביל, גם HOT דורשת כמה הקלות — למשל הפחתה של ההשקעה היחסית בערוץ הילדים. HOT גם זוכה להקלה משמעותית עם יישום ההחלטה לחייב את החברה להשקיע בפרישת תשתיות באזורים מרוחקים.

חי־שגב בוועדה: "נאמר פה משהו דיבתי"

יפעת בן חי־שגב, יו"ר מועצת הכבלים והלווייןצילום: אייל טואג

כחלק מהליכי החקיקה האחרונים בכנסת שהעניקו הקלות משמעותיות לערוץ 20, הבטיח קרא לערוצים האחרים ולפלטפורמות השידור הקלות שוות ערך כלכלי. אחד מהנושאים שעמדו על הפרק היה אופן החלוקה של כ–33 מיליון שקל ששילמו קשת ורשת עבור השימוש באפיקים 12 ו–13.

הסמכות לחלוקת התקציבים היא בידי השר קרא עצמו. קרא אכן הגיע להבנות על אופן חלוקת הכספים עם השחקנים בשוק, אבל כחלק מכך התחייב בפני yes כי יעביר חקיקה שתאפשר לחברה להגדיל את היקף ההשקעה בערוצי הבית. ההסכמה הזו הגיעה לאחר שבשבועות האחרונים ניהל קרא דיון ישיר מול מנכ"ל yes רון אילון ונציגי החברה.

בוועדה המיוחדת בראשות ח"כ יואב קיש (הליכוד), שהעבירה את חוק ערוץ 20, התפתח לפני כשבועיים עימות חריף סביב ההקלה ל–yes. קיש ניסה להעביר בחקיקה את הדיל, אך בן חי־שגב התנגדה והבהירה כי המועצה כולה התנגדה לעניין בעבר. ראש המטה של קרא, שירלי שיף, תקפה בדיון בחריפות את בן חי־שגב.

שיף התייחסה לעמדת בן חי־שגב ואמרה: "עמדת הכבלים והלוויין היא עמדת יושבת הראש בלבד. לאחר שיחות אינסופיות עם חברי מועצת הכבלים והלוויין, הם אינם מודעים לדיונים בוועדה ומוחים על קבלת ההחלטות שלה". בן חי־שגב אמרה מנגד כי "נאמר פה משהו דיבתי". היועץ המשפטי של המועצה ציין כי התקבלה החלטה במועצה לפני כשנה להותיר את שיעור ההשקעה על כנו. בדיון עלתה הצעה לחייב את yes להפחית את חובת ההשקעה בערוצים חיצוניים מ–50% ל–40%.

שני חברי המועצה ששיגרו לשר עמדה הפוכה מזו של בן חי־שגב הם אורלי יחזקאל, המקורבת לליכוד, ועו"ד נוואף עזאם, שמונה למועצה על ידי השר קרא לפני כמה חודשים, והיה לו קשר מוקדם עם קרא. במכתב ששיגרה יחזקאל נכתב: "אנחנו מבקשים להביע את עמדתנו ולתמוך בעמדת השר. בהצעה נשמר האיזון והחברה תמשיך להוציא הפקות לערוצים חיצוניים".

בשלב זה הדיל לא קודם וקיש הסיר אותו מסדר היום. ואולם קרא ניהל ביום חמישי ואתמול דיונים סביב הסוגיה עם המנהלים בחברות הגדולות בשוק, ובכוונתו לשלב את ההצעה בחוק ההסדרים.

"רצון בלתי־נתפש לקבל כותרות"

מ–yes נמסר: "אין עוררין כי יש לבצע התאמות נדרשות בחקיקה ישנה שנכתבה לפני שני עשורים, וחוק ההסדרים בהובלתם של משרדי האוצר והתקשורת הוא בהחלט התחלה ראויה. חוק ההסדרים חל עלינו ועל HOT באותה מידה. הפגישה עסקה במה שכואב לנו בחוק ובארבעה דברים נוספים — ביטול חבילת הבסיס, סוגיות בעודף פיקוח צרכני ביחס לבעלי רישיון אחרים במשרד, תחולת החוק וכן הערוצים החיצוניים".

מלשכת השר קרא נמסר: "לא כולם מרוצים מהמהפכה שמוביל השר, שנותן אמון מלא במועצה ובכל חבריה. כולם חברים ראויים שנבחרו בקפידה, ולהצביע על מאן דהוא באור שונה אינו ראוי.

"לשכת שר התקשורת אינה מזמנת דרג מקצועי לישיבות, אלא לשכת המנכ"ל. אנו מצרים על כך שבן חי־שגב בחרה להטיל דופי בהתנהלותו של השר בזמן שזומנה לכל הפגישות ובחרה שלא להגיע, אלא לרוץ לתקשורת — ולאחר מכן פנתה למנכ"ל ומיהרה לכתוב ליועץ המשפטי של הממשלה. צר לנו שזו דרכה. חוסר נוכחותה בפגישות גם היום מראות על רצון בלתי־נתפש לקבל כותרות בתקשורת על גבו של השר".

לעניין היחס המועדף ל–yes נמסר מלשכת קרא: "נחמד מאוד, באווירה הקיימת בימים אלה, להטיל דופי בהתנהלות שר התקשורת מבלי להתייחס לעובדה שהשר פגש פעמים בחייו את נציגי yes בנוכחות דרג מקצועי, לפני כחצי שנה בסיורים שקיים, ובפעם השנייה ביום חמישי האחרון.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות